• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Uvid u spiskove "ratnih zločinaca"

Uvid u spiskove lica koja su u Hrvatskoj i Srbiji osuđena, optužena ili pod istragog za ratni zločin od danas je moguće u ministarstvima pravde u Beogradu i Zagrebu.

Kako je izjavila je ministarka pravde Srbije Snežana Malović, uvid u ove spiskove do sada je bilo moguće ostvariti isključivo u diplomatsko-konzularnim predstavništvima.

Prema njenim rečima, mogućnost da se uvid u spiskove obavi, na osnovu ličnog pisanog zahteva, u ministarstvima pravde Srbije i Hrvatske umnogome će doprineti građanima da brže i jednostavnije dođu do podataka i da utvrde da li su eventualno na spisku lica koja su osuđena, optužena ili protiv kojih se vodi istraga za krivična dela ratnih zločina.

Ministarstvu pravde Srbije danas je podneto 50 zahteva za dobijanje informacije o statusu pred pravosudnim organima Hrvatske. Odgovor za 15 dana.

Državni sekretar ministarstva pravde Slobodan Homen pozvao je građane da se jave u što većem broju i provere svoj status, odnosno da li su osuđeni, optuženi ili se protiv njih vodi istraga u Hrvatskoj.

Homen istakao da će Ministarstvo u svakom pojedinačnom slučaju odgovarati u roku od 15 dana u pisanoj formi i garantovati im poverljivost podataka.

Prema njegovim rečima, od ukupno 1.534 osobe koje su nalaze na spiskovima okrivljenih u Hrvatskoj, 538 su oduđena lica, 563 optužena, a protiv 433 se vodi istraga.

Osuđeni i optuženi uglavnom znaju svoj status jer su presude i optužnice javne, a interesantne su upravo ove 433 osobe koje su pod istragom koja je, kao i u Srbiji, poverljiva, te mnogi građani ne znaju svoj status i mogli bi da budu uhapšeni prilikom pokušaja prelaska državne granice, ukazao je Homen.

On je istakao da će se po tim zahtevima, osumnjičenih koji su pod istragom u Hrvatskoj, postupati hitno.

Državni sekretar je posebno istakao da će podaci koji budu dostavljeni u pisanoj formi svakom pojedincu biti strogo poverljivi i da neće biti javno objavljeni, kako se toj osobi ne bi pravile neprijanosti u kontaktima sa prijateljima, komšijama i u porodici.

Mogućnost uvida u spiskove lica koja su u Hrvatskoj i Srbiji osuđena, optužena ili su predmet istrage zbog sumnje da su počinila ratni zločin u ministarstvima pravde u Beogradu i Zagrebu podnošenjem zahteva na pisarnicama počela je danas.

Uvid u te spiskove do sada je bilo moguće ostvariti isključivo u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, ali su se građani plašili da to učine, bojeći se da će biti prijavljeni organima gonjenja, ukazao je Homen.

Kako do uvida

Građani treba da podnesu zahtev koji obuhvata popunjeni formular a on se može preuzeti na veb stranici Ministarstva pravde (www.mpravde.gov.rs) i fotokopiju lične karte.

Ukoliko se zahtev ne podnosi lično, potrebno je priložiti overeno ovlašćenje, a osoba na koje se podaci odnose, ovlašćuje drugo lice da u njegovo ime traži informaciju.

Zahtev se Ministarstvu pravde podnosi poštom ili na pisarnici na adresu Nemanjina 22-26, 11000 Beograd, a podnošenje zahteva, odnosno dobijanje traženih podataka, se ne naplaćuje.

U cilju zaštite privatnosti osoba, koja potražuju ove informacije, zahtev se može podneti isključivo pisanim putem, a uputstvo o podnošnjeu zahteva, kao i dodatne informacije, dostupne su na veb stranici Ministarstva pravde (www.mpravde.gov.rs)

Građanima koji podnesu zahtev biće odgovoreno u najkraćem mogućem roku.

Podnošenje zahteva i dostavljanje tražene informacije od Ministarstva pravde Srbije je isključivo informativnog karaktera i ne proizvodi nikakve pravne posledice.

Ovi podaci su građanima Srbije do sada bili dostupni u Ambasadi Hrvatske u Beogradu.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image