• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ujedinjena železnica Srba, Hrvata i Slovenaca

Resorni ministri tri države danas su potpisali dogovor o osnivanju zajedničkog železničkog preduzeća, ne bi li se duplo ubrzalo putovanje vozom.

Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić potpisao je danas sa slovenačkim ministrom prometa Patrikom Vlačićem i hrvatskim ministrom mora, prometa i infrastrukture Božidarom Kalmetom dogovor o osnivanju zajedničkog železničkog preduzeća triju država.

Trojica ministara su početkom sedmice na Brdu kod Kranja postigla dogovor o formiranju alijanse železničkih preduzeća Srbije, Hrvatske i Slovenije sa ciljem da prevoz robe i putnika učine efikasnijim, rentabilnijim i bržim i kako bi put od Ljubljane do Istambula bio skraćen sa sadašnjih 57 na 35 sati.

Trojica ministara su tom prilikom ocenila da je formiranje takvog zajedničkog preduzeća na železnici pravi način da se eliminišu sve trenutne slabosti koje opterećuju efikasnost poslovanja, kao što su komplikovane i spore procedure na graničnim prelazima, odnosno u postupku carinske, fitosanitarne i veterinarske kontrole.

Na sastanku na Brdu kod Kranja ocenjeno je da robni transport železnicom kroz tri države ide predugo, tako da ni jedno od nacionalnih železničkih preduzeća nije konkurentno.

Najavljeno je, istovremeno, razgranavanje budućeg zajedničkog preduzeća, uz stvaranje vagonskog pula i dogovoreno da bude pružena prilika i nekim drugim zemljama da se priključe tom zajedničkom projektu na železničkom Koridoru 10.

Ministri Šlovenije, Hrvatske i Srbije formirali su i grupu stručnjaka sa svojih železnica koji će raditi na realizaciji postignutog dogovora.

Dogovoreno je da buduće preduzeće bude locirano u Ljubljani, u skladu sa normativima Evropske unije.

U izjavi novinarima, posle potpisivanja dokumenta, ministar Mrkonjić je najavio da bi primena tog dogovora trebalo da počne već 1. septembra i napomenuo da predstavnici "Železnica Srbije" smatraju da bi sa primenom trebalo početi odmah.

Mrkonjić je naveo da tri nacionalne železnice raspolažu sa pet odsto ukupnih vagona koji saobraćaju evropskim železnicama.

On je napomenuo da danas železničkim Koriodorom 10, od Ljubljane, Zagreba, Beograda, Dimitrovgrada do Istambula, saobraća oko 700 vozova, a Koridorom 4, koji ide preko Mađarske i daleko je duži od Koridora 10, saobraća 7.000 vozova.

"Ako privučemo deo tih vozova, da idu našim koridorom, a privući ćemo ih ako vreme putovanja na ovom našem koridoru skratimo sa sadašnjih 60 na realnih 35 do 40 sati i da roba pre stigne u istambul, tada svaka od tri države (Srbija, Hrvatska i Slovenija) dobija po 50 miliona evra godišnje", objasnio je ministar Mrkonjić.



Postignuti dogovor podrazumevaće pojednostavljenje i ubrzanje carinskih procedura na državnim granicama, kao i veterinarskih i fitosanitarnih pregleda i time će sve države dobiti veći prihod, dodao je Mrkonjić i napomenuo da u Srbiji mora da se elektrificira pruga od Beograda do Niša, što će biti finansirano iz inostranih kredita.

Razgovori o uspostavljanju avio linije sa Hrvatskom

Ministar Mrkonjić najavio je da će danas razgovarati sa predstavnicima hrvatskog ministarstva o uvođenju redovnih avio-linija između Srbije i Hrvatske.

Državni sekretar u hrvatskom ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Danijel Mileta je kazao da su razgovori u toku, ali da ne može da saopšti više detalja.

Avio saobraćaj između Srbije i Hrvatske je prekinut 1991. godine na početku ratnih dešavanja na prostoru bivše Jugoslavije.

Tokom prethodne dve godine srpska kompanija "Jat ervejz" letela je za Pulu tokom letnje turističke sezone.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image