• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Studenti se spremaju na veliki ustanak?

Izvor mondo.rs

Više od 10.000 studenata iz cele Srbije potpisalo peticiju protiv podizanja granice za upis na budžet sa 48 na 50 bodova i ukidanja jednog ispitnog roka.

Kako navodi "Blic", osim ovih problema koje muče studente, a koje predviđa Zakon o visokom obrazovanju, od 1. oktobra, odnosno od početka nove akademske godine, sledi i poskupljenje smeštaja i hrane u studentskim domovima za čak 30 odsto, dok se uslov za dobijanje stipendije Ministarstva prosvete povećava sa proseka 8,5 na 9.

Sve ovo izazvalo je bes kod većine studenata širom Srbije i oni su spremni da izađu na ulice ako zahtevi iz njihove peticije ne budu ispunjeni.

"Studijski program i gradivo nisu reformisani, sve ostaje po starom, a jedino se studentima menjaju  i otežavaju uslovi. Zbog toga zahtevamo da granica za upis na budžet i ove godine ostane na 48 bodova, kao i da ostane svih šest ispitnih rokova", objašnjava Danilo Jeremić, predsednik Studentske konferencije Univerziteta Srbije (SKONUS).

On navodi i da u ovoj organizaciji očekuju da će ih Senat Univerziteta u Beogradu podržati na sastanku u ponedeljak, kao i ostali usniverziteti u Srbiji. Kako kaže, potom će peticiju proslediti ministarstvu.

"Blic" navodi i da su predstavnici Univerziteta i Ministarstva prosvete već razmatrili mogućnost da akademcima izađu u susret, naročito što se tiče uslova za upis naredne godine.

"Velika je verovatnoća da uslov za upis na budžet i ove godine otane na 48 bodova", kaže prof. dr Dobrila Živković koja kaže da upravo to i izaziva najviše polemike i nezadovoljstva studenata.

Međutim, manje je verovatno da će se studentima izaći u susret kada je u pitanju broj ispitnih rokova, jer je većina fakulteta već odredila koji rok ukida.

Prorektorka za nastavu Univerziteta u Beogradu Nada Kovačević objašnjava da ukidanje jednog ispitnog roka služi da bi se sprovela bolja organizacija nastave, a ne da se smanji broj ispitnih dana.

Kako kaže, za vreme aprilskog i letnjih rokova remeti se ciklus predavanja i vežbi.

"Studenti bi samo ukidanjem jednog ispitng roka dobili bolje raspoređene termine za ispite i imali bi više vremena da uče", kaže prorektorka Kovačević za "Blic".

Komentari 83

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

delijaNS

Smatram da nije u redu sto je podignuta granica na 9 za dobijanje stipendije (uzeci u obzir koliko je 6100 dinara obezvredjeno usled visoke inflacije), medjutim posto sam zavrsio ekonomski fakultet u Novom Sadu delimicno se slazem sa time sto su malo poostreni kriterijumi iz prostog razloga sto je sve vise studenata (posebno ekonomista) a sve manje posla. Na kraju dobijamo ogroman broj studenata, svaka cast ljudima koji vredno uce ali tu su i lencuge koje se vucaraju godinama a nikako fakultet da zavrse. Tu prvenstveno mislim na one koji hoce da nauce 30 strana i da poloze ispit i da onda vicu kako su diplomirani ovaj ili onaj. Na ustrb takvih se vrednim i pravim studentima uskracuju beneficije.

Jasmina

Podrska studentima.

mare

Bolje i Singidunum, samo Megatrend nikako. Pravo znanje se stice na državnim fakultetima. To znate i vi sa privatnih samo necete da priznate. Tako da... Veoma mi je zao, ali uvek će vas shvatati glupljim.

special image