• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Nema izbora do 2012. (VIDEO)

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da novih parlamentarnih izbora neće biti do 2012. godine, jer tako smatra većina građana Srbije i zato što država ima "važnije zadatke od organizovanja izbora".

Tadić je u izjavi novinarima u kasarni Vojske Srbije u Pančevu, prilikom proslave Dana vojske, rekao da izbora neće biti do redovnog termina u 2012. godini i da će tada svi građani pokazati ko je šta uradio.

"Građani jako dobro znaju šta je ko radio, i zato nema većine građana za izbore, već ima većine samo pripadnika opozicionih stranaka. Ovog trenutka Srbija ima važnije zadatke od organizovanja izbora", rekao je Tadić.

On je rekao da je u ovom trenutku prioritet Srbije borba protiv organizovanog kriminala i investiranje u infrastrukturu, istakavši da će 2010. i 2011. godina biti godine ekonomskih aktivnosti, a da će nakon toga uslediti izbori.



Povodom prikupljanja potpisa za raspisivanje vanrednih izbora, koje organizuju opozicione stranke, Tadić je rekao da "opozicija radi svoj posao, a Vlada radi svoj posao, i to je dobro za društvo".

Tadić je poručio da do kraja mandata Vlade Srbije 2012. godine neće biti menjana Deklaracija o vojnoj neutralnosti Srbije i da neće biti pokretano pitanje učlanjenja Srbije u NATO, bez obzira što su neke zemlje u regionu već blizu učlanjenja u Alijansu.

Predsednik Srbije je ocenio da su zato izlišni i svi zahtevi za održavanje referenduma o učlanjenju Srbije u NATO i dodao da je ta tema nepotrebna jer, kako je objasnio, "niko i nigde u svetu ne organizuje referendum o tome šta se neće, već o tome šta neko hoće".

Tadić je podsetio i da se Srbija već nalazi u Partnerstvu za mir i da namerava da razvija svoje učešće u tom programu.

On je precizirao da to znači da Srbija mora da ima visoko strukturisane odnose sa tom organizacijom kroz napredni status u programu Partnerstvo za mir. Prema njegovim rečima, to je politika koju primenjuje Srbija i koju će primenjivati i u narednom periodu.



Predsednik Srbije izjavio je, takođe, da će Srbija nastaviti borbu protiv organizovanog kriminala i da u toj borbi očekuje odgovarajući doprinos država regiona.

"Za mene je indikativno u ovom trenutku da ne stižu iz Evropske unije i drugih država jasne reakcije na činjenicu da ne učestvuju sve zemlje u regionu istim intenzitetom u borbi protiv organizovnog kriminala. Ja ću to pitanje otvoriti sa svojim evropskim sagovornicima", istakao je Tadić.

On je najavio da će Srbija nastaviti borbu protiv narkokartela koji, kako je istakao, predstavlja "pretnju za nacionalnu bezbednost Srbije", i dodao da će svi delovi sistema bezbednosti biti angažovani u borbi protiv organizovanog kriminala.

"Mir svima, rat organizovanom kriminalu", poručio je Tadić, istakavši da je Vlada Srbije apsolutno odlučna u borbi protiv organizovanog kriminala i da očekuje nove rezultate na tom planu.

On je rekao da očekuje i međunarodnu podršku Srbiji u borbi protiv organizovanog kriminala, dodavši da je borba protiv korupcije deo sveukupne borbe protiv kriminala i da će, uz sve rizike, ona biti nastavljena nesmanjenim intenzitetom.

Prema oceni Tadića, kriminalna grupa osumnjičenog Darka Šarića predstavlja pretnju nacionalnoj bezbednosti Srbije i svim njenim građanima.

Govoreći o Kosovu i Metohiji, predsednik Tadić je rekao da Srbija želi da izazove vezane za budući status te pokrajine rešava na polju prava i diplomatije, izrazivši očekivanje da će Kopnena zona bezbednosti uz administrativnu liniju sa pokrajinom biti dodatno relaksirana.

On je rekao da je pre više od godinu dana pokrenuta inicijativa, vezana za vojno tehnički sporazum iz Kumanova, za revidiranje Kopnene zone bezbednosti.

On je rekao da je o tome razgovarao i sa generalnim sekretarom NATO-a Andersom Fogom Rasmusenom i da će Ministarstvo odbrane Srbije nastaviti svoje aktivnosti na tom planu.

"Možemo biti optimisti da ćemo u skorije vreme uspeti da postignemo i značajne rezultate na tom polju (revidiranju kopnene zone bezbednosti) na administrativnoj liniji sa Kosovom i Metohijom", rekao je Tadić.

"Srbija izazove vezane za budući status Kosova i Metohije želi da rešava na polju prava i diplomatije - to je respektovana politika i u međunarodnoj zajednici i nastavićemo da se ponašamo na isti način i u godinama koje dolaze", rekao je Tadić.

Srbija je, istakao je Tadić, pouzdan partner međunarodnoj zajednici, nije prekršila ni jednu tačku bilo kog međunarodnog sporazuma i to neće učiniti ni u budućnosti.

Predsednik je naveo i da je "to jedini način da smanjimo bezbednosne rizike po našu zemlju, da podignemo međunarodni kredibilitet Srbije u svim domenima - i u domenima odbrane i spoljne politike".

Tom kredibilitetu, rekao je, doprinosi i Vojska Srbije, koja je postala suštinski neodvojiva komponenta državne spoljne politike.

Predsednik Srbije je istakao da je Vojska osposobljena za učešće u mirovnim misijama pod okriljem UN i da je, uz odobrenje Skupštine Srbije, spremna da pomaže u slučajevima prirodnih nepogoda, poplava ili terorističkih incidenata.

Tadić je istakao da će naredne godine biti godine modernizovanja Vojske i tehnike.

Tokom posete jedinici Specijalne brigade u Pančevu, predsednik Srbije je kazao da je ta jedinica potpuno profesionalizovana i da je to model koji će se od naredne godine primenjivati u svim jedinicama.

"To ne znači da će biti ukinuto služenje vojnog roka, već će ono biti dobrovoljno. Svi građani koji žele da služe vojni rok su dobrodošli u vojsku", rekao je predsednik Srbije.

"Dobro je da građanstvo ne prekine svoju vezu sa vojskom. Na taj način se i građani Srbije upoznaju iz blizine o mogućnostima i potencijalima vojske i znaju za kakvu vojsku odvajaju deo svojih sredstava kroz poreze i budžetska davanja", objasnio je Tadić.

Na taj se način, istovremeno, uspostavlja i veza jednog dela civilnog društva sa vojnim, precizirao je Tadić.

Time se, "u celini gledano, vrši civilna kontrola oružanih snaga, što je standard koji postoji svuda u svetu, pa tako i u ovoj našoj zemlji Srbiji", naglasio je Tadić.



Upitan o opremanju Vojske Srbije, Tadić je naveo da smo budžetskim sredstvima za vojsku u godinama koje su iza nas imali drugačiju strukturu, podsetivši da je 2009. godina za sve "bila najkompleksnija i najteža i za sve vojske u svetu".

"Retko koja Vojska je tu godinu iskoristila za opremanje i dodatne investicije", rekao je on naglašavajuć da samo u situaciji kada ponovo imamo ekonomski rast možemo opremati vojsku.

Tadić je rekao i da postoji i drugi način za opremanje vojske ukoliko nema ekonomskog rasta - putem dugoročnih kreditnih linija uz "grejs period vraćanja".

"Što se tiče rasta naše ekonomije, očekujemo, a to su i međunarodna predviđenja da će ove godine rasti oko dva odsto, a naredne već četiri odsto... to su okolnosti u kojima možemo imati značajno opremanje vojske", rekao je on.

Tadić je podsetio da se opremanje vojske planira na petogodišnji, pa na 10-godišnji period.

"Deo plana opremanja mora biti zasnovan na realističnoj ekonomskoj politici za koju sam siguran da je Vlada Srbije može ostvariti", istakao je predsednik Srbije

Govoreći o infrastrukturnim projektima, Tadić je najavio izdvajanje sredstava i izradu projekta autoputa prema Crnoj Gori, koji prethodne vlade, na žalost, nisu završile.

Obeležavanje Dana Vojske Srbije danas je počelo vežbom pripadnika Specijalne brigade u Kasarni "Rastko Nemanjić" u Pančevu.

Uspešnom prikazivanju dela operativnih sposobnosti te elitne jedinice VS, prisustvovovali su pored predsednika Srbije, ministar odbrane Dragan Šutanovac, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Miloje Miletić, strani vojni izaslanici akreditovani u Beogradu i komandanti operativnih sastava.



Pripadnici Specijalne brigade prikazali su vežbu po scenariju "prepad na bazu terorista i oslobađanje talaca", u kojoj su posebnu pažnju novinara privukle aktivnosti specijalnih padobranskih timova.

Iz helikoptera Vojske Srbije padobranski timovi veoma precizno spustili su se na objekat u kome su se nalazili "teroristi" i uspešno izveli zadatak.

Vežba je obuhvatala više segmenata, počevši od napada na teroriste u seoskom ambijentu, njihovog uništavanja i oslobađanja talaca iz gradske sredine.

Pripadnici Specijalne brigade uz podršku i drugih delova Vojske Srbije i Ministarstva odbrane prikazali su i načine evakuacije ranjenika, kao i rad kriminoloških ekipa i način postupaka sa taocima.

Specijalna brigada je elitna jedinica Vojske Srbije, s tradicijom protivdiverzantskih, protivterorističkih, izviđačkih, padobranskih i ronilačkih sastava.

Ta brigada je formirana 29. septembra 2006. godine i nastala je preformiranjem i objedinjavanjem 72. specijalne brigade, 63. padobranske brigade i delova 82. Pomorskog centra i Protivterorističkog odreda "Kobre".

Dan Vojske obeležava se od 2007. godine. Za taj praznik vezuju se dva važna događaja - Prvi srpski ustanak 1804. godine i donošenje prvog srpskog Ustava 1835.

Taj datum je ustanovljen kao Dan Vojske Srbije zato što se izbijanjem Prvog srpskog ustanka javljaju prvi organizovani oblici oružane sile čiji su vojni uspesi vodili stvaranju moderne srpske države u 19. veku.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image