• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Identifikovano 6.849 stradalih u Srebrenici"

Izvor Beta

Istražitelj tužilaštva Dušan Janc posvedočio je danas, na suđenju Ratku Mladiću, da je DNK analizom do aprila ove godine identifikovano 6.849 osoba koje su stradale nakon što je Vojska Republike Srpske u julu 1995. zauzela Srebrenicu.

Optužnica Generala Mladića (70), tadašnjeg komandanta VRS, tereti za genocid nad oko 7.000 muslimana iz Srebrenice u danima pošto je ta vojska, 11. jula 1995. ušla u tadašnju "zaštićenu zonu UN".

Suđenje Mladiću nastavljeno je jutros posle tronedeljne letnje pauze.

U izveštaju o dosadašnjim nalazima istrage o Srebrenici, slovenački policajac Janc podvukao da oko 800 osoba nestalih posle pada Srebrenice još nije pronađeno.

Precizirao je da je 6.056 do sada identifikovanih žrtava pronađeno u brojnim primarnim i sekundarnim masovnim grobnicama u Podrinju.

Posmrtni ostaci 756 identifikovanih, po svedokovim rečima, pronađeni su na površini tla u blizini masovnih grobnica ili mesta egzekucija.

Janc je naznačio da "uzrok njihove smrti nije mogao biti utvrđen" i da su neke od tih osoba "streljane, neke ubijene u borbi, a neke počinile samoubistvo".

Janc je u svom izveštaju naveo da je još 37 identifikovanih žrtava pronađeno na drugim mestima, uključujući i šestoricu Srebreničana koje su na Gođanskim Barama kod Trnova, krajem jula 1995, streljali pripadnici Škorpiona, za koje je naglasio da su "iz Srbije".

Počinioci su taj zločin snimili, a snimak je više puta bio prikazan pred sudom u Hagu.

Identifikaciju stradalih, DNK analizom posmrtnih ostataka, obavila je Međunarodna komisija za nestale osobe, na osnovu spiska nestalih posle pada Srebrenice koji su sačinili međunarodni Crveni krst i druge organizacije. DNK uzorci uzeti sa posmrtnih ostataka upoređivani su za uzorcima koje su dali najbliži preživeli rođaci nestalih.

Istražitelj Janc izjavio je i da broj identifikovanih još nije konačan i da raste, budući da se i dalje otkrivaju nove masovne grobnice.

Po njegovim rečima, smanjen je broj žrtava koje još nisu identifikovane zato što ne postoje DNK uzorci rođaka za analizu.

U ovom trenutku ima 142 takva "jedinstvena DNK profila".

U jednoj od sekundarnih masovnih grobnica, označenoj kao Glječeva 1, pronađeni i posmrtni ostaci osoba nastradalih 1992. godine, zajedno sa ostacima žrtava iz Srebrenice ubijenih u julu 1995, potvrdio je Janc.

Sva ta tela prethodno su iskopana iz primarnih grobnica kod sela Glogova i Redžići kod Bratunca.

Po optužnici i ranijim presudama, VRS je u jesen 1995. tela streljanih Srebreničana iskopala iz primarnih i premestila u teško pristupačne sekundarne masovne grobnice u pokušaju da prikrije zločin.

Mladićev branilac Dragan Ivetić sutra će nastaviti unakrsno ispitivanje svedoka Janca, koje je započeo na kraju današnje rasprave.

General Mladić optužen je i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština poprimio razmere genocida; terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje za taoce "plavih šlemova" UN, 1992-95.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vojvoda

Lepo ih je naucio cika Gebels. Hiljadu puta izgovorena laz jednom postaje istina. Ima li jos neko u BiH da je ubijen pa da ga proglase da je iz Srebrenice?

special image