• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Deca će se uskoro lakše lečiti u inostranstvu

Izvor Tanjug

Do kraja ovog meseca Vladi će biti upućen predlog da se izmeni Pravilnik o lečenju dece u inostranstvu.

Cilj je da se sistemski proširi lista dijagnoza i kategorija najmlađih pacijenata kojima će država plaćati transplantacije i druge neophodne operacije van zemlje.

Dispartitet onoga što bi smo želeli da učinimo i raspoloživog novca ne sme da nas obeshrabri da rešimo ovaj veliki problem, izjavila je danas ministarka zdravlja prof. dr Slavica Đukić Dejanović na sednici Odbora za zdravlje i porodicu.

Ona je rekla da će lista indikacionih područja za lečenje dece u inostranstvu biti revidirana i dopunjena u što kraćem roku, uključujući mogućnost transplantacije srca u inostranstvu za decu do 18 godina i angažovanje stranaca u zdravstvenim ustanovama u Srbiji.

Čim nadležne republičke stručne komisije i skupštinski Odbor za zakonodavstvo daju svoje mišljenje, izmene pravilnika će biti na vladi, koja ove godine nema godišnji odmor, rekla je dr Đukić Dejanović i dodala da će ministarstvo insistirati na što bržem usvajanju.

Predsednik Odbora prof. dr Dušan Milisavljević je istakao da omogućavanje lečenja u inostranstvu za decu sa najtežim bolestima nije stvar jedne političke stranke, već zajedničke borbe da se sistemski reši taj problem.

U Srbiji smo godinama imali neprihvatljivu situaciju da su pojedini roditelji morali da se sami bore za život svoje dece i da traže pomoć zdravstvenih institucija u Evropi i Americi, dok je država bila malo po strani, rekao je on i podsetio na slučaj Tijane Ognjanović, koja čeka transplantaciju srca u Hjustonu, kao i Anite Balaž, kojoj su neophodni presađivanje srca i pluća.

Navodeći da je Odbor za zdravlje i porodicu jednoglasno odlučio da od Ministarstva zdravlja i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje zatraži informaciju o tome kako da se reši problem lečenja dece u inostranstvu i da je juče istekao postavljeni dvomesečni rok, dr Milisavljević je izrazio zadovoljstvo što će se problem ubuduće rešavati uz pomoć države.

Sa osam transplantacija bubrega i četiri transplantacije jetre u prethodnih mesec dana Srbija je na pravom putu, rekao je državni sekretar Ministarstva zdravlja prof. dr Vladimir Đukić i ocenio da je time učinjeno ono što nije bilo postignuto u prethodnih 10 godina.

Ističući da ministarstvo "četiri godine nije bilo u funkciji" i da je od formiranja nove vlade uspelo da "restartuje sve svoje funkcije", on je kao jednu od bitnih postignuća naveo i početak saradnje sa organizacijom EU transplant.

Sa rezultatima koje već imamo, nećemo ući u EU transplant kao prosjaci, već kao ljudi potkovani znanjem, rekao je dr Đukić, ali je podsetio da je donorstvo uslov za uspešan program transplantacije i apelovao na javnost i medije u Srbiji da uključe u kampanju za promociju donorstva.

On je dodao da je pravi cilj da se obuče domaći stručnjaci, jer transplantacija u zemlji košta 20 do 30 puta manje nego u inostranstvu.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image