• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DNK otkriva tajnu Tutankamona

Naučnici se nadaju da će DNK testovima uspeti da pronađu i mumiju po lepoti čuvene kraljice Nefertiti.

Egipat će uskoro obelodaniti rezultate DNK testova najpoznatijeg vladara starog sveta, faraona Tutankamona, a naučna javnost nada se da će ta saznanja konačno razrešiti misteriju njegovog porekla.

Glavni egipatski arheolog Zahi Havas izjavio je na konferenciji za novinare u Kairu da će rezultati testova biti objavljeni 17. februara.

DNK Tutankamona biće upoređen sa genetskim zapisom kralja Amenhotepa III, koji bi mogao da bude Tutankamonov deda, preneo je AP.

Otkrivanje genetske tajne Tutankamona deo je šireg projekta u kojem će eksperti napraviti DNK profile stotina mumija, kako bi utvrdili njihov identitet i porodične veze.

Identitet Tutankamonovih roditelja nikad nije pouzdano utvrđen. Mnogi stručnjaci veruju da je on sin Akhenatona, faraona XVIII dinastije, koji je pokušao da među starim Egipćanima proširi monoteizam još pre 3.500 godina. Majka mladog faraona je, po tom tumačenju, bila jedna od Akhenatonovih kraljica, Kija.

Po drugoj interpretaciji, Tutankamon je bio sin manje poznatog faraona, koji je bio Akhenatonov sledbenik.

Tutankamon je bio jedan od poslednjih vladara 18. egipatske dinastije, u vreme previranja između zagovornika monoteizma i višebožja, kojem su se Egipćani ipak vratili.

Po rečima arheologa Havasa, planirano je DNK testiranje svih mumija "plave krvi", ali i još desetina očuvanih koje nikad nisu identifikovane, a pohranjene su u Egipatskom muzeju u Kairu.

Havas kaže da bi testovi mogli da pokažu da neke izložene mumije uopšte nisu to što su arheolozi verovali.

Arheolozi se nadaju da će tokom ovog velikog projekta pronaći i mumiju čuvene Nefertiti, Akhenatonove žene, kraljice čuvene po svojoj lepoti.

Havas je dugo bio protivnik DNK testiranja mumija od strane stranih stručnjaka i tek nedavno je odobrio takve projekte, pod uslovom da ih izvršavaju isključivo Egipćani.

Egipatski muzej u Kairu je osnovao DNK laboratoriju vrednu pet miliona dolara, a u finansiranju je učestvovao i "Diskaveri kanal" (Discovery Channel).

Na konferenciji je rečeno i da će u Keopsovu piramidu biti poslat robot, koji bi trebalo da otkrije tajne tamošnjih skrivenih prolaza. Ranije, 2002, robot na koji je bila montirana kamera snimao je deo unutrašnjosti te čuvene piramide, otkrivajući niz tajnih vrata.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image