IMATE PRIČU? Javite nam se.

Fudbal važniji od samita

Britanski premijer Dejvid Kameron i njegova nemačka koleginica Angela Merkel iskrali su se sa samita grupe dvadeset razvijenih i zemalja u razvoju (G20) koji raspravlja o globalnoj ekonomiji da bi gledali fudbalski meč Nemačka-Engleska, rekli su zvaničnici.

Njih dvoje uzeli su malu pauzu od samita u Torontu kako bi gledali drugo poluvreme vrlo napete utakmice.

U prvom poluvremenu je Nemačka vodila 2:1, a nadu Kameronu da Engleska može nešto više da učini je dao nepriznati gol Franka Lamparda u prvom poluvremenu.

Nemačka je pobedila Englesku rezultatom 4:1 i obezbedila sebi put u četvrtfinale turnira u Južnoafričkoj Republici, a Kameron je morao pokunjen da se vrati u salu među svoje kolege.

Nije baš uobičajeno da lideri napuštaju sto za kojim sede predstavnici tako jakih nacija kao što su članice G20 da bi gledali fudbal.

Domaćini Kanađani su se ipak snašli i sve učesnike bacilli u sportsku euforiju, a Merkelino i Kameronovo gledanje fudbala zvanično je predstavljeno kao "bilateralni sastanak" na programu samita, čemu se ni jedan lider nije mogao suprotstaviti.

Izvori iz britanske delegacije rekli su reporterima da je Merkelova priznala Kameronu da je Lampardov gol bio regularan.

"Žao joj je zbog toga, bila je vrlo fina", rekao je jedan od članova britanske delegacije, dodajući da je tokom utakmice odnos između dvoje lidera bio prijateljski.

Merkelova se nije uzdržavala da pokaže oduševljenje rezultatom.

"Još sam uzbuđena", rekalo je ona i dodala da nemačkom timu može samo da poruči: "Nastavite tako, bilo je odlično. Danas je sve bilo na mestu i u glavama i u nogama."

"Nacija će se pitati "šta da je" nakon nepriznatog gola Franka Lamparda, ali to je bio razočaravajući rezultat", rekao je Kameron.

Kameron je novinarima ranije rekao da će se potruditi da ne oboru Merkelovu na zemlju ako utakmica završi izvođenjem penala, kako je to bilo poslednji put kad su se dve reprezentacije sukobile pre dvadeset godina.

Nemačka i Engleska sastale su se zadnji put na Mundijalu 1990. godine u polufinalu u meču koji je ostao zabeležen u istoriji fudbala kada je Engelska izgubila na penale.

Većina lidera G20 pažljivo prati utakmice pa su u svim hotelskim sobama, konferencijskim salama i medijskom centru instalirani monitori na kojima se prenose fudbalski mečevi.

Izvori iz delegacija kažu da su mnogi bilateralni sastanci počinjali pričom o najnovijim dešavanjima u Južnoj Africi, a predsednik Južne Koreje je prigrabio zastavu Japana, nekadašnjeg okupatora njegove zemlje, i rešio da navija za njih nakon što je Koreja izbačena.

Kameron je uspeo da dobije podršku italijanskog premijera Silvija Berluskonija zato što Engleze vodi Fabio Kapeli, ali su na kraju obojica poraženi.