• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ganić u Sarajevu

Bivši član ratnog Predsedništva BiH Ejup Ganić stigao je oko 14.00 časova avionom iz Istambula na sarajevski aerodrom.

Njega su u holu aerodroma dočekali njegovi prijatelji, a ispred aerodromske zgrade nekoliko stotina građana Federacije aplauzom i uzvicima "Pravo s njim Predsedništvo".

Ganić je rekao da je u Londonu "dokazano kakav je bio karakter rata u BiH" kao i da se protiv njega "vodio politički montiran proces".

"To je bio jedan međunarodni pravni presedan", naveo je Ganić i izrazio zadovoljstvo podrškom građana Federacije BiH koju je imao tokom čitavog procesa koji se vodio pred britanskim pravosuđem.

Pravni savetnik predsedavajućeg Predsedništva BiH Damir Arnaut rekao je da je britansko pravosuđe sugerisalo Srbiji u sporu protiv Ejupa Ganića da ne ulaže žalbu, jer će "proći još gore".

On tvrdi da žalba nema nikakvu pravnu težinu, jer je Ganić već u BiH.

"Za razliku od pravosuđa Srbije, ja imam puno poverenje u pravosuđe BiH", rekao je Arnaut.

On je ponovio stav da je u ovom slučaju reč o politički motivisanom procesu što je, kako je rekao, sud u Britaniji uvažio.

Ekstradicioni sud u Londonu odbio je juče zahtev Srbije za izručenje Ganića, koji se sumnjiči za ratni zločin u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, pod obrazloženjem da bi mu suđenje u Srbiji bilo politički motivisano.

Tužilaštvo Srbije najavilo je žalbu na odluku suda.

Nakon što je oko ponoći krenuo sa londonskog aerodroma Ganić je jutros doputovao u Istambul.

Ganić je uhapšen 1. marta, na aerodromu Hitrou, u Londonu, na osnovu potjernice koju je Srbija raspisala za njim i još 18 osoba iz BiH, zbog napada na kolonu JNA u Sarajevu, 3. maja 1992. godine.

Srpski pravosudni organi pokrenuli su istragu protiv Ganića, u decembru 2008. godine, zbog sumnje da je neposredno, zajedno sa drugim licima, suprotno sporazumu o mirnom povlačenju jedinica JNA iz BiH, izdao naređenja za napade na objekte JNA u Sarajevu: vojnu bolnicu, Dom JNA, kolonu sanitetskih vozila i vojnu kolonu u Dobrovoljačkoj ulici.

Prema podacima Centra javne bezbednosti Istočno Sarajevo, u napadima 2. i 3. maja 1992, u Dobrovoljačkoj ulici, ubijena su 42, a ranjena 73 pripadnika JNA, dok ih je 215 zarobljeno.

Portparol Tužilaštva BiH Selma Hećimović potvrdila je danas da je "Ejup Ganić osumnjičeno lice i da je istraga koja se vodi za Dobrovoljačku ulicu u toku".

Koordinator Tima MUP-a RS za istraživanje i dokumentovanje ratnih zločina Simo Tuševljak rekao je Srni da je slučaj "Ganić" i dalje aktuelan u Tužilaštvu BiH koje sprovodi istragu za zločin u Dobrovoljačkoj ulici.

(Srna)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image