• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Registar veterana – srpsko oružje u Hagu

Advokati dvojice haških optuženika Srba iz BiH zatražili kontraverzni “registar hrvatskih branitelja” kao dokaz odbrane jer u njemu ima čudnih neslaganja.

Advokati Miće Stanišića i Stojana Župljanina, Srba iz BiH kojima se sudi u Hagu i službeno su zatražili da im sudsko veće da uputstva kako da u dokaze odbrane uvedu i registar hrvatskih veterana oko čijeg se objavljivanja godinama vode sukobi u hrvatskoj javnosti i politici.

Optužnica tereti Stanišića i Župljanina da su učestvovali u zločinu protiv nesrpskog stanovništva, odnosno da su odgovorni za progone, istrebljenje, ubistva, mučenje i prisilnu deportaciju lica drugih nacionalnosti.

Kako su odbrane informisane da će naredni svedok optužbe Edin Hadžović svedočiti da je s njim u srpskom logoru bilo zatočeno i nekoliko Hrvata koji su bili lišeni života, advokat Slobodan Zečević uneo je njihova imena u registar hrvatskih veterana i došao do kontradiktornih podataka.

To nije čudno, jer je popis koji je nedavno objavljen na internetu nepotpun, bez matičnih borjeva ili imena očeva, pa je uobičajeno da isto ime i prezime nosi nekoliko različitih lica.

Zečević je informisao sudije o postojanju registra i upitao ih da li se takvi podaci objavljeni na internetu mogu koristiti u svrhu odbrane optuženih.

Svoj zahtev pojačao je pozivanjem na dosadašnju praksu sudskih veća u Hagu koja su smatrala da su takvi javni izvori generalno prihvatljivi, ali će se, od slučaja do slučaja, to potvrđivati ili neće.

Hrvatski mediji ističu da je tužilaštvo izrazilo zabrinutost zbog korišćenja takvih dokumenata jer, kako istču, ovih dana svako može staviti na internet šta poželi. Tužilac je sudijama izjavio da je ta stranica izazvala kontroverze u RH i da je zabrinut zbog porekla podataka.

Tužilaštvo je predložilo da se regularnim kanalima zatraži pravnu pomoć Hrvatske, ali, što je bitno, i stav da nemaju ništa protiv ako Župljanin te podatke želi da koristi samo kao osnovu za postavljanje pitanja svedoku.
Kako se ni tužilaštvo nije direktno suprotstavilo uvođenju registra, i sudije su izjavile da shvataju koju bi potencijalnu vrednost taj dokument mogao imati.

Hrvatska još nije dobila haški zahtev za dostavljanje registra. Ako taj zahtev dođe, sudsko veće mora zatražiti proveru konkretnih lica na koje se odnose podaci, nakon čega Hrvatska šalje pravovaljane podatke, pod uslovom da se koriste samo u sudskom slučaju za koji su zatraženi i bez prisustva javnosti.

"Ne postoji mogućnost da Hrvatska ne dostavi podatke, jer je ustavni zakon o saradnji s Hagom iznad ostalih zakona, kažu u nadležnim institucijama vlade.

Uz činjenicu da će se iz registra moći videti ko je od preko pola miliona lica čija su imena tamo navedena lažirao svoj ratni put i na osnovu toga uživa nepripadajuće privilegije, jedan od argumenata kojima se traži ili brani neobjavljivanje registra jeste i da je tamo zaveden i veliki broj osoba koje su se u sastavu Hrvatske vojske borila u BiH od 1992. do 1995. godine.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image