• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Medvedev Rusiju pretvara u "zemlju iz mašte"

Ruski predsednik je spreman da svoju državu pretvori u "druga domovinu" za strane investitore, piše "Nezavisimaja gazeta".

Moskovski dnevnik navodi, pozivajući se na izlaganje koje ruski lider imao prilikom otvaranja Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt-Peterburgu, i opasku Medvedeva da će ekonomsku modernizaciju zemlje sprovoditi uz odlučujuću ulogu privatnih preduzetnika i uz znatna olakšice za strane investitore.

Medvedev je obećao da će u Rusiji, u cilju podsticanja investicionog buma, biti ukinut porez na kapitalnu dobit i da će, u celini gledano, "olabaviti" uticaj države nad ekonomijom putem uvođenja veće konkurentnosti i smanjenja broja strateških preduzeća pod kontrolom države za pet puta.

Cilj takvih odluka je privlačenje velikih stranih investicija, bez kojih je ruska ekonomija, zavisna od izvoza nafte i gasa, koja je prošle godine oslabila blizu osam odsto, osuđena na stagnaciju, ukazao je Medvedev.

"Investiciona aktivnost je jedan od činilaca uspešne modernizacije naše ekonomije", predočio je Medvedev, uz napomenu da država nije uvek obavezna da "bere jabuke za privredu". Taj posao može da obavi neko drugi, bolje i efikasnije, dodao je on.

Medvedev se izjasnio, kako ističe izveštač američke agencije AP sa foruma u Sankt Peterburgu, protiv preovlađujuće uloge države u ruskoj ekonomiji koja je dramatično uvećana tokom osmogodišnjeg predsednikovanja Vladimira Putina.

Namera ruskog predsednika je da masovnijem korišćenjem inovacija i visoke tehnologije modernizuje rusku privredu i osposobi je za dalji rast.

Ruska glasila danas prenose i ocenu Medvedeva da broj svetskih rezervnih valuta mora biti povećan, pri čemu u njih treba uključiti kineski juan, indijsku rupiju i rusku rublju.

Viševalutni portfelj, uz učešće dolara, evra i ostalih sadašnjih rezervnih valuta , kao i juana, rupije i rublje, mora postati srž budućeg svetskog finansijskog sistema, rekao je Medvedev.

"Stojimo na realnim pozicijama- neka valuta treba da postane rezervna samo tada, kada postane atraktivna", ukazao je on.

"Do pre dve do tri godine o tome nije ni razmišljano, ali sada ne možemo izbeći razmatranje tog pitanja, naročito ako se uzme u obzir stanje kineske ekonomije. Isto to se može reći i za rupiju i donekle za rublju", naglasio je Medvedev , odgovarajući na pitanje da li juan može postati nova rezervna valuta.

On je objasnio da, u izvesnoj meri, multivalutni sistem već postoji i da Rusija drži rezerve ne samo u dolarima, već i u evrima, prenela je agencija Itar-Tas.

"Budućnost svetskog sistema plaćanja je u korišćenju nekoliko valuta i formiranju multivalutnog portfelja uz učešće dolara, evra i drugih rezervnih valuta i, kako se nadamo, rublje", naglasio je Medvedev.

On je, na pitanje o izgledima za dolar, odgovorio da "dolar nije univerzalan, ali da je to najveća i najjača svetska valuta i rezervna valuta."

"Smatram da će naš svet biti stabilniji , ukoliko stvorimo takav sistem u kojem će dolar imati solidnu poziciju, evro se stabilizovati, a koristiti se i druge rezervne valute koje tek treba da budu formirane.

"To je uslov i da naše ekonomije biti uspešnije", predočio je Medvedev.

On je takođe ukazao da je rublja "prilično stabilna valuta koju Rusija štiti na svaki mogući način".

Na Ekonomskom forumu u Sankt-Paterburgu, koji traje tri dana, učestvuje više od 50 stranih delegacija, sa bezmalo 2.400 učesnika iz Rusije i sveta.

Na skupu učestvuje i delegacija Srbije u kojoj su ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić, ambasadorka Srbije u Ruskoj Federaciji Jelica Kurjak i generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image