• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Razgovori za posao u Juri u Opštini Rača

Vlasnik korejske kompanije "Jura" Lukas Džangvu Nam sutra i u utorak razgovaraće sa nezaposlenim građanima koji žive na teritorije opštine Rača.

Kako je Tanjugu rekla referent kadrovske službe Ivana Radović, organizator tih razgovora je Nacionalna služba za zapošljavanje prema čijim podacima je u toj šumadijskoj opštini bez posla oko hiljadu građana. Razgovori će biti održavni u prostorijama Opštine Rača.

Prema njenim rečima, južnokorejski poslodavac među nezaposlenima u Rači tražiće one građane koji su stručni za poslove logistike, za rad u kadrovskoj i finansijskoj službi, direktora proizvodnje, referenta za kontrolu kvaliteta i inženjere u proizvodnji ali i radnike za rad u proizvodnji.

Radovićeva je naglasila i da je u toku selekcija oko 600 prijava nezaposlenih građana koji su biografije toj kompaniji podneli na nedavno održanom Sajmu zapošljavanja i obrazovanja održanom u Kragujevcu.

Podsetivši da je vlasnik "Jure" od ukupno 284 radnika "Zastave elektro" izabrao njih 118 za rad u proizvodnji, Radovićeva je rekla da je odložen za danas planirani odlazak na obuku u Slovačku zbog nedovoljnog broja prijavljenih radnika iz račanske fabrike.

Predsednik Samostalnog sindikata u "Zastavi elektro" Slobodan Gajić Tanjugu je rekao da je pet radnika te fabrike izrazilo spremnost za rad u novoj fabrici, a da su ostali zainteresovani za socijalni program i otpremnine od 300 evra po godini staža.

Prema njegovim rečima, odziv radnika je slab "zato što poslodavac nudi male plate koje ne premašuju 20.000 dinara, ali i zato sto radnici nemaju poverenje jer su i u prethodnoj privatizaciji dobijali obećanja a onda su mesecima protestovali jer nisu dobijali plate a nije bilo ni proizvodnje".

Inače predstavnici sindikata fabrike "Zastava elektro" i Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja potpisali su u četvrtak protokol o korišćenju socijalnog programa a koji predviđa da oni radnici koji se zaposle u "Juri" posle šest meseci od datuma potpisivanja ugovora o radu mogu da se prijave za otpremnine ukoliko iz bilo kog razloga ne žele da nastave da rade.

Tim protokolom predviđa se i da se radnicima do kraja ovog meseca isplati šest zaostalih zarada od prošle godine, a što prema rečima Gajića po radniku iznosi u proseku oko 90.000 dinara.

Imovina "Zastave elektro" prodata je južnokorejskoj kompaniji za blizu tri miliona evra posle poništenja neuspešne privatizacije i višemesečnih protesta radnika, koji u proseku imaju 23 godine radnog staža, i koji su trazili isplatu zaostalih zarada i pokretanje proizvodnje.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image