• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić zabrinut oko "prisluškivanja" građana

Posle donošenja Zakona o telekomunikacijama potrebno je preispitati i unaprediti pravni sistem radi ravnoteže privatnosti i bezbednosti građana.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je, posle potpisivanja seta zakona, među kojima je Zakon o elektronskim komunikacijama, da je posle njegovog donošenja više nego opravdano preispitati i unaprediti odgovarajuće delove pravnog sistema, kako bi se osigurala ravnoteža između prava na bezbednost građana i svih njihovih ostalih prava.

"Potrebno je pojačavanje pravnih garancija, koje bi u potpunosti sprečavale svaku zloupotrebu na štetu ljudskih prava i učvrstile kapacitete i ovlašćenja organa nadležnih za kontrolu rada bezbednosnih službi i policije u pogledu poštovanja zagarantovanih ljudskih prava", naveo je Tadić u izjavi dostavljenoj iz Pres službe predsednika Srbije.

On smatra da je Zakon o elektronskim komunikacijama od velikog značaja za ekonomski razvoj zemlje, jer su one danas osnovni nosilac razmene informacija, znanja i ideja i značajne su poluge razvoja savremenog društva.

"Zakoni moraju ići ukorak sa tehnološkim razvojem oblasti koju regulišu, kako ne bi predstavljali kočnice razvoja.
Zakon o elektronskim komunikacijama podstaći će i omogućiti ravnopravnu tržišnu utakmicu u ovoj ključnoj infrastrukturnoj oblasti i obezbediti zaštitu i očuvanje javnog interesa", naglasio je on.

Tadić je podsetio da je donošenje zakona obeležila jedna druga tema, jer zakon predviđa stvaranje baze podataka o elektronskim komunikacijama građana, koja će biti dostupna organima bezbednosti i unutrašnjih poslova bez odluke suda.

"U tom pogledu delim zabrinutost sa nezavisnim državnim organima, zaštitnikom građana i poverenikom za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, sa kojima sam o ovoj temi razgovarao", istakao je on.

Predsednik Srbije naveo je da je, zbog toga, pažljivo pratio šta kažu stručna udruženja i druge organizacije civilnog društva, koje su izrazile bojazan da privatnost ljudi može biti ugrožena potrebom za efikasnošću rada policije i službi bezbednosti.

"Javnosti je dobro poznato sa kakvim je bezbednosnim izazovima, rizicima i pretnjama Srbija danas suočena, od pretnji odvajanja jednog dela naše teritorije, preko pretnji terorizmom, do organizovanog kriminala, koji je u jednom periodu ozbiljno ugrožavao, i još uvek to čini, ključne resurse naše države", ukazao je Tadić.

U sličnoj situaciji, napomenuo je on, a to je potvrđeno evropskom praksom, svaka zemlja svojoj policiji i bezbednosnim službama i omogućava uslove za brži i efikasniji rad u svrhu obezbeđivanja sigurnosti za sve građane.

Naglašavajući da je, nesumnjivo, poštovanje ljudskih prava i sloboda jedno je od najviših vrednosti na kojima se temelji Srbija, Tadić je poručio da državni organi na tom polju ne žele i ne moraju da prave ikakve ustupke, jer se bezbednost i borba protiv kriminala mogu voditi uspešno i uz puno poštovanje zagarantovanih ljudskih prava i sloboda.

Svako drugo rešenje bilo bi neodrživo, upozorio je on.

Tadić smatra izuzetno značajnim i da se u Srbiji učvrsti poštovanje institucionalne uloge svakog državnog organa, kako nezavisnih, tako i onih koji su delovi neke od triju klasičnih grana vlasti, "pri čemu niko ne bi smeo da bira hoće li, ili ne, poštovati odluke i stavove tih organa u pitanjima iz njihove nadležnosti".

Dačić: Samo zbog hitne istrage bez odluke suda

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da policija isključivo u hitnim slučajevima, zbog potrebe istrage, može bez odluke suda da ima uvid u telefonske listinge građana, odnosno s kim su komunicirali, ali bez uvida u sadržaj razgovora.

Dačić je rekao da se u takvim slučajevima evidentira ko je i zašto imao uvid u telefonske listinge, precizirajući da policija takvu meru može preduzeti samo u slučaju neophodnosti hitnog reagovanja - otmica, iznuda, narko dilera...

U toj oblasti "treba naći model koji bi zaštitio pravo privatnosti, a ne bi ometao hitnu policijsku istragu", naglasio je on, posle potpisivanja protokola o tehnickoj saradenji MUP-a i Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu.

Dačić je naveo da je prethodno danas naložio policiji da prekine sa primenom Pravilnika o službenoj i državnoj tajni i načinu čuvanja i oslobađanja od čuvanja službene i državne tajne iz 1976. godine.

On je podsetio da je, posle sastanka s poverenikomk za informacije od javnog značaja Rodoljubom Šabićem, naložio policiji da se pristupi izradi novog pravilnika.

Skupština Srbije usvojila je 29. juna Zakon o elektronskim komunikacijama, u kome je, i pored protivljenja opozicije i zaštitnika građana Saše Jankovića, ostala odredba po kojoj je operator dužan da zadrži podatke o elektronskim komunikacijama 12 meseci od dana obavljene komunikacije.

Prema tom pravnom aktu, pripadnici MUP-a, Bezbedenosno informativne agencije i ostalih nadležnih državnih organa imaju pravo uvida u listinge, ali nemaju pravo da kontrolišu sadržinu razgovora između građana.

Janković je predložio da nadzor nad komunikacijom građana bude moguć samo uz dozvolu suda, što je parlament odbio, ali je prihvatio njegov drugi amandman, prema kome će nadzor nad sprovođenjem ovog zakona biti u nadležnosti poverenika za zaštitu informacija od javnog značaja.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image