• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić: Najpovoljniji izveštaj EK do sada

Izvor MONDO/Agencije

Premijer Srbije je rekao da je izveštaj Evropske komisije jedan od najpovoljnijih do sada i da očekuje da pristupni pregovori sa EU počnu najkasnije u januaru.

Šef delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport danas je u Beogradu predao premijeru Ivici Dačiću Izveštaj o napretku Srbije na putu ka Evropskoj uniji.

Posle sastanka sa šefom Delegacije EU, Dačić je rekao da je zadovoljan ocenom koju je dobila Srbija, koja će nastaviti započete reforme, uključujući i dijalog sa Prištinom.

Dačić je rekao da će u ponedeljak u Luksembrugu biti održana prva sednica Saveta za primenu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju kojoj će predsedavati visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.

"Ketrin Ešton nam je učinila posebnu čast, jer nije običaj da ona predsedava tim sednicama", rekao je Dačić i dodao da će i on prisustvovati sednici Saveta.

"Očekujemo da Evropska komisija i Evropski savet daju pozitivno mišljenje za održavanje međuvladine konferencije, odnosno za zvaničan početak pregovora", rekao je Dačić.

On je kazao da je cilj Srbije da pregovore sa EU iskoristi kao podsticaj za reforme.

"Nama je cilj ne samo da Srbija postane članica EU, nego i da Evropa dođe u Srbiju sa svojim vrednostima i kriterijumima", rekao je Dačić.

Ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije u Vladi Srbije Branko Ružić takođe je potvrdio da je izveštaj EK o naprektu Srbije "veoma pozitivan".

"Mogu da konstatujem da je izveštaj globalno veoma pozitivan. U političkom smislu, možda je prvi put jasno izražena pozitivna ocean napretka", rekao je Ružić na brifingu za novinare u Vladi Srbije uoči objavljivanja izveštaja.

Ona je naveo da je u izveštaju "najveći akcenat" stavljen na normalizaciju odnosa s Kosovom koja je, kako je rečeno na brifingu, "fantastično ocenjena".

Prema njegovim rečima, u izveštaju se konstatuje privrženost Vlade Srbije pridruživanju EU i dijalogu s Prištinom.

"Osnovna poruka jeste da je Vlada ostala jedinstvena u privrženosti integraciji EU i dijalogu s Prištinom", rekao je on i dodao da je Vlada pokazala "konzistentnost u odlučivanju i javnim nastupima zvaničnika".

Rad parlamenta je, takođe, pozitivno ocenjen, a zamerka je izneta zbog prakse usvajanja zakona po hitnom postupku, rekao je Ružić i ocenio da ta zamerka nije toliko dominanta već da je shvata kao "korektiv".

Prema njegovim rečima, borba protiv korupcije je pozitivno ocenjena, a ista ocena je izneta i za borbu protiv organizovanog kriminala uz konstataciju da su pokrenute brojne istrage ali da ima malo osuđujućih presuda.

Ružić je naveo da je Evropska komisija ocenila i da je ostvaren napredak u izradi strategije i akcionog plana za reformu državne uprave i da su pozitivno ocenjeni strategija i akcioni plan za reform pravosuđa.

Ružić je naveo da je Komisija stavila do znanja da će nagledati primenu člana Krivičnog zakona o zloupotrebi službenog položaja, u čemu Srbija nije usklađena sa EU.

Kada je reč o medijskoj reformi, izražena je "doza zabrinutosti", rekao je Ružić i dodao da je nakon rekonstrukcije Vlade nadležno ministarstvo preduzelo korake da se medijski zakoni donesu.

U izveštaju je izražena zabirnutost zbog "orkestriranih nastupa tabloidnih medija", dodao je ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije.

On je dodao da se jedina ocena koje nije u pozitvnom duhu odnosi na prava LGBT populacije i da se u izveštaju konstatuje da je izostala politička podrška ostvarivanju njihovih prava.

Šef delegacije EU u Beogradu Majkl Devenport ocenio je da su odnosi Srbije i EU "ušli u novu orbitu" i  da je dinamika saradnje ove godine "prebačena za dve brzine naviše", što je, kako je konstatovao, osnovna poruka ovogodišnjeg izveštaja EK o napretku Srbije.

Izveštaj EK je, kako je istakao na konferenciji za novinare, deo opšte slike kojom se konstatuje ostvareni napredak i polja u kojima se mora najviše raditi u narednom periodu.

Prema njegovim rečima, 2013. godina je za Srbiju bila godina ispunjena postignućima i rezultatima, pre svega na planu "istorijskog napretka" u dijalogu Beograda i Prištine, ali i zahvaljujući činjenici da je konačno na snagu stupio Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

"Ubacili smo, ne u jednu brzinu više, već u dve brzine više, počeli smo skrining. Srpski stručnjaci koji se bave poglavljima 23 i 24 već su bili u Briselu i imali priliku da postavljaju pitanja zvaničnicima u Evropskoj komisiji.

"Sledeća faza je u decembru kada će srpski zvaničnici i stručnjaci predstaviti planove za usklađivanje sa evropskim pravnim tekovinama", objasnio je Devenport.

On je istakao da je sada prioritet da se dve strane, EU i Srbija, pripreme za prvu međuvladinu konferenciju koja se može očekivati najkasnije u januaru.

Devenport je kazao da je proces skrininga u okviru poglavlja 23 i 24 počeo dobro i da će sledeća faza biti u decembru.

Srpski tim bi tada trebalo da predstavi svoje zakonodavstvo i plan usklađivanja sa zakonodavstvom EU u tim oblastima, čime ulazi u fazu bilateralnog skrininga za ta poglavlja.

Na pitanje novinara zašto je skrining proces bio zatvoren za javnost, Devenport je rekao da je na vladama zemalja kandidata da odluče kako će se postaviti prema tome jer u tom procesu ne samo vlada i parlament već i građani imaju ulogu.

Evropska komisija je, u okviru paketa proširenja, zvanično predstavila godišnje izveštaje o napretku Srbije i ostalih kandidata za članstvo u EU, ali i Kosova.

Evropska komisija je ocenila u izveštaju da je Srbija "dovoljno ispunila" politička merila, a delimično i ekonomska merila Evropske unije.

Takođe, u izveštaju se navodi da se očekuje da u januaru 2014. najkasnije počnu pregovori o članstvu s Briselom.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image