• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Lopovi najviše vole "golf"

S početkom letnje sezone beleži se i rast krađa vozila u Beogradu. Kao i proteklih godina, vozilo koje se najčešće krade u glavnom gradu je "folksvagen", a u poslednje vreme sve se više kradu i kola francuskog "Renoa".

U poređenju sa ranijim statistikama, broj ukradenih vozila opada, a glavni razlog je razbijanje nekoliko većih grupa kradljivaca automobile, piše današnji "Press".

Broj krađa tokom leta uglavnom je povećan jer se u ovom periodu mnogo češće kradu skuteri i motocikli, kojih leti ima mnogo više na ulicama.

Do ove godine dugogodišnji rekorder svakog meseca u broju ukradenih automobila bila je opština Novi Beograd. Međutim, tokom maja ove godine prvi put u istoriji vođenja statistike o broju krađa vozila Voždovac je premašio neslavni rekord Novog Beograda. Tako je na Voždovcu tokom maja ukradeno 31 vozilo, dok je na Novom Beogradu u istom periodu ukradeno 29.

Tokom 2009. godine u Beogradu se u proseku svakoga dana kralo oko pet vozila, a taj broj je smanjen na četiri tokom prvih pet meseci ove godine.

Prema rečima Borislava Kovačevića, šefa Odseka za suzbijanje delikata na motornim vozilima Policijske uprave Beograda, tokom 2009. godine ukradeno je ukupno 1.861 vozilo, od čega 139 motocikala i skutera.

"Međutim, u prvih pet meseci ove godine ukradeno je 649 vozila, od čega 42 motocikla i skutera. Ukoliko se ove brojke uporede sa onim iz prethodnih godina, vidi se da se broj krađa smanjio. Tako su lopovi tokom 2008. godine ukrali 2.301 vozilo, a tokom 2007. godine 2.625 vozila. To je skoro duplo manje u odnosu na 2002. godinu, kada su za godinu dana u Beogradu ukradena 3.253 vozila, ili 2001. godine, kada je ukradeno čak 4.787 vozila", kaže Kovačević.

Prema njegovim rečima, uzrok smanjenog broja krađa jesu efikasne akcije policije, koja je uhapsila članove nekoliko većih grupa kradljivaca automobila.

"U Srbiji su trenutno najjače organizovane grupe kradljivaca automobila iz Vojvodine, takozvane 'vojvođanske grupe', zatim 'aranđelovačka grupa' i neprikosnovene grupe iz Beograda: mirijevska, žarkovačka i miljakovačka. Sve ove bande dobro su načete nakon naših akcija, pa su se neke od njih, poput "žarkovačke grupe", preorijentisale na trgovinu narkoticima i građevinske poslove. U poslednje vreme primećeno je udruživanje naših lopova sa grupama iz BIH i Hrvatske", objašnjava Borislav Kovačević.

U Novom Sadu je za pet meseci ove godine ukradeno oko 15 odsto manje automobila nego 2009. Prošle godine je ukradeno 268 automobila, a ove godine, računajući do 10. juna, 104. Uz to, bilo je i osam lažnih prijava krađa automobila, čiji vlasnici najčešće nisu mogli da otplaćuju lizing.

Na području Niša tokom prošle godine ukradeno je 70 vozila, od kojih je policija uspela da pronađe i vrati vlasnicima 33. Od početka ove godine, do 1. juna, nestalo je 36 automobila, od kojih je 24 pronađeno.

Najpopularniji automobil za krađu je već godinama "folksvagen", a na drugom mestu su svi automobili iz programa "Zastave".

Treće mesto na ovoj nepopularnoj listi zauzima "reno", koji je na četvrto mesto potisnuo automobile "audi". Peta najčešća kradena kola su marke "škoda".

Interesantno je da samo "folksvagen" i "zastava" čine više od polovine ukradenih automobila.

"U protekle tri godine raste broj krađa 'renoa'. Razlog tome su sve veća zastupljenost tih automobila na našim ulicama, povoljne cene, kvalitet automobila i umnožen alat za krađu 'renoa', koji olakšava posao kradljivcima, priča Kovačević.

Lopovi kradu automobile na nekoliko načina. Jedan od njih je "na trkača", a to je u situacijama kada je auto upaljen, ključ u bravi, a vlasnik je istrčao da kupi pecivo u pekari, novine ili cigarete. Tada lopov utrči u kola i odveze ih.

Ovi lopovi često imaju pomagače, koji nakon krađe pred šokiranim vlasnikom glume začuđenog svedoka, a cilj im je da slušaju koga vlasnik zove i šta priča.

Drugi način je krađa kola koja nemaju mehaničku ni elektronsku zaštitu, kao što su "zastava", stariji "golfovi", "opeli", "mazde"... Oni se kradu zbog delova ili zbog izvršenja nekih drugih krivičnih dela.

"Takva kola najčešće kradu pojedinci koji nisu u nekoj organizovanoj grupi, i narkomani, obijajući automobil šrafcigerom ili lomačem. Treći način krađe sposobni su da izvrše pripadnici organizovanih kriminalnih grupa koji imaju opremu za savlađivanje elektronskih prepreka jer svaki tip automobila ima poseban alat. To su novi 'golfovi', 'audi', 'seat'. Posle krađe, ti automobili odlaze ka Kosovu, Crnoj Gori i Albaniji", kaže Kovačević, i dodaje:

"Najorganizovaniji kradljivci automobila su oni koji su specijalizovani za krađu luksuznih džipova poput 'tuarega', 'X5', 'porše kajena', 'audi Q' i drugo. Luksuzni automobili prodaju se u državama bivšeg Sovjetskog Saveza, na Bliskom istoku, u Albaniji i državama u kojima je korupcija na visokom nivou."

Da bi se vlasnici automobila zaštitili od krađa, potrebno je da ni na trenutak ne ostavljaju automobil nezaključan ili s ključem u bravi i da obavezno stave neku zaštitu, elektronsku ili mehaničku, najbolje obe.

"Elektronska zaštita sprečava start motora, ali je uz nju potrebna i dodatna zaštita koja će sprečiti ulaz alata u 'džek' za inspekciju vozila", kaže Borislav Kovačević za "Press".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image