• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vlada: Sud bez odgovora na suštinsko pitanje

Vlada Srbije usvojila je danas izveštaj pravnog tima koji je zaključio da Međunarodni sud pravde nije odgvorio na suštinsko pitanje o legalnosti proglašenja nezavinosti Kosova, kao i da nije legalizovao etnički motivisanu secesiju Kosova.

Vlada je konstatovala i da od Međunarodnog suda pravde Srbija nije dobila pomoć u trenutku kada je međunarodno pravo ugroženo na njenu štetu.

Na konferenciji za novinare posle vanredne sednice Vlade posvećene mišljenju MSP-a, premijer Mirko Cvetković je rekao da Vlada ostaje privržena očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije, uz upotrebu svih diplomatskih i pravnih sredstava.

On je dodao da je Vlada potvrdila sve ranije odluke državne politike zasnovane na odlukama parlamenta i najavio da će Srbija svoje stavove braniti i na debati u Ujedinjenim nacijama.

Cvetković je najavio da će Vlada parlamentu predložiti usvajanje jednog, kako je rekao, političkog akta za koji veruje da će obezbediti jedinstvo svih političkih aktera na očuvanju države.

Premijer je rekao da mišljenje Međunarodnog suda pravde o Kosovu neće ugroziti odnose Beograda i Vašingtona.



Odgovarajući na pitanja novinara posle vanredne sednice Vlade, Cvetković je ocenio da su SAD i Srbija dosad razvijale odnose u dobrom pravcu i na konsenzusu kad se radi o Kosovu i Metohiji - a to je da nema saglasnosti.

“Savetodavno mišljenje MSP ni u kom smislu nije promenilo pozicije ni Srbije ni SAD i ne mislim da bi moglo u bilo kom pravcu da bude konfrontacija”, kazao je premijer.

Cvetković je najavio da će Srbija podneti predlog za usvajanje rezolucije u Generalnoj skupštini UN.

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić izjavio je da očekuje da će Generalna skupština Ujedinjenih nacija, na zasedanju u septembru, zaključiti da secesija nije donela državnost kosovskim Albancima i da se do rešenja može doći samo mirnim pregovorima.



Jeremić je rekao da bi proglašenje secesije kosovskih Albanaca legitimnom predstavljao opasan presedan u svetu, koji bi podstakao razne secesionističke pokrete.

"Pandorina kutija je otvorena i Srbija će aktivno učestvovati u debati pred Generalnom skupštinom UN. Verujem da će UN odgovoriti da secesija nije donela državnost kosovskim Albancima", rekao je Jeremić.

Šef diplomatije je najavio da će se iduće sedmice on lično obratiti Pokretu nesvrstanih u Njujorku i podsetio da članovi tog pokreta čine dve trećine članica UN.

Jeremić je rekao i da je ministar Božidar Đelić ove nedelje bio u Ugandi na samitu Afričke unije i da će tokom vikenda 55 specijalnih izaslanika predsednika Srbije Borisa Tadića, otići u zemlje širom sveta, gde će preneti poruku Srbije u vezi sa pitanjem Kosova.

Govoreći o jučerašnjoj odluci Međunarodnog suda pravde, Jeremić je rekao da je sud odlučio da se izjasni samo usko i tehnički o pitanju deklaracije, a da se nije izjašnjavao da li je secesija utemeljena na međunarodnom pravu.

"Rezolucija 1244 ostaje jedino međunarodno pravno sredstvo koje diktira strukturu srpske južne pokrajine", kazao je Jeremić.

Na pitanje novinara da li bi Srbija bolje prošla pred MSP da je postavljeno preciznije pitanje, Jeremić je kazao da je u pravnom timu Srbije bilo debate koje pitanje postaviti, ali da bi svako drugo pitanje nosilo opasnost od odgovora koji bi za Srbiju bio veoma nepovoljan.

Da je, na primer, postavljeno pitanje "da li su kosovski Albanci imali pravo na secesiju", postojala bi velika opasnost da bi odgovor suda bio "sui generis", odnosno odnosio bi se na jedinstven slučaj, zaključio je Jeremić.

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić ocenio je da mišljenje MSP nije pravna već "odluka sa puno političkih elemenata" i zatražio od međunarodne zajednice da se izjasni šta želi od Srbije.

Dačić je zapitao šta to još Srbija treba da uradi pa da je "ostave na miru" i čega još treba da se odrekne pa da bi bila priznata.

"Treba da budemo svesni realnosti u svetu i da mišljenje MSP nije pravna, već odluka sa puno političkih elemenata", rekao je Dačić.

On je podsetio da je Srbija, kada je u pitanju problem Kosova, pokušala i vojno i političko i pravno rešenje, da su na vlasti bili i Slobodan Milošević i demokratski izabrana vlast, da je usvojena i Deklaracija o Srebrenici kao i da se Srbija zalaže za nastavak evropskih integracija mnogo više nego mnoge zemlje EU, ali da to i dalje nije dovoljno.

Dačić je ocenio da je nije pravedno da se samo na Srbiji eksperimentiše i da nije u redu da se međunarodna zajednica svrstava na stranu Albanaca koji prete silom ukoliko im se ne izađe u susret, a protiv Srbije koja je faktor mira i stabilnosti.

"Varaju se oni koji misle da su rešili problem ako zatvore knjigu koja se zove Kosovo. Varaju se oni koji misle da rešenje može da se postigne a da ono nije pravedno", rekao je Dačić i ocenio da većina građana smatra da ponašanje MSP nema veze sa pravom nego sa silom.

On je rekao da je situacija u Preševu, Bujanovcu i Medveđi posle objavljivanja mišljenja MSP stabilna.



"Pripadnici policije i vojske su sposobni da reaguju na svaki incident, ne samo kada je reč o narušavanju suverenitita i integriteta zemlje, već i o ugrožavanju života i imovine građana koji tamo žive", rekao je Dačić.

Dačić je rekao da je bezbednosna situacija na Kosovu i Metohiji složena i da je od vitalnog interesa ne samo Srbije, već i međunarodne zajednice očuvanje mira, stabilnosti i bezbednosti građana.

Ministar je podsetio da u skadu sa Rezolucijom 1244 u južnoj srpskoj pokrajini nema pripadnika policije i vojske, pa je na međunarodnoj zajenici da obezbedi mir i sigurnost i spreči incidente.

On je dodao da svaki napad na Srbe na Kosovu i Metohiji, "u smislu uspostavljanja celovite vlasti jednostrano proglašene nezavisne države Kosovo, koji bi podrazumevao proterivanje preostalog srpskog stanovništva", akt kojim se može urušiti mir i stabilnost.

Šef pravnog tima Srbije Dušan Bataković rekao je da je tim pripremio valjane i jake pravne argumente za MSP, ali da se sud opredelio da odgovori, kako je ocenio, usko tehnički, i tako izbegne izjašnjavanje o gorućim pitanjima.

"Nije uzeta u obzir naša argumentacija, ali ni argumentacija drugih velikih država koje su stale na našu stranu", dodao je Bataković.

Vanrednoj sednici, na kojoj je analizirano savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde, prisustvovao je i predsednik Srbije Boris Tadić.

Konferenicji za novinare prisustvovali su i potpredsednik vlade Jovan Krkobabić, ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović, ministarka za nacionalni investicioni plan Verica Kalanović i ministar za dijapsoru Srđan Srećković.

Međunarodni sud pravde (MSP) u Hagu utvrdio je juče da jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova nije povreda međunarodnog prava pošto ono ne sadrži zabranu takvih deklaracija.

Premijer Cvetković pozvao je juče sve građane Srbije, posebno one u južnoj pokrajini, da ne nasedaju na eventualne provokacije.

Mirno u severnom delu Kosovske Mitrovice

Protekla noć bila je mirna iako su u južnom delu grada Albanci uz upotrebu vatrenog oružja i vatrometa slavili nakon saopštavanja mišljenja MSP-a da deklaracija o nezavisnosti Kosova ne predstavlja kršenje međunarodnog prava.

U Kosovskoj Mitrovici je i danas mirno, a komandir Severne policijske stanice Milija Milošević rekao je agenciji Beta da je policija spremna da zaštiti mir i stabilnost.

U tome će im ako zatreba, pomoći i pripadnici međunarodnih mirovnih snaga koji su u većem broju nego inače i danas stacionirani u blizini mostova na Ibru koji razdvajau severni od južnog dela grada i multietničkim sredinama u sevenom delu Kosovske Mitrovice.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image