• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Komemoracija žrtvama ustaškog logora Jadovno

Na planini Velebit kod Gospića danas je održana komemoracija za preko 40.000 žrtava nekadašnjeg ustaškog logora Jadovno.

Komemoraciji su prisustvovali Ivo Josipović, hrvatski predsenik, Mlađan Đorđević, izaslanik predsednika Srbije Borisa Tadića, izalanik premijera Republike Srpske Savo Lončar i hrvatski vicepremijer Slobodan Uzelac.

Josipović je izjavio da su hrvatski antifašizam i partizanska borba temelji hrvatske državnosti, koji su svoj nastavak imali u pravednom i odbrambenom Domovinskom ratu, koji je doveo do uspostavljanja samostalne i demokratske Hrvatske.

"U Hrvatskoj se još nismo do kraja osvestili i vrednovali svoju istoriju i suviše je onih koji relativizuju važnost antifašističke borbe", ocenio je Josipović.

Previše je srušenih spomenika, previše zaboravljenih žrtava, ali stvari se menjaju i menjaće se, poručio je Josipović.

On je za 27. jul najavio otkrivanje spomenika ustanicima u Srbu, koji je finansirala hrvatska vlada.

Đorđević je, u ime države Srbije položio venac na spomen-obeležje u Jadovnom, a komemoraciji je prisustvovala i majka srpskog predsednika, Nevenka Tadić, čiji je otac jedna od žrtava tog ustaškog stratišta.

Đorđević je kazao je da je Jadovno mesto gde ne treba dolaziti s mržnjom, nego s ljubavlju.

"Smatram da u spomen na žrtve Jadnova treba da dolaze Srbi, Hrvati, Jevreji i drugi radi zajedničkih poruka mira i ljubavi", rekao je Đorđević.

Predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac je rekao da se u Hravtskoj u poslednjih 20 godina prema žrtvama nacističkog, fašističkog i ustaškog terora vodila politika zaborava i destrukcije njihovih spomenika.

On je izrazio protivljenje politici izjednjačavanja žrtava i istakao da takva strategija koja se vodila u Hrvatskom saboru i uz pozivanje na dokumente Saveta Evrope o osudi komunističkih zločina neće proći.

"Na ovom mestu su Srbi, Jevreji, Hrvati bili žrtve bezumne mržnje samo zato što u jednoj ideji države za njih nije bilo mesta u NDH", dodao je Pupovac.

"Jasenovac ne može biti isto kao i Blajburg, a Jadovno ne može biti isto kao i Tezno", naglasio je Pupovac.

Predsednik Udruženja "Jadovno 1941" Dušan Bastašić je kazao da je Jadovno mesto za tugovanje za potomke žrtava tog logora, kao i za sve one koje ih cene, dok je za potomke ubica ovo mesto za stid.

Komemoraciju kod Šaranove jame, blizu mesta nekadašnjeg logora, koji je delovao od maja do avgusta 1941. godine, organizovali su Srpsko narodno veće, koordinacija jevrejskih opština i Savez antifašističkih boraca i antifašista, uz Udruženje potomaka žrtava logora "Jadovno 41" iz Banjaluke.

Skupu je prisustvovalo nekoliko stotina ljudi, među kojima i predstavnici Srpske manjinske samouprave iz cele Hrvatske, bivši borci i aktivisti nevladinih organizacija, koji su zajedno sa službenim delegacijama položili vence i zapalili sveće za pobijene, od kojih je preko 38.000 bilo Srba.

Skupu su se obratili, u ime Saveza boraca Mirko Mećava, a u ime jevrejskih opština predsednik Ognjen Kraus.

"Pod sintagmom zločin je zločin, hrvatski i srpski nacionalšovinisti već godinama forsiraju izjednačavanje zlodela partizana s ustašama i četnicima, antifašističkog NOB-a s NDH, Josipa Broza Tita s Pavelićem, Jasenovca s Blajburgom. S time treba prestati", naglasio je Mećava.

Oni su naglasili velike zasluge karlovačkog istoričara Đure Zatezala, koji je u više decenija svog rada došao do cifre od preko 40.000 žrtava, a istovremeno i do 10.500 poimeničnih žrtava logora.

Na mestu Šaranove jame parastos je služio vladika gornjokarlovački Gerasim sa sveštenstvom i monaštvom Gornjokarlovačke eparhije, dok je rabin zagrebački Lićijano Prelevih služio kadiš, jevrejsku molitvu za mrtve.

Na Šaranovoj jami, jednoj od 32 jame u kojoj su bačene žrtve, postavljena je obnovljena spomen-tabla koja je tamo stajala do 90-ih godina prošlog veka.

Čas istorije održao je karlovački istoričar Đuro Zatezalo.

Nakon komemoracije žrtvama Jadovna, komemoracija je danas održana i za žrtve logora Slana i Metajna na ostrvu Pagu.

Ta dva logora bila su ispostava logora Jadovno, u kojima je za manje od tri meseca ubijeno preko 8.000 ljudi.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image