• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srebrenica i dalje svađa stranke (VIDEO)

Poslanici se slažu da je potrebno osuditi zločine počinjene tokom ratova u SFRJ devedesetih, ali ne mogu da se dogovore o tome da li treba usvojiti posebnu deklaraciju o Srebrenici.

Poslanica Demokratske stranke Nada Kolundžija izjavila je da je stav DS da je neophodno osuditi svaki zločin, uključujući zločin u Srebrenici.

"Naravno da DS smatra da svi zločini i svi zločinci treba da imaju isti tretman kao i sve žrtve. Da li će ova deklaracija koja će se usvajati u Skupštini biti akt kojim se osuđuje samo zločin u Srebrenici, da li će biti dva akta, da li će u jednom aktu biti osuda i drugih zločina ali prvenstveno zločina u Srebrenici, za DS nije presudno", rekla je Kolundžija.

Branko Ružić, funkcioner Socijalističke partije Srbije, takođe članice vladajuće koalicije, rekao je da je ta stranka za osudu svih zločina na prostoru bivše Jugoslavije.

"Smatramo da i ostali nacionalni parlamenti u susedstvu treba da posegnu za jednim takvim činom ne dovodeći u pitanje činjenicu da je u Srebrenici počinjen stravičan zločin. Smatramo da svi zločinci treba da budu procesuirani, a svi zločini da dožive osudu", kazao je Ružić.

Šefica poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić ocenila je da je krajnje vreme da Skupština Srbije donese rezoluciju kojom bi se na vrlo eksplicitan način osudio zločin u Srebrenici.

"Pošto je očigledno nekima u našoj Skupštini problem da se osudi samo zločin u Srebrenici i da se usvoji samo ta rezolucija, možda bi rešenje moglo da bude donošenje dve rezolucije, jedna o Srebrnici, a druga o osudi svih zločina tokom krvavog raspada bivše SFRJ. Takvu opciju bi podržao G17 plus", rekla je Grubješić.

Dragan Marković, lider Jedinstvene Srbije, članice vladajućeg bloka, izjavio je da je za tu stranku neprihvatljiva deklaracija o Srebrenici ukoliko ne budu usvojene deklaracije o Oluji ili drugim stradanjima Srba na prostorima bivše Jugoslavije.

"Mi ne možemo da usvojimo deklaraciju u kojoj se govori da su Srbi genocidan narod i da su u prošlom ratu samo Srbi bili ti koji su činili genocid i etničko čišćenje. Zašto toga dana kada na dnevnom redu bude deklaracija o Srebrenici ne bude i deklaracija o Oluji, pa da kažemo da su bile žrtve i na jednoj i na drugoj strani", rekao je Marković.

Funkcioner Socijaldemokratske partije Srbije Meho Omerović ocenio je da bi donošenje deklaracije o Srebrenici na najbolji način pokazalo da Srbija demonstrira spremnost da se suoči sa prošlošću i konkretno doprinese pomirenju u regionu.

Usvajanje rezolucije u kojoj bi se isključivo pominjao zločin u Srebrenici zatražila je poslanica Liberalno demokratske partije Vesna Pešić.

"Ako nećemo da izdvojimo Srebrenicu kao posebnu, onda nije potrebno da donosimo rezoluciju da osuđujemo sve zločine. Ako se već govori o Srebrenici, potrebno je da se o njoj govori na poseban način", rekla je ona.

Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorović izjavio je da je za tu stranku neprihvatljiva bilo kakva deklaracija o Srebrenici, ali i naveo da SRS nema dilemu kada je reč o deklarativnom prihvatanju osude svih zločina.

"Kad je u pitanju Srebrenica, SRS insistira da se utvrdi potpuna istina. Srebrenica je između ostalog instrument uz pomoć koga pokušavaju da osude srpski narod za genocid koji nije počinjen u Srebrenici", rekao je Todorović.

Zamenik predsednika Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić rekao je da ta stranka "najoštrije osuđuje strašni zločin" u Srebrenici, ali da o odnosu SNS prema deklaraciji o Srebrenici ne može da kaže ništa dok ne vidi konkretan predlog.

Portparol Demokratske stranke Srbije Andreja Mladenović naveo je da je za tu stranku neprihvatljiva Deklaracija kojom bi bili osuđeni samo zločini u Srebrenici.

Mladenović je kazao da ta stranka podržava usvajanje Deklaracije kojom bi se osudili svi zločini na prostoru bivše Jugoslavije i da je sličan predlog podnela još 2005. godine.

Demohrišćanska stranka Srbije (DHSS) predložila je da se u tekst rezolucije unese odredba o oslobađanju holandskog bataljona odgovornosti za zločin u Srebrenici.

"Vreme je da Srbija javno kaže: za događaje u Srebrenici nisu krivi holandski vojnici nego snage bosanskih Srba pod komandom Ratka Mladića", navodi se u saopštenju DHSS.

To bi, kako navodi ta stranka, bio dovoljan razlog da Holandija u kojoj su zbog Srebrenice pale dve vlade, promeni svoj stav i konstatuje da ako Srbija već nije izručila Mladića bar je svojom skupštinskom rezolucijom potvrdila da je on odgovoran za tragediju u Srebrenici.

Poslanik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor izjavio je da se SVM zalaže za što skorije donošenje rezolucije.

"Svakako treba zatvoriti to poglavlje prošlosti. Treba staviti tačku na to poglavlje", rekao je Pastor.

Prema njegovim rečima, od dogovora poslaničkih grupa zavisi šta bi tačno trebalo da sadrži deklaracija, ali svakako da bi najznačajnija tačka bila osuda zločina u Srebrenici koji je najveći zločin posle Drugog svetskog rata u Evropi.

"Ne protivimo se osudi svih zločina, ali ipak suština ne treba da se izgubi i najvažniji deo te rezolucije bi trebalo ipak da sadrži osudu zločina u Srebrenici", zaključio je Pastor.



Aktivisti nekoliko nevladinih organizacija protestovali su danas ispred zgrade Predsedništva Srbije zahtevajući da se 11. jul proglasi Danom sećanja na genocid u Srebrenici.

Oni su podsetili da je Evropski parlament 15. januara 2009. godine usvojio rezoluciju o proglašenju 11. jula Danom sećanja na genocid u Srebrenici.

Sandra Orlović iz Fonda za humanitarno pravo ocenila je da je izjava Tadića da treba da se usvoji rezoluciju o Srebrenici ohrabrujuća.

"Videćemo u narednim danima da li je ta izjava osnovana i da li će se u parlamentu naći ta deklaracija i da li će je usvojiti", rekla je ona novinarima i dodala da takva inicijativa dugo postoji u skupštini.

"Mi smo do sada dobili neka uveravanja, ali ne od parlamentarne većine, već od nekih stranaka u parlamentu kao što je Liberalno demokratska partija (da bi oni to podržali)", kazala je Orlović.



(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image