• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija "spala" sa 501, na 72 partije

Preregistracije političkih stranaka u Srbiji je završena i pozornica je svedena na 72 stranke, od kojih su 42 stranke nacionalnih manjina.

U novi registar stranaka upisane su 24 partije koje imaju poslanike u Skupštini Srbije ili ministre u Vladi i 42 manjinske partije koje predstavljaju 14 manjina.

Iz registra je brisana jedna parlamentarna stranka - Socijalna liberalna partija Sandžaka Bajrama Omeragića, koji je sada član Stranke demokratske akcije Sandžaka Sulejamana Ugljanina.

Ugljaninova partija postala je tako parlamentarna, s obzirom da je drugi poslanik iz Ugljaninovog političkog bloka, Esad Džudžević i dalje na čelu Bošnjačke demokratske stranke Sandžaka.

Rasim Ljajić na čelu je vanparlamentarne Socijaldemokratske partije Srbije, jer su dvojica "njegovih" poslanika i dalje poslanici Sandžačke demokratske partije.

U registar su upisane 42 manjinske partije, koje predstavljaju 14 manjina.

Najviše je bošnjačkih - 10, po pet je mađarskih, albanskih i romskih. Registrovane su tri bugarske, po dve hrvatske i bunjevačke partije, po dve vlaške i rumunske, dve slovačke i po jedna makedonska, goranska, rusinska i crnogorska manjinska partija.

Manjinske partije, za izuzetkom nekoliko bošnjačkih, upisane su dvojezično - na srpskom i manjinskom jeziku. U slučaju crnogorske i nekoliko bošnjačkih partija nazivi su identični, s time što su na sprskom upisane ćirilicom a na bosanskom, odnosno crnogorskom, latinicom.

Parlamentarne stranke, upisane u registar su Demokratska stranka, G17 plus, Jedinstvena Srbija, Zajedno za Šumadiju, Nova Srbija, Partija ujedinjenih penzionera Srbije, Srpski pokret obnove, Demokratska stranka Srbije, Srpska radikalna stranka, Liberalno demokratska partija, Socijalistička partija Srbije, Demohrišćanska stranka Srbije, Liga socijaldemokrata Vojvodine, Pokret veterana, Srpska napredna stranka i Socijaldemokratska unija.

Parlamentarne su i manjinske stranke: Sandžačka demokratska partija, Demokratski savez Hrvaat u Vojvodini, Stranka demokratske akcije Sandžaka, Savez vojvođanskih Mađara, Bošnjačka demokratska stranak Sandžaka, Partija za demokratsko delovanje i Demokratska levica Roma.

Ukupno su u novi Registar upisane 72 stranke. Među njima je 13 koje nisu manjinske, nemaju poslanike niti ministre, ali su uspele da prikupe 10.000 potpisa za registraciju.

Rok za prijavu za preregistraciju, propisan novim Zakonom o političkim strankama, istekao je 23. januara i ministarstvo je donelo 501 rešenje o brisanju iz republičkog i nekadašnjeg saveznog registra partija koje nisu podnele prijave i odgovarajuću dokuemntaciju.

Za preregistraciju je bilo potrebno, pored ostalih dokumenata, 10.000 overenih potpisa, odnosno 1.000 potpisa za partije nacioanlnih manjina.

Stranke za koje su doneta rešenja o brisanju prestale su da postoje i izgubile su status pravnog lica.

Registar političkih stranaka i spisak brisanih političkih organizacija može se preuzeti sa sajta Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu www.drzavnauprava.gov.rs.


(Agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image