• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

YUTA: Pa nisu đačke ekskurzije za javne nabavke

Izvor Beta

Zakon o javnim nabavkama i rokovima plaćanja ne može se primeniti na đačke ekskurzije, jer roditelji a ne država snose sve troškove, ocenili su danas turistički operateri.

Povodom spora koji je blokirao sve školske ali i predškolske ekskurzije i vannastavne aktivnosti te vrste, a u kome resorna ministarstva insistiraju da se i školske ekskurzije podvediu pod javne nabavke iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija Yuta i Udruženja hotelsko-ugostiteljske privrede Srbije - Hores, kažu da je Zakon o javnim nabavkama neprimenjih u ovom slučaju.

"Đačke ekskurzije se ne mogu smatrati državnim troškovima kako odredbe Zakona o javnim nabavkama nalažu, jer sve troškove putovanja snose roditelji", kazao je direktor Yute Aleksandar Seničić.

On je na konferenciji za novinare u Beogradu rekao da će primena novodonetih propisa dovesti da 80 odsto dece ne ode na ekskurziju, jer roditelji neće moći da, kako nalažu propisi o javnim nabavkama, u roku od 45 dana od pružanja usluge plate cenu puta.

Kako je rekao Seničić, stav turističke privrede je da oblast ugovaranja i realizacija đačkih i omladinskih obrazovnih putovanja, reguliše i pravno uređuje resorno ministarstvo, koje je i do sada to činilo u saradnji sa relevantnim učesnicima.

Seničić je naveo i da, ako se eskurzije sprovode po Zakonu o javnim nabavkama, to dodatno usporava celu proceduru koja može da traje i tri meseca, a promena u načinu organizovanja eskurzija dovela je do toga da se jedan broj otkaže zbog čega trpe ugostitelji i prevoznici.

Seničić je dodao i da će organizovanje eskurzija preko javnim nabavki dovesti do njihovog poskupljenja jer škole nisu obučene za postupak nabavke zbog čega će morati da angažuju ljude sa strane.

Prema njegovim rečima, oko 40 odsto planiranih eskurzija i rekreativnih nastava neće biti izvedeno, što će uticati na domaći turizam, ali i na decu, posebnu onu iz unutrašnjosti, koja nemaju prilike da putuju tokom godine.

"Na potezu je Ministarstvo finansija koje treba da pravilnikom reguliše šta su budžetska sredstva", rekao je Seničić.

On tvrdi da će zbog primene novodonetih propisa pri realizaciji eskurzija, doći do toga da više od 450.000 dece i omladine neće putovati po Srbiji, a u vansezoni, tokom jeseni i proleća, neće biti korišćeno više od 10.000 ležaja u smeštajnim objektima sa više od 2.000 zaposlenih i više od 1.000 autobusa.

Prema podacima YUTE, doći će i do smanjenja priliva PDV-a na usluge smeštaja i prevoza u iznosu većem od 400 miliona dinara, kao i smanjenje poreza i doprinosa po osnovu zarada u iznosu većem od 550 miliona dinara.

Direktor Udruženja hotelijera i restoratera Srbije Georgi Genov rekao je da je više od 80 odsto smeštajnih kapaciteta Srbije posvećeno rekreativnim nastavama, zbog čega je otkazivanje eskurzija gubitak i procene su da će oko 30 odsto zaposlenih u toj oblati ostati bez posla ili plata.

Prema njegovim rečima, 30 do 35 odsto smeštajnih kapaciteta, koji su potvrđeni, ostaće prazno tokom vansezone, odnosno tokom proleća i jeseni.

On je rekao i da u Srbiji ima 120.000 ležajeva u smeštajnim objektima, što je 47 miliona noćenja godišenje, a realizuje se oko 6,5 miliona noćenja, što znači da je iskorišćeno 13 do 15 odsto smeštajnih kapaciteta.

Govoreći o cenama eskurzija, Seničić i Genov su rekli da 60 do 65 odsto od cene iznosi smeštaj, 20 odsto prevoz, a pet do 10 odsto je maksimalna zarada agencije.

Zakon o javnim nabavkama propisuje da škole sve đačke ekskurzije organizuju na osnovu javnih nabavki, kazao je danas pomoćnik ministra prosvete Ljubiša Antonijević.

"Sve škole koje su zakasnile da se prijave za tender za ekskurzije moći će to da urade na proleće", rekao je Antonijević za Radio-televiziju Srbije (RTS).

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Roske

I treba da idu preko javnih nabavki,da roditelji vise ne finansiraju setkaranja ucitelja,pa tako na jedan autobus od 40 djaka imate vise od 10 ucitelja,sramota i bruka koja ide na teret roditelja koji na jedevite jade krpe kraj s krajem i placaju za trodnevna setkaranja bez svrhe i do visine cene letovanja u sezoni!Stop pljackanju roditelja i pod hitno uvodjenje javnih nabavki u prosveti!

Cile

@Roske Prvo, vi imate pravo da ne prihvatite cenu i da ne pošaljete dete na ekskurziju. Niko vas ne tera da ih šaljete. Ako vas i tera, prijavite to inspekciji. Drugo, agencija propisuje koliko gratisa ide na koliko plativih učenika. Najčešće na 14 plativih učenika, zavisno od ponude i ugovora (što odobrava savet roditelja!), ide jedan vaspitač i jedan gratis, koji se u mogim slučajevima dodeljuje socijalno ugroženoj deci. Ako je kod vas drugačije, prijavite to inspekciji. Treće, postoje slučajevi kad mora da ide više učitelja/nastavika, naročito ako deca noće. Dešavalo se da se nastavnik razboli, da ga drugi nastavnik odvede u bolnicu 25 km dalje, i da nema trećeg, decu bi vam čuvali hotelski radnici. Isto tako, kad na dužu ekskurziju idu učenici starijih razreda, jasno vam je da se organizuju noćna dežurstva, tako da malo nastavnika jednostavno ne bi uspelo da ostane na nogama sedam dana i noći. Ili vi mislite da su vam deca zlatna pa niko ne mora da pazi hoće li kući vratiti VIŠE dece nego što ih je poveo?

ljiljana

Trebalo bi ukinuti sve rekreativne nastave i sve ekskurzije,posto se za jako puno para dobija jedno veliko nista,sad se desava da je sve vise dece koja ne mogu da priuste to i budu prozivana od strane one dece ciji su se roditelji na ko zna koji nacin snasli da im to omoguce,deca se dele na onu koja imaju i onu koja NEMAJU.Skroz ne fer.

special image