• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH: Bune se protiv slovenačkog izrabljivanja

Hiljade radnika iz BiH, uglavnom građevinaca, koji su otišli na privremeni rad u Sloveniju, na građevini provode i po 12 časova dnevno za platu od 600 evra, koju ne dobijaju redovno, a često rade na crno i bez osnovnih prava.

Deo tih radnika koji se vratio kući traži svoje plate i dobijanje ličnih radnih dozvola, što su osnovni zahtevi koje su tokom protestnog marša u Sarajevu istakli ispred zgrade OHR-a, Ministarstva spoljnih poslova BiH i Ambasade Slovenije.

Tokom jučerašnjeg protesta istaknuto je da radnici traže da se vrate u Sloveniju po zarađene plate, te da su u stanju "još sto puta protestovati dok ne dobiju ono što su krvavo zaradili".

Dževad Abazović iz Cazina, koji se vratio nakon dve godine rada u slovenačkoj firmi "Prenova", kaže da je imao jedan obrok dnevno, i to večeru koju često nije stigao pojesti, da mu poslodavac duguje 5.600 evra samo za platu, te da nije bio prijavljen, iako je dobio sezonsku radnu vizu, pišu "Nezavisne novine".

Ramo Dervišević kaže da je radio u firmi "Benil", koja je preregistrovana u firmu "Talia", da je tek po isteku vize saznao da nije prijavljen, iako je imao potpisan ugovor sa poslodavcem, da je u tu firmu otišao na preporuku prijatelja, i da je potrošio 1.000 KM (500 evra) samo za vizu i put.

"Platu smo dobijali iz ruke u ruku. Radili smo mjesečno po 260 sati na građevini i imali jedan obrok. Između 30 i 40 ljudi dijeli baraku i dva neispravna kupatila. Poslodavac je znao da mi ističe viza i nije mi dao zadnju platu", ispričao je Dervišević.

Nakon protesta pred slovenačkom ambasadom u Sarajevu, radnici su primljeni u zgradu, gde su nakon dva sata pregovora uspeli da se dogovore sa zamenikom ambasadora da će se učiniti napor da se dođe do definicije problema radnika, kao i da se reši ne samo taj, već i drugi problemi te vrste i u slučaju drugih radnika.

Radnici očekuju da im najpre budu isplaćene plate koje su im uskraćene, a da nakon toga Zavod za zapošljavanje prouči svaki od njihovih slučajeva posebno.

Pored toga, kako navode slovenački mediji, u telefonskom razgovoru sa slovenačkim ministarstvom za rad, postignut je dogovor da se ubrzaju postupci za promenu Zakona o zapošljavanju stranaca u Sloveniji, kao i da se ubrza usvajanje sporazuma između Slovenije i BiH o zapošljavanju.

Iz pokreta "Dosta" iz BiH i slovenačkog pokreta IVV (Nevidlji radnici svijeta), koji su učestvovali u organizovanju protestnog marša u Sarajevu, tvrde da u Sloveniji radi oko 47 000 državljana BiH, te da je većina u teškoj situaciji.

(Srna)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image