• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Basesku "očitao bukvicu" Srbiji zbog manjina

Izvor Beta

Predsednik Rumunije Trajan Basesku je ocenio da Srbija "treba da pravi još mnogo koraka da bi postala demokatska država" jer "ne priznaje nacionalne manjine".

Srbija, prema tumačenju presednika jedne od po stažu najmlađih članica EU, "na političkom planu" ne shvata da je od "ogromnog značaja" da prizna nacionalne manjine jer to doporinosi opštem poboljšanju bilateralnih odnosa.

Basesku je naveo da će tokom pretpristupnih pregovora EU i Srbije biti uzet u obzir sporazum mešovite komisije od 1. marta u Briselu kojim se predviđa šta Srbija treba da učini za rumunsku manjinu u Timočkoj krajini.

Bukurešt je potpisivanjem tog sporazuma uslovio svoju saglasnost da se Srbiji dodeli status zemlje-kandidata za prijem u EU.

Basesku je o rumunskoj manjini u Timočkoj krajini govorio danas na otvaranju Letnjeg Univerziteta u gradu Izvorul Murešului u Transilvaniji. Taj univerzitet je namenjen školovanju pripadnika rumunske manjine u drugim zemljama.

Predsdnik je ocenio da bi odnosi Rumunije i Srbije bili mnogo sadržajniji ako bi "pitanja Rumuna iz Timočke krajine bila tretirana otvorenije".

Basesku je kritikovao i rumunsku manjinu u Timočkoj krajini što se podelila u nekoliko međusobno zavađenih organizacija.

Predsednik je pozvao sve Rumune da budu složni i solidarni jer inače im vlasti u zemljama gde žive ne mogu pomoći, a ne može im pomoći ni Rumunija.

Predsednik je naveo da je asimilacija Rumuna u Timočkoj krajini počela pre 200 godina, ustvrdio je da se za 50 godina socijalizma niko nije bavio položajem nacionalnih manjina, te, kako je rekao, zato sada mnogi Rumuni kažu da su Vlasi.

To je naziv iz 14. veka za rumunsku pokrajinu Valahiji koja je kasnije postala Tara Romaneaska (Rumunska država) i, zajedno s Moldavijom, bila jezgro ujedinjenja rumunske države.

Nije samo Srbija problematična po aršinima Baseskua. Danas je kritikovao i članicu EU Mađarsku, zbog mešanja u stvari rumunskih županija gde su Mađari u većini, i jer ekstremne organizacije traže etničku autonomiju.

"Mađarska je žarište nestabilnosti" ne samo za Rumuniju, već i za region, ocenio je predsednik.

Rumunija upozorava Mađarsku jer se "stiglo dotle da "treba odustati od svih rezervi" pošto se "ovako dalje ne može". Ovo je poslednja godina "kada se neki od mađarskih građana šetaju ležerno po Transilvaniji", rekao je predsednik.

Basesku je rekao da utonomne pokrajine u Rumuniji nikada više neće biti, i da je "po direktivi Staljina bila stvorena Autonomna pokrajina Mađara u Rumuniji".

"Mogu vam garantovati da nikada neće biti administrativne organizacije na etničkoj osnovi", te "neće postojati autonomna pokrajina u Rumuniji", rekao je predsednik.

Basesku je rekao i da "unutar rumunskih granica niko ne može biti autonomniji od drugog".

Tokom prošlog vikenda je priređen "Letnji logor mađarske omladine u Žosenji" (Transilvanija), a došao je i lider ekstremističke organizacije Jobik Vona Gabor čije su izjave uznemirile rumunske vlasti.

Lider Jobika je izjavio da se njegova organizacija bori za autonomiju svih Mađara u regionu i da ga manje interesuju odnosi Rumunije i Mađarske, koliko "mađarska nacija". Ako bi se zato sukobiti s Rumunijom, on će - kako je rekao - za to preuzeti odgovornost koju bi trebalo da podeli cela Mađarska.

Za Mađare je pitanje manjina pitanje Trijanonskog sporazuma kojim je podeljena Austrougarska. To je "tragedija regiona" koju je nametnula Zapadna Evropa, rekao je lider Jobika.

Zbog tih izjava lidera Jobika, negodovalo je Ministarstvo spoljnih poslova Rumunije, a Ministarstvo spoljnih poslova Mađarske mu je odgovorilo da je Jobik u opoziciji, dok vlada poštuje sve sporazume sa Rumunijom i želi dalju dobru saradnju.

Tagovi

Komentari 11

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

naprednjak

koliko ja znam i srbi su bili vlasi za turke nekada davno danasnji vlasi u krajini mahom imaju srpska imena i prezimena niko im ne spori u srbiji da se izjasnjavaju kako hoce to sto radi predsednik rumunije ima drugu pozadinu i zato bi mu bilo bolje da ostavi nase sunarodnike i komsije da zivimo u miru jer koliko vidim opet neka budala pocinje da duva u zar da bi raspalio vatru koja nikom ne treba vise na ovim prostorima

Strike

Kakvi rumuni? Sta prica ovaj covek? Pa evo ja zivim u Negotinu i ovde se rumun izjasnjava samo onaj kome treba drzavljanstvo ili neka veza za tamo To su vlasi, rumuna nema jedino oni sto prodaju na buvljaku..

Mita

Trajko, ne pali vatru gde je nema. Jedini sused sa kojima nema problema i trebali bi vise ekonomski i turisticki da se vezejemo... Covek prica o nama kako ne priznajemo manjine, a Rumunija nije priznala Cincare za nacionalnu manjinu koji su izuzetno brojni tamo...

special image