• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Podrška građana EU stabilna

Ukoliko bi sutra bio raspisan referendum sa pitanjem "Da li podržavate članstvo Srbije u Evropskoj uniji (EU)?" čak 65 odsto građana bi glasalo za ulazak, izjavila je danas direktorka Kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije Milica Delević, predstavljajući rezultate istraživanja javnog menjenja.

Istraživanje je sprovedeno od 18. do 25. juna na uzorku od 1.094 ispitanika.

"Istraživanjem se pokazalo da je većina građana za ulazak Srbije u EU", rekla je ona, dodajući da se beleže veći skokovi kad god EU da neki pozitivan signal.

"Koliko god da ta podrška varira, u zavisnosti od okolnosti, ona nikada ne pada ispod nivoa od 60 odsto, što predstavlja jedan solidan rezervoar podrške kretanju u pravcu evropskih integracija. Nivo podrške pristupanja Srbije EU je stalan, ali emotivna identifikacija i osećanje optimizma građana opada", izjavila je Delević.

Prema njenim rečima, u odnosu na decembar prošle godine, kada je 31 odsto građana smatralo da će Srbija tokom 2011. godine postati kandidat za članstvo u EU, novo istraživanje pokazuje da čak 46 odsto građana misli da će se to desiti naredne godine.

Devet odsto građana za rok navodi kraj 2010.godine, dok 18 posto kaže da se to neće dogoditi nikada.

"Građani uglavnom realistično sagledavaju situaciju, a građani koji smatraju da Srbija nikada neće ući u EU jesu uglavnom oni koji su smatrali da naša zemlje neće doći ni na belu šengensku listu", kazala je Delević.

Istraživanje pokazuje da EU za građane Srbije predstavlja put ka boljoj budućnosti mladih ljudi, više mogućnosti za zapošljavanje, ali i mogućnost da putuju gde god žele u okviru EU.

Delević je naglasila da mladi, u odnosu na prosek populacije, imaju znatno pozitivnije stavove prema EU, da bi na referendumu u znatno većem procentu od proseka glasali za pristupanje, kao i da u znatno većem procentu od pristupanja očekuju i ličnu i opštu korist.

"To što misle mladi ljudi je velika obaveza i za sadašnju, ali i za sve vlade koje će voditi Srbiju u budućnosti", ukazala je Delević.

Prema njenim rečima, podaci istraživanja pokazuju i da se manje građana Srbije "lično oseća Evropljaninom", te da je među stanovništvom manje idealizma i optimizma.

U odnosu na prethodno istraživanje kada se 44 odsto građana osećalo Evropljanima, sada taj procenat iznosi 39 odsto, 34 odsto se tako ne oseća, a 27 odsto je neodlučno.

Delević je rekla i da građani smatraju da se danas sporije krećemo ka EU, nego što bismo to želeli.

"U odnosu na maj prošle godine, kada je 50 posto građana smatralo da politika stalnog uslovljavanja i ucena koju EU primenjuje prema Srbiji, uslovljava naše članstvo, danas se taj broj smanjio za sedam procenata", istakla je ona.

Delević je izjavila da su ispitanici naveli saradnju sa Hagom, Kosovo, reforme sudstva, kao neke od uslova za kandidaturu Srbije za EU.

Smanjen je broj građana koji smatraju da su saradnja sa Hagom i isporučivanje haških begunaca glavni uslovi koji se postavljaju Srbiji, i prema najnovijem istraživanju takvog je mišljenja 70 odsto ispitanih, odnosno devet odsto manje nego u maju prošle godine.

"To pokazuje razumevanje građana da je vlada to prihvatila kao obavezu", kazala je Delević, dodajući da je manji i broj građana koji "problem Kosova" vide kao glavni uslov koji se postavlja Srbiji.

Zabeležen je i porast broja onih koji smatraju da reforme koje su neophodne za ulazak u EU treba sprovoditi radi stvaranja bolje Srbije i zbog građana, a ne zato što je to ispunjavanje uslova koje je postavila EU.

Delević je navela da je tog mišljenja 72 posto građana, odnosno devet odsto više nego prošle godine, te da je taj broj znatno veći od broja građana koji podržavaju ulazak Srbije u EU.

Znatan broj građana, 36 odsto, smatra da na ritam približavanja evropskih integracija Srbije utiče i politička situacija unutar same EU.

Na pitanje "Da je Srbija već postala članica EU, da li bismo ekonomsku krizu prebrodili lakše?" većina građana, 47 odsto smatra da bi nam bilo isto, 17 odsto smatra da bi smo lakše podneli krizu, a suprotno misli 15 odsto ispitanih.

"Velika većina građana, čak 81 odsto, ocenila je dobijanje bele šengenske liste kao značajno za Srbiju, 12 odsto ne, a neodlučno je sedam odsto građana", navela je Delević.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image