• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Unapređen položaj žena u Srbiji"

Izvor Tanjug

Srbija je napravila pomak kada je u pitanju položaj žena, istaknuto je na zasedanju Komiteta UN za eliminaciju diskriminacije žena.

Vlada Srbije je na tom zasedanju predstavila izveštaj o primeni Konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena (CEDAW).

''Ocenjeno je da je u Srbiji unapređen položaj žena", rekla je Tanjugu direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović.

Ona je dodala i da je na 55. zasedanju Komiteta, koje je održano juče u Ženevi, delegacija Srbije uspešno predstavila Drugi i Treći periodični izveštaj o primeni Konvencije.

''Izveštaj i nastup delegacije tokom trajanja zasedanja Komiteta ocenjeni su veoma dobro'', rekla je Paunović.

Ona je najavila i da će Komitet do kraja meseca dostaviti Srbiji zaključne komentare na izveštaj sa preporukama.

Inače, delegacija Srbije upoznala je Komitet sa zakonodavnim i institucionalnim merama koje Srbija preduzima u unapređenju položaja žena.

Kako je saopšteno iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, zadatak delegacije koju je predvodila državna sekretarka u tom ministarstvu Brankica Janković, bio je da Komitetu predstavi Drugi i Treći periodični izveštaj o primeni Konvencije i pruži uverenja da Srbija poštuje obaveze preuzete ratifikacijom tog dokumenta.

Delegacija je Komitetu predstavila mere koje je država preduzela i preduzima na polju smanjenja socijalne isključenosti i borbe protiv diskriminacije žena i primene strateških dokumenata i zakona u toj oblasti.

Najveći broj pitanja Komiteta odnosio se na zaštitu žena od nasilja, mehanizme za zaštitu žrtava trgovine ljudima, zapošljavanje, obrazovanje, zdravstvenu zaštitu žena, pristup pravdi, pravima i uslugama socijalne zaštite, učešće u političkom i javnom životu...

Posebna zabrinutost iskazana je za položaj posebno osetljivih grupa žena kao što su Romkinje, žene sa invaliditetom, žene u ruralnim sredinama, a posebno starije žene.

Konvencija o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena je međunarodnopravni instrument o ljudskim pravima, a njenim odredbama je utvrđena ravnopravnost muškarca i žene u pogledu svih ekonomskih, društvenih, kulturnih, građanskih i političkih prava, određene mere za nadzor nad ostvarivanjem ravnopravnosti i osnovan Komitet koji vrši nadzor nad primenom Konvencije.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ivan

da, osnovali su zenske ekipe matematicarki koje cine zene 100%. zene idu sada i u vojsku.'ali sa tom razlikom sto za njih u vojsci sve ima posebno. imaju zensku vojnu obuku, posebna pravila za zene , da bi stupile u profesionalne vojnike zene ne trebaju da imaju odsluzen vojni rok pod oruzjem kao sto se trazi muskarcima. zene imaju klima uredjaje po spavaonicama..i sve moguce povlastice jer su zensko. zene ,uopsteno samo one dele poslove na muske i zenske ..samo zele da rade ciste ,dobro placene poslove.

Mumh

Ha ha ha kakav vic.

special image