• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Slučaj Šarančić kod specijalnog tužioca

Više tužilaštvo u Smederevu prosledilo je Tužilaštvu za organizovani kriminal krivičnu prijavu protiv nekadašnjeg direktora "Železnica Srbije" Milanka Šarančića zbog sumnji u zloupotrebe tokom remonta 1.000 vagona, saznaju "Novosti".

Predmet "Šarančić", posle više od dve godine provera u tužilaštvu i policiji, sa obimnom dokumentacijom i dokazima iz smederevskog tužilaštva poslat je 5. maja na nadležnost Tužilaštvu za organizovani kriminal.

"Novosti" saznaju da smederevsko tužilaštvo smatra da je nenadležno u predmetu, jer se većina navodnih nezakonitih poslova dešavala u Beogradu, Zrenjaninu i Smederevu.

Krivičnu prijavu protiv Milanka Šarančić i Dragomira Čohadžića, nekadašnjeg predsednika UO "Želvoza", Republičko tužilaštvo prosledilo je u Smederevo decembra 2007. godine.

Oni se sumnjiče za sklapanje nezakonitog ugovora i aneksa o remontu 1.000 vagona za šta je sa računa "Železnice" "Želvozu" prebačeno 1,3 milijarde dinara.

Umesto 1.000 remontovana su 434 vagona, a "Šinvozu" je posao plaćen starim gvožđem.

Posle visokobudžetne investicije, sindikati "Šinvoza" i "Želvoza" su protiv Milanka Šarančića podeli više krivičnih prijava Tužilaštvu za organizovani kriminal 2007. i 2008. godine.

Navodno su i priložili dokaze da su u ovom poslu zloupotrebama oštećena državna kasa za oko 20 miliona evra. Međutim, do danas nema epiloga ovih optužbi.

Bivši direktor srpske železnice za "Novosti" kaže da nije upoznat sa ovom krivičnom prijavom, i da nikada nije dobio poziv na saslušanje povodom brojnih afera koje su vezivanje za njegovo ime.

"Nikada do sada nisam pozvan ni na jedan razgovor u MUP ili tužilaštvo. Više puta sam, nakon tekstova u medijima, zvanično pozivao nadležne da provere tvrdnje o mojoj umešanosti u navodne afere.

Nikada nijedan postupak posle toga nije pokrenut. Pošto čujem da Specijalno tužilaštvo proverava poslovanje "Železnice", logično je da i krivična prijava protiv mene bude predmet njihovog interesovanja", kaže Milanko Šarančić.

Povodom finansijske istrage, Šarančić navodi da provere njegove imovine traju neprekidno otkako je razrešen dužnosti. Na pitanje čime se danas bavi, Šarančić kaže da je angažovan kao savetodavac.

"Snalazim se kao savetodavac, i tako zarađuje honorar za egzistenciju porodice. Greh je ove države da radni potencijal koji imam, što sam dokazao kroz rezultate rada, ne želi da iskoristi", navodi Šarančić.

Protiv Milanka Šarančića je 2005. godine SBPOK pokrenuo istragu zbog nabavke polovnih švedskih vagona kupljenih bez tendera čime je kako se sumnja država oštećena za 3,5 miliona evra. Postupak nije završen.

Dvogodišnje provere zloupotreba u "poslu veka" kako je nazivan remont 1.000 vagona, sada su na stolu specijalnog tužioca. Ostaje da se sačeka da li će Tužilaštvo preuzeti ili ne slučaj afere trojnog aranžmana "Železnice", "Želvoza" i "Šinvoza".

Prošlog septembra uhapšen je Obrad Šarančić, brat bivšeg prvog čoveka srpske železnice. On je sa sedmočlanom grupom osumnjičen za fakturisanje lažnih odmora radnika "Želvoza" čime je železnica oštećena za 69.288.771 dinar.

Radnici su letovali u objektima "Anisa" i "Beli bor" na Goču i u Vrnjačkoj banji vlasništvu Obrada Šarančića koji se tereti i za nezakonito podizanje 5,5 miliona dinara sa računa svojih firmi čime je oštećen državni budžet, pišu "Novosti".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image