• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Snouden sada "izbeglica iz Ekvadora"

Izvor MONDO/Agencije

Nakon što su mu SAD poništile pasoš odbegli službenik američke NSA Edvard Snouden Hongkong napustio sa izbegličkim dokumentima Ekvadora. Pretpostavlja se da je tajno napustio Rusiju.

Osnivač WikiLeaksa Džulijan Asanž izjavio je danas da je bivši službenik američke Nacionalne bezbednosne agencije (NSA) Snouden dobio od ekvadorske vlade dokumenta za izbeglički status.

Asanž je naveo da se Snouden, koga SAD optužuju za špijunažu, nalazi na sigurnom i da je dobro raspoložen.

Kako prenosi britanski "Gardijan", sa Snoudenom je i saradnica WikiLaaksa, Sara Harison, koja je sa njim putovala iz Hongkonga do Moskve.

Mediji su jutros javili da se Snouden nije ukrcao na let iz Moskve za Havanu, kako je ranije bilo najavljivano.

"Oboje (Snouden i Harison) su na sigurnom i u kontaktu su sa našim pravnim timom. Ne mogu da vam dam više informacija o tome u kojoj se zemlji nalazi zbog pretnji koje stižu iz Amerike", rekao je Asanž u izjavi za londonski list.

On je istakao i da Snouden nije izdajnik ili špijun, već čovek koji je javnost želeo da obavesti o istini.

Prema njegovim rečima, administracija predsednika SAD Baraka Obame nije dobila mandat da "špijunira ceo svet, krši Ustav SAD i zakone ostalih država".

Ministar spoljnih poslova Ekvadora Rikardo Patino je izjavio da zvanični Kito još razmatra Snoudenov zahtev za azil.

Patino je, tokom posete Vijetnamu, kazao da Ekvador ne zna gde se Snouden tačno nalazi.

Podška Snoudenu raste i u samim SAD. Broj potpisnika peticije kojom se od Bele kuće zahteva pomilovanja bivšeg obaveštajnog analitičara dostigao je 100.000.

Taj broj obavezuje administraciju predsednika SAD Baraka Obame na zvaničan odgovor.

"Snouden je nacionalni heroj i treba pod hitno da bude oslobođen od bilo kakve krivice u vezi sa odavanjem informacija o programu nadzora tajnih službi", navodi se u peticiji koja je organizovana preko interneta pod nazivom "Mi - narod".

Ukupno 103.258 ljudi potpisalo je ovu peticiju. Potpisivanje peticije organizovano je 9. juna.

Ranije danas objavljena je vest da je Snouden najverovatnije je već napustio Rusiju.

Avion ruske kompanije Aeroflot za koji je Snouden rezervisao kartu, poleteo je danas za Kubu, ali bez Snoudena, saopštila je ranije ta ruska vazduhoplovna kompanija.

Dopisnik "Raša tudej" sa moskovskog aerodroma javio je za portal RT da se na na aerodromu nešto "neobično definitivno dešava, sudeći po bezbednosti i prisustvu medija".

RF prenosi novinsku agenciju Itar-Tass, koja se poziva na neimenovani izvor, da je Snouden još uvek u tranzitnoj zoni.

U Moskvu je stigao u nedelju iz Hongkonga gde se krio nekoliko nedelja kako bi izbegao sudsko gonjenje u SAD zbog optužbi za špijunažu, dok Ekvador razmatra njegov zahtev za davanje azila.

Ministar spoljnih poslova Ekvadora, Rikardo Patinjo, izjavio je na konferenciji za štampu u vijetnamskoj prestonici Hanoju da Ekvador razmatra zahtev Edvarda Snoudena za azil.

Patinjo je rekao da su principi ljudskih prava najvažniji kad je reč o slučaju Edvarda Snoudena.

On je rekao da je u kontaktu sa Rusijom gde se Snouden, kako se veruje, još uvek nalazi, preneo je Rojters.

"Ne možemo da damo informacije gde se Snouden trenutno nalazi, ali smo u kontaktu sa ruskom vladom", rekao je Patinjo.

Američki državni sekretar Džon Keri upozorio je danas da odlazak Snoudena iz Hongkonga za Rusiju može da ostavi posledice po veze SAD sa Moskvom i Pekingom rekavši da bi bilo "veoma uznemirujuće" ako su zahtevi za njegovu ekstradiciju bili ignorisani.

"Veoma je uznemiravajuće ako su Kina i Rusija znale za Snoudenove planove i dopustile mu da ode. Nema sumnje da će to uticati na odnose i posledice", rekao je Keri.

Snouden je ranije medijima ispričao detalje o tajnom američkom programu nadzora telekomunikacija i saobraćaja na internetu, zbog čega su SAD zatražile njegovo izručenje.

Ruski zvaničnici ranije su rekli da do sada nije bilo kontakta između Snoudena i ruskih vlasti.

Ruska novinska agencija Itar-tass javila je da Rusija nema osnova da uhapsi Snoudena, prenoseći reči ruskog zvaničnika.

"Snouden se ne nalazi na međunarodnoj poternici, koja bi mogla da bude osnov za njegovo uhapšenje. Niti je počinio bilo kakvu nezakonitu radnju na teritoriji Ruske Federacije", rekao je ruski zvaničnik.

Aleksej Puškov, predsednik Komiteta za spoljne poslove Donjem doma ruskog parlamenta rekao je da su "odnosi u prilično komplikovanom fazi i kada jedan zemlja preduzme neprijateljske akcije protiv druge" i dodao da "nema ni govora o davanju političkog azila Snoudenu u Rusiji", dodaje Rojters.

Istovremeno ekvadorski ministar inostranih poslova rekao je da njegova zemlja "analizira zahtev za azil" Snoudena.

"Mi ćemo doneti odluku, analiziramo je. To (zahtev) treba da bude povezan sa slobodom izražavanja i bezbednosti građana širom sveta. Mi (Ekvador) uvek delujemo, po principu, da nije u našem interesu. Postoje neke vlade koji deluju pretežno u svom interesu - mi ne", izjavio je danas ministar Rikardo Patino novinarima povodom zahteva Snoudena koji je u bekstvu od američkih vlasti zbog "curenja podataka o američkim obaveštajnim metodama", prenela je agencija AFP.

Snouden je stigao juče u Rusiju iz Hong Konga, u nadi da će dobiti azil u Ekvadoru i izbegne hapšenje zbog okrivanja senzacionalnih detalja američkog programa nadzora interneta i telefona.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image