• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bez predaje do pravičnog rešenja za Kosovo

Vuk Jeremić poručio je večeras u sedištu UN u Njujorku da uloga Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti ostaje presudna u rešavanju pitanja Kosova.

Ministar spoljnih poslova Srbije je rekao da za Kosovo ne postoji savršeno, ali mora da postoji pravično rešenje.

"Nema savršenog rešenja, ali mora postojati neko pravično rešenje oko kojeg se svi možemo složiti - rešenje koje će moći da nas pokrene napred, osigura konsolidaciju dobitaka koje je region ostvario u poslednjih deset godina. Mi ćemo nastaviti da neprekidno radimo sve dok kompromis za Kosovo ne bude pronađen", poručio je Jeremić.

Na sednici Saveta bezbednosti UN, prvoj posle iznošenja savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o Kosovu, Jeremić je apelovao na države-članice UN koje nisu priznale Kosovo da ne promene stav.

On je ponovio da je Srbija čvrsto opredeljena za članstvo u EU i da će to i dalje biti njen centrani strateški prioritet, kao i da Srbija ne želi da se konfrontira ni sa kim, ali da se neće predati.

"Nema nikakve sumnje - nećemo se predati i jednostavno se povući. Ovde se ne radi o tvrdoglavosti, revizinonizmu ili želji da se bude neugodan. Radi se o činjenici da mi nemamo izbora nego da istrajemo na miroljubiv i dostojanstven način, jer je Kosovo direktno utkano u samu suštinu našeg identiteta", istakao je Jeremić.

Štaviše, reč je o činjenici da su ishodi po kojima jedna strana dobija sve, a druga gubi sve - istinski nesigurni, dodao je on. "Pokušaji da se nametnu unilateralna rešenja nikada nisu doprinosili stabinosti na Balkanu i u ostatku Evrope. Istorija je jasna: dugoročna rešenja nikada nisu bila proizvod prisile, za njih je uvek bio potrebno jednoglasno odobrenje", poručio je Jeremić.

Zato je malo verovatno da jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova može da bude osnova za normalizaciju odnosa između Srba i Albanaca, smatra on. "Trajan prosepritet biće ostvaren samo nakon što svi konačno dođu do ocene da je poraz jedne strane u suštini gubitak za sve", ukazao je ministar.

On je, takođe, izrazio uverenje da će predstojeća debata u Generalnoj skupštini UN biti prilika da se članice ujedine oko jasne i odlučne poruke koja će omogućiti da se spreči stvaranje osnove za uspostavljanje univerzalno primenjivog presedana koji pruža model za unilateralne secesije.

Jeremić je naveo da će Srbija će nastaviti da koristi sva raspoloživa diplomatska sredstva kako bi sprečila pokušaje nasilne promene granica i ponovio stav Srbije da nikada, ni pod kakvim uslovima, neće priznati jednostrano proglašenu nezavinsost Kosova.

"To je naš ustavni imperativ, politička i moralna dužnost, zasnovana na demokratskoj volji većine naših građana", rekao je Jeremić.

Jeremić je ukazao da nijedan miroljubiv i ponosan narod suočen s takvom opasnošću - bilo da je reč o afričkoj, evropskoj, azijskoj ili američkoj zemlji, maloj ili velikoj, bogatoj ili siromašnoj, ne bi postupio drugačije od onoga kako postupa Srbija.

"Značajna većina zemalja-članica UN, uključujući i one koje sede u Savetu bezbednosti, poštuju suverenitet i teritorijalni integrite Srbije. U ime mog naroda, želeo bih da izrazim najdublju zahvalnost za podršku i solidarnost, i apelujem da ostanu na toj principijelnoj poziciji i ne priznaju Kosovo", poručio je Jeremić.

Govoreći o mišljenju Međunarodnog suda pravde, koji je ocenio da deklaracija o nezavisnosti Kosova nije u suprotnosti s međunarodnim pravom, Jeremić je ukazao da se Sud opredelio da se detaljno pozabavi jezikom deklaracije o nezavisnosti.

"Taj , striktno tehnički pristup, omogućio je Sudu da iznese mišljenje da deklaracija ne krši međunarodno pravo. To je, nažalost, ostavilo prostora za opasne pogrešne interpretacije da je time legalizovan pokušaj jednostrane secesije", upozorio je šef srpske diplomatije.

Prema Jeremićevim rečima, Sud je svojim mišljenjem potvrdio Rezoluciju 1244 i delovanje UN u pokrajini.

On je ukazao da Sud nije prihvatio stav da jednostrano proglašenja nezavisnost Kosova predstavlja jedinstven slučaj, niti stav Prištine da je Kosovo država. Konačno, Sud nije odobrio Kosovu pravo na secesiju, niti pravo na saoopredeljenje kosovskih Albanaca, rekao je Jeremić.

"Ništa što je sadržano u savetodavnom mišljenju MSP ne menja suštinske parmatere rezolucije 1244 SB UN, čija centralna uloga u konačnom rešavanju kosovskog pitanja ostaje vrhovna u skladu sa primarnom odgovornošću ovog tela da osigurava mir i stabilnost, kao što je zapisano u Povelji UN", istakao je Jeremić.

On je upozorio da te pogrešne interpretacije mišljenja MSP mogu da izazovu široke posledice za međunarodnu zajednicu.

Navodeći reči generalnog sekretara UN Ban Ki-muna da će Generalna skupština UN doneti odluku o tome kako da postupi u vezi sa ovim pitanjem, Jeremić je podsetio da je Srbija, posle mišljenja MSP, podnela nacrt rezolucije i ukazao da će se predstojeća debata u UN neminovno fokusirati na posledice nezavisnosti Kosova u svetlu mišljenja Suda.

"Članice UN će imati priliku da daju suštinski doprinos globalnom upravljanju ujedinjujući se oko jasne i odlučne poruke. Inače, biće stvorena osnova za uspostavljanje univerzalno primenjivog presedana koji pruža model za unilateralne secesije", rekao je on.

Šef srpske diplomatije je podsetio da Misija UN i dalje ostaje preko potreban akter u pokrajini i ukazao da princip statusne neutralnosti po kojem funkcioniše ta Misija, kao i Euleks i OEBS, predstavlja okvir koji omogućava saradnju u cilju unaprednjena običnih ljudi na Kosovu, bez obzira na etničku pripadnost.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image