• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poslanici u penziju sa 15 godina staža?

Sa 55 godina života, 15 godina staža i tri mandata u Skupštini Srbije narodni poslanici će moći da idu u penziju. To će im omogućiti prvi zakon o Narodnoj skupštini koji bi trebalo da bude usvojen već krajem januara

Ukoliko zakon stupi na snagu, poslanička penzija iznosiće najmanje 84.000 dinara, a predviđena je i mogućnost primanja otpremnine.

Ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić kritikovao je ideju da poslanici idu u penziju sa 55 godina, uz 15 godina staža i tri mandata u parlamentu, i izrazio očekivanje da se te odredbe neće naći u predlogu novog Zakona o skupštini.

"Ne mogu da verujem... Umesto da reformišemo penzioni fond i smanjujemo broj poslanika, radi se sasvim suprotno. Dok Vlada radi na tome da se smanji mogućnost prevremenog odlaska u penziju, ovde se predlažu sasvim suprotne stvari", rekao je Ljajić u intervjuu za "Blic."

On je dodao da bi takvim rešenjima jedno zanimanje bilo stavljeno u privilegovan položaj u odnosu na ostala i da bi to povećalo korupciju u društvu jer bi ljudi činili sve da dođu do mandata.

Ljajić je ocenio da bi tajkuni opet mogli lakše da računaju na svoje ljude u Skupštini, koje bi dovodili do tog mesta, a potom očekivali da im oni zauzvrat čine usluge.

"Čak i da je to standard u ovom trenutku, to je politički loše jer je parlament ionako na lošem glasu i ovo bi ugrozilo njegov kredibilitet", rekao je Ljajić.

Novi zakon još predviđa i pravo na otpremninu prilikom odlaska u penziju, ali ni u radnoj grupi, koja je radila na izradi ovog zakona, nisu mogli da objasne pod kojim uslovima je ona moguća.

Rešenje je nađeno i za poslanike kojima istekne poslanički mandat. Po nacrtu zakona o Skupštini, oni će primati platu i u narednih godinu dana, umesto dosadašnjih šest meseci.

Novim zakonom se ne menjaju uslovi pod kojima poslanik uživa imunitet ukoliko je počinio neko krivično delo. Narodni poslanik neće moći da bude pritvoren, niti će protiv njega moći da se vodi krivični postupak kojim je predviđena kazna zatvora, osim ukoliko Narodna skupština to ne odobri. Moći će da bude priveden samo u slučaju da bude zatečen u izvršenju krivičnog dela i ako je za to delo propisana kazna zatvora u trajanju dužem od pet godina.


(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image