• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Advokat traži posmatrače na suđenju Miškoviću

Izvor MONDO/Agencije

Advokat Miroslava Miškovića traži prisustvo domaćih i stranih posmatrača na suđenju, koji bi "podstakli sud da sudi pravično".

Advokat Zdenko Tomanović, koji zastupa optuženog predsednika "Delte" Miroslava Miškovića, izjavio je danas da je u postupku protiv Miškovića neophodno prisustvo domaćih i stranih posmatrača, koji bi "podstakli sud da sudi pravično", što je svima u interesu.

"Prisustvo domaćih i stranih posmatrača neophodno je u postupku u kojem je potvrđena optužnica kojom se finansijski investitor izjednačava sa strateškim, u kojoj se kao protivpravna korist proglašava stopa euribora i u kojoj se davanje kredita proglašava sticanjem vlasništva", rekao je Tomanović agenciji Beta.

U poslovnom odnosu između dva privatna preduzeća u situaciji kada nijedan Mišković nije kročio ni u jedno putarsko preduzeće u kojem nisu ni rukovodili ni upravljali imovinom i sredstvima, proglasiti njih za odgovorna lica suprotno je zakonu, kao i rezoluciji Evropskog parlamenta, rekao je Tomanović.

"To predstavlja traženje izgovora da se pretpostavka nevinosti zameni pretpostavkom krivice. Uloga posmatrača jeste pre svega podsticanje suda da sudi pravično, što mora biti interes ne samo svih zainteresovanih strana, nego i društva u celini", rekao je Tomanović.

Danas je u Specijalnom sudu u Beogradu počelo pripremno ročište na suđenju Miškovićima, Miroslavu i njegovom sinu Marku, vlasniku Nibens grupe Milu Đuraškoviću i još osmoro optuženih za malverzacije u putarskim preduzećima.

Pripremno ročište je zatvoreno za javnost, a na njemu tužilac treba da pročita optužnicu i iznese dokazne predloge. Dokaze treba da predloži i odbrana. Posle pripremnog ročišta, sud će zakazati početak suđenja.

Tužilaštvo optužene tereti da su izvlačenjem i prisvajanjem finansijskih sredstava i imovine iz više preduzeća za puteve, u periodu od 2005. do 2010. godine oštetili ta preduzeća za 16,95 milijardi dinara, a budžet Srbije za 472 miliona dinara.

Odbrana je ranije danas zatražila odlaganje pripremnog ročišta, što je sud odbio.

Odbrana je zatražila da se pripremno ročište pred Specijalnim sudom ne održi dok se ne steknu uslovi za fer i pravično suđenje.

Miškovićev advokat Zdenko Tomanović izjavio je novinarima u pauzi pripremnog ročišta da je predao zahtev da se ne započne sa suđenjem.

"Snažna kampanja različitih predstavnika državne vlasti, visok nivo pravne nekulture i zamena pretpostavke nevinosti sa pretpostavkom krivice, što je kulminiralo nakon odluke Ustavnog suda (da je Miškoviću povređeno pravo na pravično suđenje), ukazuju da u ovom momentu nema uslova za početak pravičnog suđenja. Nije dovoljno samo da se pravda vrši, potrebno je da se u tu pravdu veruje, ali u ovom trenutku nema uslova da se u nju veruje", poručio je Tomanović.

Branilac Mila Đuraškovića, advokat Zoran Ateljević, objasnio je novinarima razloge zbog kojih je odbrana okrivljenih zatražila da se pripremno ročište ne održi.

"Ne postoje objektivne okolnosti za fer i pravično suđenje, a drugi razlog je to da se pred ovim sudom već vodi krivični postupak protiv nekolicine optuženih", rekao je Ateljević.

Na pitanje novinara, on je precizirao da je reč o Milu Đuraškoviću i još trojici optuženih.

"Smatramo da optuženje ima isti identitet i da se procesno pravo okrivljenih narušava tako što se vode dva paralelna postupka", objasnio je Ateljević.

Predsednik sudskog veća Vladimir Vučinić rekao je da ne postoje razlozi koji bi ukazali da će sud postupati pristrasno.

"Upućujem napomenu državnim organima, zvaničnicima i sredstvima javnog informisanja da izveštavanjem sa ovog suđenja ne dovedu u pitanje pravo optuženih na odbranu i pretpostavka nevinosti", rekao je sudija Vučinić.

On je kazao i da u ovom trenutku ne postoje razlozi celishodnosti i ekonomičnosti da bi se spojili postupci.

Početak pripremnog ročišta već je jednom odložen 14. avgusta, jer branioci pojedinih optužnih nisu bili uredno pozvani.

Na pripremnom ročištu, koje će shodno zakonu biti održano bez prisustva javnosti, sud utvrđuje koje su činjenice sporne i koje će se utvrđivati u toku dokaznog postupka.

Nakon pripremnog ročišta sud će zakazati početak glavnog pretresa (suđenje).

Vlasnik "Delta holdinga" Miroslav Mišković pušten je 23. jula iz pritvora koji mu je zamenjen jemstvom od 12 milona evra u dinarskoj protiv vrednosti, a koje je uplatila njegova kompanija da bi se branio sa slobode.

Miškoviću je, međutim, privremeno oduzet pasoš i određena mera zabrane napuštanja boravišta, uz obavezu javljanja Policijskoj upravi za grad Beograd - PS Savski venac, svakog prvog radnog dana u mesecu. Ista ova mera predviđena je i za njegovog sina Marka, kome je 7. oktobra ukinut kućni pritvor za jemstvo hipotekom na lokal vrenosti 3.3 miliona evra.

U kućnom pritvoru je još Đurašković, dok se ostali optuženi brane sa slobode.
Posle šest meseci istrage, tužilaštvo je u maju podiglo optužnicu protiv njih trojice i još osam osumnjičenih za nezakonito izvlačenje i prisvajanje finansijskih sredstava i imovine iz više preduzeća za puteve u periodu od 2005. do 2010. godine.

Tužilaštvo sumnja da su na taj način oštetili putarska preduzeća za 16,95 milijardi dinara, a budžet Srbije za 472 miliona dinara.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

M V P

. . . a jel to da zastari da se razvlaci il dok dodjem pogodna vlast koja ce im biti naklonjena

special image