• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ministar studentima: Ne brinite!

Izvor Tanjug

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Tomislav Jovanović izjavio je da su zahtevi studenata potpuno opravdani i da će biti realizovani.

On je rekao da će Vlada na današnjoj sednici uputiti skupštini nove izmene Zakona o visokom obrazovanju, na osnovu predloga studenata i KONUS-a, s predlogom da budu usvojene po hitnom postupku.

"Zahtevi studenata su potpuno opravdani i mi još uvek nismo spremni da prihvatimo ili da ostvarimo zadate ciljeve koji se pokazuju nerealnim. Vlada će na jutrošnjoj sednici doneti ponovo predlog skupštini da se predlozi studenata i KONUS-a po hitnom postupku usvoje u skupštini", rekao je Jovanović koji očekuje da se predloženo zakonsko rešenje sutra ili u ponedeljak nađe pred poslanicima.

On je, gostujući na RTS, poručio studentima da nastave da uče i rade ono za šta su se opredelili, a da će vlada realizovati sve njihove zahteve i zahteve koje je podržao KONUS.

Kada je reč o organizovanju ekskurzija, rekao je Jovanović, one koje su ugovorene biće realizovane, a one koje nisu, moraju se organizovati po pravilima koje je definisalo Ministarstvo finansija.

"Ekskurzija će biti i one se mogu organizovati i na proleće. Cilj Ministarstva je da sačuva njihovu edukativnost i da se organizuju po principu da se pošto poto sačuva bezbednost učesnika eskurzije", rekao je Jovanović.

Fakultetima poslat predlog da upisuju sa 48 bodova

Ministarstvo prosvete poslalo je danas predlog svim fakultetima da mogu upisati studente na budžetsko školovanje sa 48 bodova, iako izmene zakona o visokom obrazovanju koje predviđaju taj uslov još nisu usvojene u skupštini, ali su prosleđenje u proceduru po hitnom postupku, rekao je ministar . Izmene ovog zakona po hitnoj proceduri treba da budu na dnevnom redu parlamenta u ponedeljak 7. oktobra , a o ovom datumu postignut dogovor sa predsednikom Narodne skupštine Nebojšom Stefanovićem. "Time obezbeđujemo da školska godina započne bez smetnji", rekao je ministar na svečanosti povodom Dana Filološkog fakulteta u Beogradu i naveo da je Vlada jutros ponovo uputila skupštini predlog izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, po hitnom postupku.

Govoreći o dnevnicama nastavnika, on je rekao da one ne treba da budu razlog za neorganizovanje ekskurzija i da nastavnike koji ne žele da učestvuju u ekskurzijama ne treba optuživati da je to zbog toga što su dnevnice izjednačene sa dnevnicama državnih službenika jer su i oni državni službenici.

"Moramo promeniti način organizovanja ekskurzija. One su prvenstveno edukativnog karaktera i ne smemo dozvoliti da se pretvore u nešto što završava sa posledicama koje niko ne želi", rekao je Jovanović.

Govoreći o organizovanju male mature, Jovanović je rekao da se ona intenzivno priprema i da su prihvaćena iskustva najrazvijenih zemalja sveta, a da način njene realizacije mora biti takav da nikako ne ošteti đaka, a da omogući da svaki od njih pokaže maksimum znanja i pomogne mu da upiše školu koju želi.

Kako je dodao, činjenica je da su osnovci preopterećeni, da su školske torbe preteške, a sadržaj gradiva preobiman, zbog čega se mora učiniti sve da se on redukuje i svede na neophodnu meru koja je neophodna đacima.

Matura, kako je rekao, mora da bude takva da niko ne bude oštećen, a da se

svim đacima omogući da pokažu šta znaju, jer ima i onih koji žele da upišu srednje škole u kojima nije primarno znanje iz srpskog jezika ili matematike.

"Time se đacima talentovanim za druge oblasti daje mogućnost da kroz ovaj dodatni test, koji ih ni u kom smislu ne opterećuje, pokažu za šta su motivisani", rekao je Jovanović i dodao da nije tačno da će na maloj maturi biti sedam ispita.

On je dodao da se zalaže da postoji jedinsten test u kome su obuhvaćeni srpski jezik i matematika i dodatna pitanja iz opšteg poznavanja.

Govoreći o Vukovoj diplomi i pojedinim zahtevima za njeno ukidanje, on je rekao da je u prethodnih mesec dana imao niz razgovora u Beogradu i u unutrašnjosti i da postoje disonantni predlozi, odnosno da su jedni za ukidanje diplome, a drugi ne.

Nekoliko hiljada stranaca želi da uči srpski

Tomislav Jovanović rekao je i da u ovom trenutku nekoliko hiljada stranih studenata želi da uči srpski jezik na našim visokoškolskim ustanovama. U razgovoru sa velikim brojem ambasadora prenet je njihov interes da studenti ovde studiraju, što je fantastično, rekao je Jovanović na svečanosti, istakavši da je obrazovanje investicija a ne trošak. To je, kako je istakao, prilika da Filološki fakultet prvi uđe u taj proces i da izađe na tržište, poručivši da fakulteti treba da budu spremni za taj izazov i da nema budućnosti bez nauke i obrazovanja.

Jovanović je rekao da Vukova diploma ima tradiciju i da bi se njenim ukidanjem odrekli naših korena i prošlosti.

Na pitanje da li će moći da se "izbori" sa direktorima škola koji su postavljeni po partijskoj liniji, Jovanović je odgovorio da je siguran da će to uspeti i da se maksimalno zalaže da uticaj ministarstva u izboru rukovodstva škola i školskog programa bude veći nego do sada.

Kada je reč o nauci, rekao je Jovanović, uradiće sve da se sadašnji nivo finansiranja nauke zadrži, a da će se zalagati i da se ta ulaganja povećaju.

"I u ovim uslovima naši naučnici i nauka daju više nego što država ulaže, to je plod entuzijazma i izuzetnog zalaganja svih koji se bave naukom da se predstave svetu i oni mogu u potpunosti da računaju na drzavu koja se maksimalno trudi da ispuni sve obaveze koje su preduzete", zaključio je Jovanović.

Komentari 18

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Stari program89

Pa nema razloga da brinu svi ce oni dobiti diplome to je sad normalno, bolonja je cudo,nego gospodine ministre kada ispunite sve zeljice bolonjaca,kada planirate da se malo pozabavvite studntima koji studiraju po starom programu i sami ste studirali po starom programu pa znate koliko je teze od danasnjih studija,smatram da nije uredu da takve studente ostavite bez diplome ,a da vasim bolonjcima ispunite svaku zelju ama bas svaku,pa ne znam zasto njih ne stavite u ministarsku stolicu posto rade sa ministarstvom kako sami hoceju.To ranije nije bilo ovako kao sada ,imas knjigu i uci ako ne mozes da naucis ti napusti faks....

Aleks

@Stari program89 Izvini, a zasto ti do sada nisi zavrsio studije? Imali ste mogucnost da se prebacite na bolonjski sistem, niste hteli. Molim lepo. Ne razumem u cemu je tvoj problem. Normalno je da cemo se boriti za svoja prava, a ti se potrudi da zavrsis, i onako posetis fakultet samo kada izadjes na ispit. Videla bih vas stare generacije da su vam obavezna predavanja i vezbe iz SVAKOG predmeta, da u isto vreme ucite za kolokvijume i za ispite, da nemate mogucnost da radite i tako pomognete svojim roditeljima jer ne mozete da stignete od svih obaveza. Naravno, predavanja su toliko istumbana da imate pauze od po sat vremena izmedju njih i tako izgubite ceo dan. Razmislite malo koliko ste srecni sto mozete da izaberete nacin studiranja. ;)

Marko

@Stari program89 Aleks, ne znam sta ti studiras, ali ja sam studirao po starom programu na Farmaceutskom fakultetu. Predavanja nam nisu bila obavezna, ali zato sve vezbe jesu, i na mnogim vezbama smo imali uvodne kolokvijume, pa ako ne polozis uvodni kolokvijum, moras da juris da ti odobre termin za nadoknadu, da uplatis neku izmisljenu nadoknadu i sve to ponovis u drugom terminu, u suprotnom ne dobijas potpis za overu semestra. Bilo je godina kad smo samo na vezbama provodili gotovo po ceo dan na fakultetu, ako znas nekog, proveri, jesenji semestar na drugoj godini je smo samo vikend imali slobodan. I kad sve vezbe odradis, onda moras da polazes vrlo cesto prakticni, pa za usmeni ili pismeni, a bilo je slucajeva da smo imali i sva 3 dela ispita i za sest moras da znas sve, razlika izmedju ocena je u nekim sitnicama, detaljima, nacinu izlaganja, pa i utisku koji ostavis pri odgovaranju. A sad bolonjci odrade te vezbe, idu na predavanja, ne sva, imaju pravo da izostaju odredjen broj, i imaju garantovane sestice. Znam neke koji su otvoreno profesorima rekli na usmenom da neke stvari ne moraju da uce, profesor najpre nije hteo da im upise sestice, ali su po zakonu na kraju morali da im upisu ocene. To sto oni "ne moraju da uce" za nas je bila jedna od najlaksih stvari iz tog ispita. Tako da mogu da kazem da je bolonjcima mnogo lakse.

special image