• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić traži saradnju, Silajdžić opet optužuje

Predsednik Srbije Boris Tadić otvorio je danas u Mostaru sajam privrede "Mostar 2010", pozivajući na saradnju zemalja regiona. Predsednik predsedništva BiH Haris Silajdžić na istom skupu optužio Srbiju da kvari odnose u regionu.

Tadić je pozvao na regionalnu privrednu saradnju i istakao da na trenutne izazove treba odgovoriti nacionalnim i regionalnim projektima.

On je dodao da zemlje zapadnog Balkana imaju mnogo zajedničkih resursa.

"Resurs je činjenica da govorimo istim jezikom, resurs je da slušamo istu muziku, živimo pod jednim nebom, imamo CEFTA-u, delimo vodotokove i energetske potencijale", rekao je Tadić.

On je posebno istakao važnost privrednog povezivanja zemalja regiona i okretanja ka budućnosti.

"Ako iko ima iluziju da drugačijim ponašanjem može ući u EU, grdno se vara", rekao je Tadić i naglasio da svaki međudržavni nesporazum u regionu "tera investitore".



"Zato se moramo ponašati racionalno, da ne budemo zarobljenici godina i decenija iza nas", rekao je predsednik Srbije. Prema njegovim rečima, "niko neće da investira u zemlju zarobljenu u prošlosti".

Dodao je da zemlje regiona nedovoljno štite konkurentnost privrede, te da je potrebno da se "uruši destruktivna snaga monopola".

Takođe, on je naglasio da se u regionu nedovoljno ulaže u segmentu obrazovanja i nauku, čime se kasni za evropskim zemljama i gubi se konkurentnost na tržištu.

Tadić je pozvao zemlje zapadnog Balkana da uskoro otvore razgovore o regionalnim razvojnim programima.

Haris Silajdžić je skorisio posetu sajmu privrede u Mostaru da iznova optuži Srbiju da vodi politiku koja kvari odnose u regionu.

Silajdžić je rekao u prilog tome da Srbija izdavanjem naloga za hapšenje Ejupa Ganića ne doprinosi dobrim odnosima u regionalnoj saradnji i kvari odnose sa BiH.

Silajdžić je kao ilustraciju, po njemu pogrešne, politike Srbije naveo da u zatvoru u Beogradu leži "nevino osuđen Ilija Jurišić".

Takođe, naveo je Silajdžić, kada se po nalogu Beograda u Londonu hapsi Ejup Ganić to unosi sumnju u opredeljenost Srbije da popravi odnose sa BiH.

"Ako nas ne mogu etnički čistiti ovde, onda mogu po Londonu, onda nas mogu presretati po Londonu i Beogradu", kazao je Silajdžić na otvaranju privrednog sajma u Mostaru.

On je dodao da je "čuo da je predsednik Srbije Boris Tadić rekao da 'to nije u intersu Srbije' i zapitao 'koja Srbija to onda radi'".

Silajdžić je istovremeno odnose sa republikom Hrvatskom ocenio kao dobre i prijateljske.

Tokom izlaganja Silajdžića u hali mostarskog sajma neko je glasno uzviknuo "predsedniče, treba da odeš".

Sajam privrede će u Mostaru biti otvoren do 17. aprila, a iz Srbije će biti predstavljeno oko 50 preduzeća.

Tokom Međunarodnog sajma privrede, u Mostaru će biti održani i Sajam turizma, te Sajam knjige i grafičke industrije.

"Vratimo se u 21. vek"

Tadić, takođe, nije komentarisao "teške reči" predsednika Predsedništva BiH Harisa Silajdžića na otvaranju sajma, već je napomenuo da ne želi da komentariše devedesete godine, jer živi na početku 21.veka.

Trudim se da doprinesem razrešenju problema nastalih u tim godinama, podstičući integracije i ekonomsku saradnju, kao što činimo danas ovde u Mostaru, naglasio je Tadić.

Dakle, stegao sam ruku Silajdžu i sa osmehom gledam na teške reči, rekao je Tadić i naglasio da je bio spreman da sastane sa njim u Mostaru, ali da takav zahtev nije dobio.

Odgovarajući na pitanje o Ejupu Ganiću, Tadić je rekao da, kao političar, nema pravo da se meša u rad suda i tužilaštva i podsetio da je sud u Velikoj Britaniji "podigao zid" oko tog slučaja, upravo kako ne bi bilo političkog mešanja.

On je ponovio i da nije bitno gde će se optuženima suditi, već je važno da oni imaju fer i pravično suđenje, o čemu odlučuju pravne institucije.

Ali, neka niko ne pomisli da ću uticati na tužilaštva u povlačenju tužbi, predočio je Tadić.

Govoreći o potrebi jačanja regionalne ekonomske saradnje, Tadić je podsetio da Srbija u Republici Srpskoj ima oko 850 miliona investicija i naglasio da je veoma zainteresovana i za jačanje saradnje sa Federacijom BiH.

On je ponovio da Srbija, kao garant Dejtonskog sporazuma, poštuje teritorijalni integritet BiH i, kao "crvenu liniju koju neće preći", označio pokušaje nametanja rešenja ili mešanja u unutrašnje stvari BiH.

Tadić je najavio i više svojih skorašnjih susreta sa predsednikom Hrvatske Ivom Josipovićem.

Dodik: Silajdžićev istup “neprimeren i degutantan”

"To govori o njegovom dignitetu. Bolje je onda da nije ni dolazio” rekao na nastup predsednik Predsedništva BiH, premijer Republike Srpske Milorad.

Dodik je novinarima u Sarajevu posle susreta sa italijanskim šefom diplomatije Frankom Fratinijem rekao da smatra da je Silajdžić "očigledno još uzrujan pričom o hapšenju Ejupa Ganića", navodeći da o Ganićevoj sudbini treba da odluče pravosudne institucije.

"Očekujem da će on biti izručen Srbiji i da će na taj način doći do objektivnog suđenja. Očigledno da ovde u BiH nema objektivnih suđenja. Kada bi bio isporučen BiH, koja ga do sada nije ni tražila, bio bi to veliki presedan", kazao je Dodik.

Predsedavajući Predsedništva BiH Haris Silajdžić danas je u obraćanju na otvaranju Sajma privrede u Mostaru optužio Srbiju zbog, kako je naveo, progona ljudi iz BiH, odnosno zbog presude Iliji Jurišuću i zbog hapšenja Ejupa Ganića u Londonu.

"Ako nas ne mogu etnički očistiti, onda nas mogu presretati u Londonu", rekao je Silajdžić i potom demonstrativno napustio skup koji je otvorio predsednik Srbije Boris Tadić.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image