• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Gasprom" se sprema za sukob sa EU

Ruski predsednik Vladimir Putin tvrdida je energetsko tržište Evrope počelo da se menja i naložio kompaniji "Gasprom" da pripremi analizu o osnovnim principima izvozne politike u gasnoj sferi.

"Mi nismo novi na gasnom tržištu i dobro poznajemo njegove zakone i zato danas treba da delujemo kranje proračunato, ali istovremeno i veoma fleksibilno", rekao je Putin na savetovanju o energetsko-gorivnom kompelsku, održanom u njegovoj rezidenciji u Novo-Ogarjovu.

Prema rečima Putina, konfiguracija tržišta evropske energetike je počela da se menja, a zemlje EU, difersifikujući isporuke, donose unutrašnje odluke "ne uvek usaglašene sa partnerima, i ne uvek korektne sa stanovišta međunarodnog prava".

"Težićemo konsenzusu", kazao je ruski predsednik. Putin je naložio "Gaspromu" da do sledeće sednice Komisije o gorivno-energetskom kompleksu prirpemi analizu i referiše o osnovnim principima izvozne politike.

"Moramo da znamo u kakvom pravcu će se razvijati isporuke gasa ne samo u naredne dve-tri godine, nego i za deset godina. A, Minsitarstvo energetike treba da se pozabavi korigovanjem generalne šeme razvoja gasne politike", istakao je on.

Početkom septembra Evropska komisija je pokrenula zvaničnu antimonopolsku istragu protiv "Gasproma", koju ruski gigant vidi kao pokušaj da se smanje cene na gorivo.

Evropski komesar za energetiku Ginter Otinger je kasnije izjavio da cena uvoznog gasa iz Rusije treba da bude jednaka za sve zemlje EU.

Sredinom septembra Evropski parlament je usvojio zakon prema kojem su nacionalne vlade dužne da sa Evropskom komisijom usaglašsavaju međuvladine energetske sporazume.

Odgovor Kremlja na antimonoplski napad EU smatra se predsednički ukaz po kojem bilo koja strateška kompanija može da menja uslove sporazuma sa drugim zemljama samo u dogovoru sa vladom.

Mediji su, takođe, pisali da "Gasprom" razmišlja da u Švajcarskoj registruje holding kompaniju koja bi objedinila njegove inostrane aktive, čime bi svoje strukture izvukao iz jurisdikcije EK.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image