• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tasovac treći po popularnosti u Vladi

Izvor MONDO/Tanjug

Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić najbolje je ocenjen član vlade, a njegova Srpska napredna stranka i dalje je na političkom vrhuncu sa 43,1 odsto podrške birača.

SNS ima najveći rejting među partijama u zemlji, a njenom lideru i potpredsedniku Vlade Aleksandru Vučiću građani su dali ocenu 4,3 od 5, kaže istraživanje agencije Faktor plus.

Istraživanje je sprovedeno od 20. do 25. novembra, a odgovore na pitanja dalo je 1.100 punoletnih građana Srbije, rečeno je na konferenciji za novinare u Medija centru.

Za rad u Vladi Srbije predsednik vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je dobio ocenu 3,2, iza njega je ministar kulture čiji su rad građani ocenili ocenom 3,1, a najnižu ocenu dobio je ministar privrede Saša Radulović - 1,8.Vicepremijer Aleksandar Vučić najbolje je ocenjen član vlade, Srpska napredna stranka uživa najveći rejting i poverenje 43,1 odsto birača, a više od 60 odsto građana smatra da bi trebalo da budu održani vanredni parlamentarni izbori, pokazalo je danas predstavljeno istraživanje agencije "Faktor plus".

Prema istraživanju u kome je učestvovalo 1.100 ispitanika, Vučić je, kao najbolje ocenjen član vlade, dobio ocenu 4,3, drugi je premijer Srbije Ivica Dačić sa ocenom 3,2, a treći ministar kulture Ivan Tasovac sa ocenom 3,1.

U anketi, u kojoj se ocenama od jedan do pet ocenjivao učinak aktuelnih ministara u vladi, potpredsednik vlade Rasim Ljajić, ministar pravde Nikola Selaković, ministarka energetike Zorana Mihajlović i ministar omladine i sporta Vanja Udovičić, dobili su ocene 3.

Sledeći je ministar finansija Lazar Krstić sa ocenom 2,9, a slede ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić (2,8), ministar bez portfelja zadužen za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin (2,7) i ministri odbrane, spoljnih poslova i prosvete, Nebojša Rodić, Ivan Mrkić i Tomislav Jovanović (2,6).

Najlošije ocenjeni članovi Dačićevog kabineta su, prema istraživanju, ministar privrede Saša Radulović (1,8), ministar poljoprivrede Dragan Glamočić (1,9) i ministar rudarstva Milan Bačević (1,9).

Izvršni direktor "Faktor plusa" Predrag Lacmanović rekao je, predstavljajući rezultate istraživanja, da to što pojedini ministri imaju niže ocene ne znači da je njihov učinak toliko loš, već da nisu dovoljno prepoznati u medijima ili da njihova ministarstva nisu dovoljno atraktivna.

Direktor agencije "Faktor plus" Vladimir Pejić je primetio da je novi ministar prosvete Tomislav Jovanović (2,6) bolje ocenjen od prethodnika Žarka Obradovića, dodajući da tek treba da se vidi da li je Radulović zaslužio najnižu ocenu.

Direktor Pejić rekao je da odnos snaga u odnosu na prethodno istraživanje nije značajnije promenjen i da je i dalje najjača SNS, ali i da je DS stabilizovala biračko telo i zabeležila blag porast.

"Demokratska stranka je stabilizovala biračko telo, ali 12,8 odsto nije procenat koji može da zadovolji stranku kao što je DS", rekao je Pejić.

Prema njegovim rečima, Ujedinjeni regioni Srbije gube podršku, jer su pre par meseci prelazili cenzus, a sada im je rejting 2,9.

Pejić je rekao i da se DSS i LDP standardno kreću u opsegu procenata koje su i na danas predstavljenom istraživanju dobile i one bi definitivno prešle cenzus.

Na pitanje da li ste za vanredne parlamentarne izbore, 62 odsto građana je odgovorilo potvrdno - 40 odsto njih misli da treba da ih bude, jer trenutno stanje ne odgovara realnom odnosu snaga, a 22 odsto, jer su potrebne kompletne promene.

Većina ispitanika, njih 43 odsto, reklo je da bi izašlo na vanredne parlamentarne izbore ako bu oni bili održani u nedelju, 36 odsto je reklo da nije sigurno, a 21 odsto da ne bi izašlo na birališta.

Izvor: Ilustracija MONDO

Dve trećine ispitanika, 66 odsto, smatra da treba održati i vanredne izbore  za vojvođanski parlament, pa tako 42 odsto njih smatra da je to potrebno, jer trenutno stanje ne odgovara realnom odnosu snaga, a 24 odsto, jer su potrebne kompletne promene. Protiv vanrednih izbora u Vojvodini je 34 odsto ispitanih.

Na pitanje da li se pojedine političke partije ponašaju kao da su u predizbornoj kampanji, 51 odsto građana je odgovorilo: "Gotovo sve", a 12 odsto da to rade pojedine stranke. Da se stranke ne ponašaju kao da su u kampanji smatra 30 odsto ispitanih.

Čak 94 odsto građana smatra da je prioritet za državu ekonomski razvoj zemlje, 92 odsto u prioritete ubraja suzbijanje kriminala i korupcije, a 91 odsto dobre zarade i tržišnu privredu.

Ispitanici su Vladi Srbije dali ocenu 2,8 kada je reč o ekonomskom razvoju zemlje, 1,8 u oblasti zarada, a ocenu četiri u oblasti borbe protiv kriminala i korupcije.

Pejić je rekao i da je istraživanje pokazalo i da građani smatraju da pitanje Kosova i Metohije ide ka rešenju, jer je Vlada Srbije u toj oblasti dobila ocenu 3,8, što je skoro dve trećine ispitanih i što je značajan porast u odnosu na ranija istraživanja.

Većina građana, njih 70 odsto smatra da aktuelna vlada vodi Srbiju ka EU - 30 odsto je ocenilo da vlada to radi u velikoj meri, 40 odsto da to radi delimično.

Sa druge strane, 23 odsto ispitanika misli da Srbija nije ni bliže ni dalje od EU, a sedam odsto da je Srbija sve udaljenija od EU.

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ceda

Ma svi su super sve ok- samo zivimo sve gore i gore a oni kao popularni

novosadjanin

kao sto ces ti s ljubavnicom il traziti rastavu braka od zene? Tako rade samo kukavice i slabici,bezosecajni samozivi stvorovi.

Mikan

Ovaj klovn na trecem mestu.. Jadni mi sa ovakvom vladom,jos im fale samo zutaci u vladi i da cirkus bude kompletan!

special image