• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zukorlić Tadiću "preti" vatrom

Glavni muftija i lider Bošnjačke kulturne zajednice poručio predsedniku "da se ne igra vatrom" jer "ili će nam svima biti lepo, ili će biti vatre do vrha".

"Igranje Sandžakom znači poigravanje sa ovim delom Srbije. Država je kao zgrada u kojoj stanari mogu da se vole ili ne vole. Ukoliko većinski stanari odluče da zapale jedan stan, rizikuju da se upali cela zgrada. Zato se nije igrati sa vatrom. Ili će nam svima biti lepo, ili će biti vatre do vrha. Samo naša kuća goreti neće", rekao je Zukorlić.

Nosilac liste Bošnjačka kulturna zajednica (BKZ) na izborima za nacionalne savete Muamer Zukorlić pozvao je sinoć "na ravnopravni razgovor" predsednika i premijera Srbije.



Zukorlić, inače glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji (IZ, je na skupu nazvanom Svečani zbor Bošnjaka poručio da su Bošnjaci u Srbiji konstitutivan narod kojeg "od danas legalno i legitimno" predstavlja Bošnjačko nacionalno veće (BNV) formirano od 17 predstavnika BKZ i dvojice većnika sa liste Bošnjački preporod.

"Mi smo konstuitivan narod i pozivamo predsednika Borisa Tadića i Vladu (Srbije) da što pre organizuju razgovore da to pitanje što pre rešimo Ustavom", rekao je Zukorlić.

Zukorlić je sinoć oštro kritikovao dvojicu Bošnjačkih ministara, Rasima Ljajića i Sulejmana Ugljanina, ali i predsednika Srbije Borisa Tadića, kojem je poručio "da se ne igra vatrom" i da se "okane ćorava posla".

"Igranje Sandžakom znači poigravanje sa ovim delom Srbije. Država je kao zgrada u kojoj stanari mogu da se vole ili ne vole. Ukoliko većinski stanari odluče da zapale jedan stan, rizikuju da se upali cela zgrada. Zato se nije igrati sa vatrom. Ili će nam svima biti lepo, ili će biti vatre do vrha. Samo naša kuća goreti neće", rekao je Zukorlić.

Govoru Zukorlića građanima na centralnom trgu Novog Pazara je prethodila sednica Nacionalnog saveta Bošnjaka, novoformirane institucije kojoj su, kako je rekao predsednik Veća Mevlud Dudić, prisustvovali legitimni predstavnici BNV, verskih i političkih bošnjačkih organizacija.

Kako je rečeno za govornicom, na toj sednici je usvojena Deklaracija kojom se, osim konstatacije da su Bošnjači konstitutivan narod u Srbiji, traži i ostavka ministra za ljudska i manjinska prava Svetozara Čiplića.

Deklaracijom se pozivaju većnici sa Bošnjačke liste i Bošnjačkog preporoda, (6. juna su na izborima osvojili 13, odnosno pet mandata) da se priključe radu Veća, a od Bošnjaka u zemlji i dijaspori da izdvoje po jedan odsto svojih prihoda za finansiranje rada BNV.

Zukorlić i njegova lista na proteklim izborima za nacionalne savete smatraju da se ceo politički i državni vrh organizovao sa ciljem da spreči BKZ da formira Bošnjački nacionalni savet.

BKZ je prošle nedelje uz podršku dvojice predstavnika Bošnjačkog preporoda iza kojeg stoji partija Rasima Ljajića, održala konstitutivnu sednicu BNV čiji legitimitet ne priznaju Ministarstvo i ostale dve izborne liste.

Glavni muftija IZ u Srbiji je i ovom prilikom opširno govorio o stogodišnjoj ugroženosti Bošnjaka u Sandžaku i ustvrdio da je njegovom pobedom na izborima za Nacionalni savet tome došao kraj i da su se Bošnjaci "oteli iz kandži Beograda".

On je ocenio da u Srbiji ipak postoje snage koje podržavaju njegove stavove i kao primer naveo Liberalno-demokratsu partiju (LDP) čiji je poslanik u Skupštini Srbije Kenan Hajdarević govorio na ovom skupu.

Čiplić: U Srbiji nema konstitutivnih naroda

Srbija je građanska država i o posebnoj poziciji bošnjačke ili bilo koje nacionalne manjine, protivna je ustavnom poretku Srbijem kaže državni sekretar u ministarstvu za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić.

Prema rečima Čiplića, kritike koje je njegovom ministarstvu uputio glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić uobičajene su, a krajnja svrha i namera te priče, a pomalo, kako je rekao, i predstave, je borba verskog lidera za ličnu političku poziciju i promociju.

U Novom Pazaru, u organizaciji Bošnjačkog nacionalnog veća, koje resorno ministarstvo ne priznaje, juče je održana sednica Bošnjačkog nacionalnog sabora na kojoj je usvojena deklaracija u kojoj se kaže da su Bošnjaci konstitutivan narod u Srbiji.

Zukorlićeva opcija je zatražila razgovor sa predsednicima države i vlade o statusu Bošnjaka i odlucila da obnovi Narodno veće Sandžaka s ciljem afirmacije rešavanja statusa te, kako se navodi, regije.

Gostujući u Jutarnjem dnevniku Radiotelevizije Srbije, Čiplić je rekao da su svi nacioanlni saveti nacionalnih zajednica formirani dvotrećinskom većinom i da je to pravilo preuzeto iz Ustava.

Ministar je kazao da je osnovno pravilo da je nacionalni savet izraz manjinske samouprave i da je na volji samih učesnika u političkom procesu kako će se formirati, organizovati i koga će izabrati za predsednika.

Čiplić je potvrdio da je bilo kršenja izborne volje Bošnjaka kada su praktično dve liste - jedna koju podržava Sulejman Ugljanin i druga koju podržava Rasim Ljajić imale većinu, ali su se stvari iskomplikovale, a "okidač" je bio kada su dvojica većnika podržala Zukorlićevu Bošnjačku kulturnu zajednicu.

Podsetivši da je produžen rok za formiranje Bošnjačkog nacionalnog saveta i posle 9. jula, Čiplić je rekao da su u toku razgovori i konstituisanju tog saveta, kao i da, kako smatra, postoje dve mogućnosti.

Jedna mogućnost je da se formira nacionalni savet sa većinom, koja je bila na izborima i izbornim rezultatima, a druga je da se ne formira nacionalni savet i tada bi se formirao privremeni organ do sprovođenja novih izbora, ukazao je Čiplić.

Ministar se založio za kompromis tako što bi, kako je rekao, dve liste, koje imaju većinu, formirale tela i predsednika.

To je, dodao je on, ne samo stvar političkog dogovora, nego i manjinske samouprave.

Govoreći o formiranju nacionalnog saveta Makedonaca, kojima je odobrena druga elektorska skupština, Čiplić je rekao da je u prvom pokušaju bilo odlaganje, jer elektorska skupština podrazumeva minimalni broj elektora, odnosno izbornika, koji čine skupštinu - 42.

Međutim, osam ljudi sprečava izbornu skupštinu, jer žele dogovor o podeli funkcija pre nego što je skupština održana, što je nečasno, rekao je Čiplić.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image