• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Spekulacije o tekstu rezolucije o Srebrenici

Reagujući na pisanje lista "Blic" da je tekst rezolucije o Srebrenici gotov, poslanici iznenađeni: Portparol DS Jelena Trivan kaže da se radi o medijskoj spekulaciji

Portparol Demokratske stranke i poslanik "ZES" Jelena Trivan izjavila je danas da je iznenađena vešću da je tekst Rezolucije o Srebrenici gotov, da je to medijska spekulacija i da će rezolucija koja će stići pred poslanike biti rezultat zajedničkog rada.

Trivan je novinarima u parlamentu kazala da je poznat stav DS da rezolucije treba što pre da se donesu u Skupštini Srbije, da one treba da budu inicijativa samih poslanika koji će na njima raditi i da treba da zasluže što veću podršku, "jer predstavljaju civilizacijski, a ne politički akt".

Ona je dodala da u tom smislu očekuje da predsednica Skupštine što pre sazove konsultacije i da se krene sa konkretnim radom na tekstu rezolucije.

"Rezolucija koju želimo da usvojimo u parlamentu treba da bude tekst koji će predložiti samo poslanici, da bude tekst širokog konsenzusa što znaci da treba da bude proizvod saradnje I dogovora sa poslaničkim grupama koje su I pozicija I opozicija" rekla je Trivan.

Ona je podvukla da se ništa neće raditi tajno - iza leđa već zajednički u konsultacijama svih koji su u parlamentu.

Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je danas da ne vidi da se u parlamentu ozbiljno razgovara o tekstu rezolucije o Srebrenici.

Jovanović je na pitanja novinara u Skupštini Srbije povodom vesti u današnjem "Blicu" da je tekst Rezolucije gotov, kazao da nije video "dokument DS" navodeći da o tekstu rezolucije treba da se razgovara ozbiljno.

"Smatram da predsednik Republike, koji je inicirao čitavu ideju treba da pozove šefove parlamentarnih stranaka, da sa njima razgovara, da pozove i širu javnost od ove političke, jer odgovor na Srebrenicu ne mogu davati samo političari", rekao je Jovanović

Povodom pisanja lista oglasio se i šef poslaničke grupe Socijalistička partija Srbije-Jedinstvena Srbija Branko Ružić.

On je izjavio da se rezolucija o Srebrenici ne može pisati u medijima niti se na tu temu može razgovarati preko medija.

"Jedino mesto za to je ovaj dom i sastanak šefova poslaničkih grupa koji će siguran sam vrlo brzo uslediti, a nakon toga ćemo siguran sam doći do teksta koji će se naći u skupštinskoj proceduri" rekao je Ružić novinarima odgovarajući na pitanja da li je vest da je tekst rezolucije gotov tačna.

List Blic je u današnjem izdanju objavio da je nacrt rezolucije kojom bi Skupština Srbije trebalo da osudi zločine počinjene u Srebrenici 1995. godine završen je i da bi uskoro o njemu mišljenje trebalo da daju neke vladajuće i opozicione poličke partije.

U rezoluciji, u uvodnom delu citirana je presuda Međunarodnog suda pravde (MSP), dok se u ostatku teksta najoštrije osuđuje zločin nad Bošnjacima i obećava da će se pred Sudom u Hagu naći begunac Ratko Mladić, piše "Blic".

Ipak,dodaje list, u toku je rad na još jednoj deklaraciji, koju pišu eksperti u Ministarstvu spoljnih poslova, koja je "na istom tragu".

"Blic" je došao do teksta rezolucije koji bi uskoro trebalo da bude predstavljen socijalistima, ali i naprednjacima kao najjačoj opozicionoj partiji.

Cilj je da deklaracija o Srebrenici dobije najširu moguću podršku u parlamentu, a tekst koji je već napisan mogao bi da bude kompromisno rešenje, ocenjuje beogradski dnevnik.

Ona bi, s jedne strane, trebalo da zadovolji one koji ovaj masakr posmatraju kao zločin, poput SPS u vladajućoj koaliciji, ali i partije koje insistiraju na terminu genocid, kao što je na primer LDP.

U preambuli rezolucije, u koju je "Blic" imao uvid, podseća se da su u julu 1995. godine izvršeni "teški zločini nad Bošnjacima u Srebrenici, koji su obuhvatali masovna ubistva muškaraca i proterivanje žena, dece i starih, i koji su prema presudama MSP i Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju okvalifikovani kao genocid".

U deklaraciji se dalje poziva na presudu MSP od 26. februara 2007, na međunarodno pravo, principe nezastarevanja zločina, pravde i tolerancije i ističe da "Narodna skupština najoštrije osuđuje zločin nad Bošnjacima u Srebrenici i izražava gnušanje nad varvarskim zverstvima".

U drugoj tački odaje se "najdublje saučešće porodicama žrtava i počast žrtvama zločina".

Dalje se navodi da "Skupština podržava mere kažnjavanja svih odgovornih", te da pruža punu podršku procesuiranju ratnih zločina i naglašava rešenost da se pred Haškim tribunalom nađe begunac Ratko Mladić.

U poslednjoj petoj tački deklaracije stoji i da "Narodna skupština najoštrije osuđuje sve pokušaje negiranja i relativizovanja zločina u Srebrenici, kao i pokušaje stvaranja atmosfere nekažnjivosti i zaborava u odnosu na ove zločine".

Izvor "Blica" tvrdi da je, prema njegovim saznanjima, i drugi tekst rezolucije, na kojem se još radi, na "istom tragu", te da je teško zamisliti da deklaracija o Srebrenici može biti usvojena bez pozivanja na presudu Međunarodnog suda pravde.

(FoNet/Na slici: Žene Srebrenice)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image