• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Najbogatiji Kinez proizvođač napitaka

Proizvođač napitaka Cong Ćinghou povratio je poziciju nabogatijeg čoveka Kine ove godine, ali je globalno ekonomsko posustajanje uzelo danak među kineskim milijarderima.

Cong, koji je na čelu proizvođača bezalkoholnih pića Vahahe, ima bogatstvo od 10 milijardi dolara, prema listi 400 najbogatijih Kineza magazina Forbs. On se tako povratio na prvo mesto, koje je izgubio prošle godine, nakon što mu se bogatstvo uvećalo za 3,5 milijarde.

Sličnu listu objavio je prošlog meseca kineski časopis Hurun riport, koji je krunisao Conga kao najbogatijeg, ali sa bogatstvom od 12,6 milijardi dolara.

Prošlogodišnji broj jedan, proizvođač građevinskih mašina Liang Vengen, pao je na šesto mesto, jer mu se bogatstvo umanjilo za 37 procenata od prošle godina na 5,9 milijardi, nakon što je njegova Sani kompanija pogođena smanjenjem poslova izazvanih usporavanjem kineske privrede.

Forbs je naveo da je broj kineskih milijardera u dolarima ove godine opao na 113 sa 146 u 2011, dok je bogatstvo 100 najbogatijih ljudi smanjeno za sedam procenata na 220 milijardi dolara.

Poređenja radi Sjedinjene Države imaju 400 milijardera, prema Forbsovoj listi objavljenoj prošlog meseca.

"Ove godine smo suočeni sa dugim periodom ekonomskih teškoća koje su retko viđane u protekloj dekadi", rekao je na konferenciji za štampu urednik Forbsa za Kinu Džou Điangong.

"Ovo je godina u kojoj smo videli da se bogatstvo koje stvaraju kineski preduzimači smanjuje", rekao je on, a preneo AFP.

Vu Jađun, koja rukovodi gigantom za nekretnine Longforom, je najbogatija žena u zemlji sa bogatstvom od 6,2 milijarde dolara, koje je uvećano za pet procenata u odnosu na prošlu godinu.

Ona je, takođe, jedna od pet magnata nekretninama među prvih 10 na top listi i pored čvrste kontrole tog sektora od strane vlade kako bi se sprečile špekulacije.

U zemlji koja ima najveću internet populaciju na svetu nije iznenađenje da su dva kompjuterska milijardera ušla među prvih deset najbogatijih Kineza.

Robin Li, koosnivač kineskog pretraživača Baidua, drži se sa 8,1 milijardi na drugom mestu i pored toga što su mu cene akcija na berzi pale za 12 procenata. A Ma Huateng, koji je vlasnik Tencenta, operatora popularnih instant poruka i mikroblog servisa, drži 4. mesto sa 6,4 milijarde, koje je uvećao za 49 procenata u odnosu na prošlu godinu.

Treće mesto je zauzeo vlasnik firme za razvoj nekretnina Vanda, Vang Đianlin, koji je skoro duplirao svoje bogatstvo od prošle godine na osam milijardi dolara.

"Neki su izgubili, dok su drugi u istom sektoru dobili. Dovoljno je reći da ovogodišnja lista odražava nesigurnost koja može da se pojavi iz kineskog moderiranja ekonomskog rasta", rekao je Džou.

Kineska privreda zabeležila je godišnji rast od 7,6 procenata u drugom kvartalu ove godine, što je najgore poslovanje u poslednje tri godine. Druga najjača privreda na svetu je pogođena evropskom dužničkom krizom i slabim privrednim oporavkom SAD.

To je nateralo Peking da smanji kamatne stope i poveća infrastrukturnu potrošnju kako bi podstakao rast.

(Tanjug, foto: Guliver/Getty, Feng Li)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image