• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kinezi zatvorili radnje zbog poreznika

Izvor mondo.rs

Kineski prodajni objekti u novobeogradskom Bloku 70 i u nedelju su bili zatvoreni.

Istovremeno su se u kineskom tržnom centru u novobeogradskom Bloku 70 na sedam dana masovno razboleli direktori prodavnica, radnici morali da otputuju u rodnu zemlju, a zaposleni kolektivno otišli na godišnji odmor.

Pod ovakvim i sličnim izgovorima, Kinezi koji drže prodajne objektne u najjeftinijem tržnom centru u Beogradu ne rade već tri dana. Ovakva situacija je od kada se pročulo da će Poreska uprava krenuti da "češlja" njihove dozvole i plaćanje dažbina prema državi, pišu "Novosti".

I u nedelju je svaka prodavnica imala katanac na vratima, ali tržni centar nije bio pust. Uredno su radile okolne trafike, dragstori brze hrane u sklopu "Enjuba", koje mahom drže Srbi.

"U četvrtak su trgovali bez problema, a onda se tokom dana pročulo da će doći inspektori.  Svi su se razbežali i "zamandalili" radnje, valjda dok se smiri to sa inspekcijom", priča jedna od radnica iz "fast fuda".

I kafići u tržnom centru u nedelju su ceo dan bili otvoreni. U njima su sedeli mahom Kinezi, vlasnici prodavnica, sa porodicama. Svi negiraju da su biznis zaustavili na jednu sedmicu zbog poreske kontrole. Kažu, mnogo rade, pa im je konačno neophodan i odmor.

"Moram malo vremena da provedem sa decom. U Srbiju sam došao pre sedam godina, nisam ni jednom uzeo slobodno. Čak i ponedeljkom, kada ne radimo, ja sedim u radnji i popisujem robu", kaže Kju Jang (40), vlasnik dve radnje u starom delu "Enjuba"

Na pitanje da li će, kada poreska uprava konačno i "pročešlja" poslovanje kineskih trgovaca, roba koja je prodavana "na crno" morati da poskupi - kažu da oni sve rade legalno. Ipak, slažu se da druge kolege baš ne oporezuju svaku prodatu haljinu ili čarapu, pa očekuju da roba poskupi i duplo.

Mada su radnje zvanično zatvorene, nekim prodavcima se izgleda i ne isplati da obustave prodaju na sedam dana. Bojažljivo su prostrli robu ispred prodavnica, pa je nude kupcima, koji su se nameračili da pazare, jer nisu čuli da objekat ne radi. Ipak, trgovci biraju kome će da prodaju, pa čim se stvori veća gužva, angažuju "obezbeđenje" da rastera neželjene posetioce, ali i - novinare.

Prema zvaničnim podacima u Srbiji posluje 1.798 radnji čiji su vlasnici Kinezi. Ipak, brojke Unije poslodavaca svedoče o čak 10.000 kineskih prodavnica kod nas.

Cene su, u odnosu na druge prodajne objekte u Beogradu, ali i drugim gradovima Srbije, čak i do 300 puta povoljnije, većinom zbog toga što se za robu ne plaća nikakav porez, pišu "Novosti".

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

mmmmmm

Voleleli ih ili ne svi odlazite u njihove radnje:)

Maki

Poreske peripetije na stranu. Postali su vrlo brezobrazini i bahati. Proizvodi nisu kvalitezni a ni jeftini, bar ne kao sto su nekada bili. Tek toliko da i dalje budu jeftiniji od ostalih ali kad se gleda kvalitet bolje je dati i malo vise pa da to traje. O odnosu prema radnicima da ne govorim. Vecito ih menjaju, plate im ispod svakog minimuma, radno vreme.. (ok, po tome se ne razlikuju previse od nasih robovlasnika). Uglavnom propise i pravila trebaju da postuju i oni ,ako i ovi nasi. I kakve su to najave inspekcija.. Da nece mozda da posalju i pismo upozorenja sa tacnom satnicom?

1968

Kad su ukinuli Nekermen sa odlicnim stvarima,zbog utaje poreza,nek sklone i njih

special image