• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kraj drame u Predsedništvu Srbije (VIDEO)

Pripadnici specijalne policije i vojske su posle petočasovnog pregovaranja razoružali i uhapsili Dragana Marića, koji je ušao u zgradu Predsedništva sa dve bombe i pretio da će se razneti.

Pripadnici specijalne policije i vojske rešili su krizu u zgradi Predsedništva Srbije. Oni su posle petočasovne drame Draganu Mariću, koji je pretio da će se razneti bombom, oduzeli i drugu bombu i uhapsili ga.

Dragan Marić je izveden iz zgrade Predsedništva i priveden na saslušanje u policijsku stanicu u Ulici despota Stefana, rečeno je Tanjugu u MUP-u Srbije. Posle toga će mu biti određena mera zadržavanja od 48 sati, do kada bi trebalo da bude izveden pred istražnog sudiju.

Marić je oko podneva ušao u zgradu Predseništva Srbije sa dve ručne bombe, od kojih mu je jedna ubrzo oduzeta. On je, međutim sa druge bombe skinuo osigurač i obavestio zaposlene u Predsedništvu da će je aktivirati.

U zgradu je oko 14. 30 sa pripadnicima obezbeđenja došao i predsednik Srbije Boris Tadić, a i pripadnici SAJ-a su bili prisutni.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac boravio je neko vreme, u pratnji nekoliko oficira, ispred zgrade Predsedništva Srbije. I deo poslanika Skupštine Srbije i lider Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić pojavili su se ispred Predsedništva.

Okupljenim novinarima predstavnica za štampu predsedništva Jasmina Stojanov rekla je da je napadaču Draganu Mariću oduzeta jedna bomba i da je utvrđeno da je prava.

Marić nije ušao u zaštićeni deo zgrade, već se nalazio u prostoru površine oko 1,5 kvadratnih metara, gde građani dolaze da bi podneli predstavke i žalbe, rekla je Jasmina Stojanov.

"S njim je pregovarao pregovarački tim vojske i policije dok je u ruci drži bombu sa koje je skinuo osigurač".

Marić je, kako je rekla, ušao na ulaz iz Andrićevog venca - na ulaz za novinare, ali nije uspeo da prođe vrata kroz koje policija propušta ostale novinare dalje u zgradu.



Ulica Kralja Milana je bila ograđena žutom trakom, a saobraćaj u toj ulici je bio više od sat vremena zaustavljen.

Kako su javili mediji, Dragan Marić je ranije najavio elektronskom poštom da će danas doći u Predsedništvo Srbije, kako bi predsedniku Tadiću doneo "kovertu" sa dokumentima koji će objasniti njegov slučaj.

Takođe je naveo da će danas do 16 sati držati otkočenu bombu, koju će tada aktivirati, ukoliko prethodno ne potpiše sa vladom Srbije vansudsko poravnanje.

Kako je Beta saznala, Marić je u tom e-mailu rekao da ne želi da povredi nikoga i da može da naudi samo sebi, kao i to da će, ako bomba eksplodira pre 16 sati, to značiti da je nije on aktivirao.

Vlasnik privatne firme Grand inter lizing (GIL) iz Valjeva Dragan Marić tužio je 2004. godine državu Srbiju Međunarodnom sudu za ljudska prava u Strazburu nezadovoljan presudom Višeg trgovinskog suda Srbije u sporu njegovog preduzeća i kompanije Jat.

Marić je u oglasu tada objavljenom u beogradskom dnevniku "Danas" naveo da je Viši privredni sud 1994. godine legalizovao falsifikate Jata o isplatama GIL-u i u tom sporu presudio na osnovu izjave svedoka, a ne izvoda iz banke.

On tvrdi da su zbog te presude bankrotirale i druge njegove firme i da je oštećen za nekoliko desetina miliona dolara.

Marić je 80 dana, od 11. marta do 29. maja 2004. godine, štrajkovao glađu ispred Skupštine Srbije, zahtevajući ukidanje rešenja spora njegovog preduzeća i Jata oko poslovanja u Iranu pre desetak godina.

Kako tvrdi Marić, Jat ga je oštetio za više desetina miliona dolara kršenjem ugovora, sklopljenog u vreme uvođenja embarga UN protiv Jugoslavije 1992. godine, koji je podrazumevao da na račun njegove firme bude uplaćen prihod od prodaje Jatovih karti u Iranu.

Dragan Marić uputio je ranije preteće pismo i Višem trgovinskom sudu u Beogradu, u kome takođe preti bombama ukoliko ne dobije "poravnanje sa državom Srbijom", izjavila je Tanjugu portparol tog suda Marina Ivanović.

Ona je precizirala da je dopis stigao u sud oko 11 sati i da je odmah prosleđen i Trgovinskom sudu u Beogradu, policiji i tužilaštvu.

Ivanovićeva napominje da Viši trgovinski sud zapravo "ne zna šta Marić želi", jer se pred tim sudom ne nalazi nijedan predmet koji bi imao veze sa Marićem.

Predsednik Trgovinskog suda Stevo Đuranović izjavio je danas Tanjugu da je Marićeva firma "Inter lizing" tokom devedesetih godina prošlog veka tužbom tražila naknadu štete od JAT-a u iznosu od 984.000 dolara, koju je Trgovinski sud odbio.

Ta presuda je potvrđena i odlukom Višeg trgovinskog suda u Beogradu, i postala pravosnažna, naveo je Đuranović i dodao da u sudskom registru ne postoji više nijedan spor ili tužba koji bi imao veze sa Marićem.

Tadić i Dačić: Policija i vojska dobro obavili posao

Predsednik Srbije Boris Tadić i zamenik premijera i ministar policije Ivica Dačić su istakli da je problem sa bombašem u zgradi Predsedništva danas rešen mirno i da su policija i vojska odlično obavili svoj posao.

"Specijalne jedinice policije i vojske, obezbeđenje predsednika i pregovarači odlično su obavili svoj posao, tako da je problem sa bombašem u zgradi na Andrićevom vencu rešen mirno i bez žrtava", saopštila je Preš-služba predsednika.

Dodaje se da je Tadić istakao da se problemi, kakvi god bili, ne mogu rešavati silom i ugrožavanjem života građana.

"Policija i Vojska Srbije brinu o bezbednosti građana Srbije na najbolji mogući način što je i danas potvrđeno", zaključio je Tadić.

Ivica Dačić je izjavio je večeras da slučaj Dragana Marića ukazuje da je neophodno ozbiljno razmotriti nacin obezbeđenje javnih licnosti i institucija.

"Dobro je što se sve završilo na miran način...ne bih rekao da je bilo propusta u bezbednosnim sluzbama a policija i vojska su adekvatno reagovali", rekao je Dačiić.

On je za televizju B92 rekao i da je slučaj sa Marićem pokazao da je neophodno izvršiti ozbiljnu analizu, sa bezbednosnih aspekata obezbeđenja javnih ličnosti i sa aspekta pretećih pisama ili poruka koje im se upućuju.

Dačić je objasnio i da su za direktno obezbeđenje predsednika Republike zaduzeni pripadnici vojske a da je policije zaduzena za takozvani spoljni prsten obezbeđenja.

Dačić je dodao da je Marić poznat policiji i da mu je pre nekoliko meseci oduzet pištolj a da su u Tuzilaštvu smatrali da nema osnova za pokretanje krivicnog postupka.

Prema njegovim rečima, pregovarački tim MUP-a je dobro obavio posao kao i u 90 odsto slučajeva kada se angažuje pri ovakvim situacijama, otmicama, rešavanju talačkih kriza...

(MONDO/agencije)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image