• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Varali lekare za posao u Libiji

Iako je nedavno petoro zdravstvenih radnika preko agencije “Mes riserč“ otišlo da radi u Libiju, ima i onih koji kažu da su ih u agenciji prevarili, a neki su posumnjali u regularnost ugovorenog posla. Ministarsvo zdravlja kaže da im se niko nije zvanično obraćao i da su u pitanju individualni angažmani.

Agencija “Mes riserč“ nedavno je najavila da je Libiji potrebno oko 1.300 medicinskih tehničara i lekara iz Srbije ali da je do sada u tu zemlju otišlo samo njih petoro.

Svi ostali i dalje čekaju iako su papreno platili posredovanje, a protiv bivšeg vlasnika agencije već postoje prijave koje su podnosili prevareni lekari.

Jelena T., medicinski tehničar po struci, otišla je pre tri meseca na razgovor u agenciju “Galijano“ u vlasništvu izvesnog Slobodana Stefanovića. Intervju koji je morala da plati 2.000 dinara obavljen je u beogradskom hotelu, uz prisustvo vlasnika i ljudi koji su joj predastavljeni kao Libijci.

“Posle 15 dana su me pozvali, rekli da sam primljena i da treba da potpišem ugovor o posredovanju i uplatim 41.000 dinara. Kada sam otišla da potpišem ugovor to više nije bila agencija “Galijano“ već “Mes riserč“, ali je Stefanović i dalje bio direktor“ ispričala je za “Blic“ Jelena T.

Tu, međutim, nije bio kraj promenama, jer su je posle desetak dana ponovo zvali i objasnili joj da mora da potpiše novi ugovor jer Stefanović više nema veze sa tom agencijom, već je novi vlasnik Muharem Mehuljić.

U prvom predugovoru koji je potpisala njena obaveza je bila da pored 41.000 dinara, agenciji da depozit i u visini jedne plate od 1.000 evra, što na svu sreću nije uradila.

U novom ugovoru je ta klauzula izbrisana, ali je morala da plati još 300 evra.

“Bilo mi je sve sumnjivo, ali pošto sam ušla u tu priču i dala pare, rešila sam da dam i ostatak. Primila sam čak i sve vakcine obavezne za sve one koji iduz na afričko područje, testirala se na hepatitis, HIV..Teši me činjenica da je prva grupa lekara i tehničara koja je nedavno otišla preko “Mes riserča“ u Sirt dobro prošla“, priča Jelena.

Iste sumnje imao je i Nebojša M. Kome su u Libijskoj ambasadi u Beogradu rekli da ukoliko Agencija zastupa ministarstvo zdravlja Libije, mora imati potvrdu na srpskom jeziku overenu u srpskoj ambasadi u Libiji. Kada je to tražio u agenciji dali su mu papir na arapskom.

“Iza svega stoji ista banda. Slobodan Stefanović je mnogim ljudima uzeo pare. Pred izbijanje rata u toj zemlji dala sam mu 350 evra koje mi nikada nisu vraćene, a mojoj drugarici duguje 1.350 evra. Prijavila sam ga policiji gde su mi rekli da se nisam jedina javila kao oštećena" , kaze za “Blic“ Jelena M.

Povodom pisanja "Blica" o navodnim prevarama u agenciji "Mes riserč" oglasilo se Ministarstvo zdravlja i Nacionalna služba za zapošljavanja.

U Ministartstvu zdravlja Tanjugu je rečeno da im se niko zvanično nije obraćao povodom zapošljavanja stručnjaka u Libiji i da su u pitanju individualni angažmani.

U Nacionalnoj službi za zapošljavanje navode da u ovoj godini nisu pokretali postupak posredovanja za rad u Libiji.

Kako navode u Nacionalnoj službi za zapošljavanje ta služba može da pruži samo podatke o onima koji su otišla na rad u inostranstvo u slučajevima kada je na zahtev stranog poslodavca posredovala u tom postupku.

Dodaju da nemaju saznanja o tome da li je i kolilko naših lekara i medicinskih sestara otišlu u inostranstvo posredstvom privatnih agencija ili na neki drugi način, jer to ne spada u njihovu nadležnost.

Kada je reč o načinima na koje strane klinike mogu angažovati stručnjake iz Srbije, Nacionalna služba za zapošljavanje posreduje po zahtevima inostranih poslodavaca, obavlja selekciju kandidata i nastoji da uslovi rada odgovaraju uslovima koje imaju radnici zemlje domaćina.

Posredovanjem za zapošljavanje u inostranstvu mogu da se bave i privatne agencije za zapošljavanje, koje su dobile dozvolu za rad od Ministarstva nadležnog za poslove zapošljavanja, navode u NSZ.

Postupak posredovanja isključivo se započinje na inicijativu stranog poslodavca koji je obavezan da popuni prijavu potrebe za zapošljavanjem koju dostavlja nadlženom sekturu u direkciji Nacionalne službe za zapošljavanje.

U ponudi, strani poslodavac je obavezan da navede, osim profila i broja lica koja namerava da zaposli i duge podatke koje se odnose na mesto obavljanja poslova, uslove rada, radno vreme, rad u smenama i visinu plate...

U slučajevima kada im se obrati strani poslodavac radi zapošljavanja medicinskog osoblja i kada se NSZ uveri da se radi o kredibilnom poslodavcu, objavljuje oglas u glasilu "Poslovi", na internet sajtu, na oglasnim tablama filijala Nacionalne službe za zapošljavanje i putem neposrednog kontakta sa licima koja su na evidenciji nezaposlenih a imaju odgovarajuću stručnu spremu, znanja i iskustva koja traži strani poslodavac.

Ukoliko Nacionalna služba za zapošljavanje posreduje u zapošljavanju dužna je da obezbedi zaštitu lica u postupku zapošljavanja u inostranstvu, odnosno da se obezbedi minimum prava po Zakonu o radu te zemlje.

Zaštita lica koja se zapošljavaju u inostranstvu podrazumeva obezbeđivanje dozvole za rad i boravak u inostranstvu, troškove opštih, sanitarnih i specijalističkih zdravstvenih pregleda i izdavanje uverenja o zdravstvenoj sposobnosti, troškove prevoza, informisanje o uslovima života i rada u inostranstvu, informisanje o pravima i obavezama po osnovu rada, zaključivanje ugovora o radu pre odlaska u inostranstvo i druga ugovorena prava.

Inače, kako je pokazala evidencija u Nacionalne službe za zapošljavanje, kada je u pitanju angažman u inostranim zemljama, za stručnjake iz Srbije najviše su zainteresovane klinike iz Nemačke.

Od početka ove godine posredstvom Nacionalne službe za zapošljavanje jedan specijalista neurologije otišao je da radi u toj zemlji, a klinike iz Nemačke traže i još jednog lekara opšte medicine na specijalizaciji ili specijalistu neuropsihijatra.

Nacionalnoj službi za zapošljavanje nedavno se obratio i Centar za stare iz mesta blizu Hamburga u Nemačkoj i u toku je postupak posredovanja u zapošljavanju 15 medicinskih sestara.

Kada su u pitanju druge zemlje, pre dve nedelje NSZ je pokrenula postupak za zapošljavanje medicinskog osoblja u bolnici u Ugandi, u gradu Gulu.

Konkurs je otvoren do 31. avgusta, a traže se hirurg, ortopedski hirurg, ginekolog, biomedicinski inženjer i dve medicinske sestre.

(MONDO/Tanjug, foto: ilustracija(Guliver/Getty Images)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image