• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Vampir mušice" opet napadaju

Svaki treći žitelj sela Crvena Reka mora da prima inekcije zbog ujeda mušica od kojih se gnoje rane.

Svaki treći meštanin sela Crvena Reka u opštini Bela Palanka, u blizini Niša, imao je zdravstvenih problema posle ujeda sitnih mušica krvopija.

U niškom zavodu za hitnu medicinsku pomoć svakodnevno se zbrine po nekoliko osoba sa velikim otocima po telu, a pojedini pacijenti dolaze i sa velikim gnojnim ranama na mestima ujeda.

Lekari niškog zavoda preporučuju da se posle ujeda piju antibiotici, ali i savetuju da se nikako ne diraju otečena mesta kako se rane ne bi inficirale.

Kod mnogih pacijenata, međutim, pomogla je tek terapija injekcijama, pa su meštani s pravom uplašeni, a ove sitne bube već su proglasili mušicama mutantima.

Penzionerka Magdalena Nikolić kaže za "Press" da posle ujeda ovih insekata četiri dana nije mogla da hoda pa čak ni da ustane iz kreveta. Kako je ispričala, odmor u selu Crvena Reka, gde je planirala da boravi mesec dana u kući svekra, dugo će pamtiti po lošem.
Nije mogla da hoda

"Mušice koje su manje od bilo kojeg drugog insekta izujedale su me pre nekoliko dana dok sam sedela ispred kuće i sa komšijama razgovarala i pila kafu. Ništa čudno nisam odmah primetila, otišla sam na spavanje, a kada sam se ujutru probudila nisam mogla da ustanem iz kreveta od bolova.

Noga mi je bila strahovito natečena. Četiri dana nisam mogla da mrdnem iz kreveta. Petog dana komšije su došle i sa suprugom me odvele kod lekara u ambulantu u Crvenoj Reci", opisuje svoje muke Magdalena.

Ona navodi da je primila koktel injekcija i antibiotike i da je tek posle toga otok malo splasnuo.

"Mislila sam da će mi biti bolje, ali se u međuvremenu na mestu ujeda otvorila velika rana, koja još ne zarasta. Imala sam jake bolove, temperaturu i još ne mogu da hodam", objašnjava Magdalena, koja sa suprugom Božidarom živi u Beogradu.

Ni suprug nije ostao pošteđen ovih letećih napasti, ali je srećom to mnogo bolje podneo.

"Ni najstariji meštani ne pamte ovakvu najezdu buba za koje niko do sada nije znao da postoje. One su male i kao da se zalepe za tebe, a kada ih rukom skloniš, na mestu gde te ujedu ostaje samo krv. Svaki treći meštanin Crvene Reke je izujedan", potvrđuje za "Press" Božidar.

Jedan od meštana Crvene Reke Vitomir Stanisavljević kaže da su muve toliko sitne da čovek nikako ne može da se odbrani od njih.

"Mene su izujedale nedaleko od vinograda gde sam išao da berem divlje jagode za unuka. Levom rukom sam držao koficu, a desnom brao. Ništa nisam primetio dok nisam bacio pogled na desnu ruku. Prepao sam se kada sam video da je roj mušica na njoj.

Odmah sam ih sklonio i video da mi je cela ruka krvava od njihovih ujeda. Ta ruka mi je potpuno bila natečena nekoliko dana, ali se na svu sreću na tome završilo", kaže Stanisavljević za "Press".

Kako su naveli lekari niškog zavoda za hitnu medicinsku pomoć, ujedi ovih mušica mogu da izazovu ozbiljne reakcije.

"Već dva meseca ljudi nam svakodnevno dolaze sa otocima, ali i gnojnim zapaljenjima od ujeda insekata i već nam je postalo normalno da se susrećemo sa tim slučajevima.

U pitanju su lokalna alergijska zapaljenja koja, u zavisnosti od stepena imuniteta osobe, mogu da prerastu i u ozbiljne otoke koji se mogu raširiti po celom telu", objašnjava dr Zoran Milanović iz ovog zavoda.

Milanović ističe da je najbitnije da se ujedeno mesto na koži ne dira, jer u suprotnom dolazi do stvaranja rane i njenog gnojenja.

"Sve ovo se ne podudara potpuno sa klasičnim alergijskim reakcijama, pa zato i ne pomaže uzimanje samo antialergenata, već se moraju piti antibiotici.

Ukoliko osoba ima slabiji imunitet, od samo jednog ujeda na nozi može se dogodi da cela noga otekne.

"Kod dece se ta zapaljenja najviše šire po telu, zato što se češu i tako stvaraju rane, ali i prenose infekciju dodirom na druge delove tela.

Najčešće im se otoci prenesu na nozdrve i predeo oko ušiju i u tom slučaju moraju da se primaju injekcije. Jedno dete koje sam primio imalo je otoke na dvadesetak mesta po telu", priča dr Milanović i objašnjava da, pošto je u pitanju bakterija, ova infekcija može da se prenese i sa jedne osobe na drugu direktnim kontaktom.

Kod dece se obavezno prepisuju cefalosporini, a u težim slučajevima i polusintetski penicilini, dok se odraslima daju jači antibiotici.

Dr Vladimir Žikić, docent na odseku za biologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu, objašnjava da je u pitanju vrsta mušice koja se hrani krvlju.

"Iako smo u početku nagađali da se radi o nekoj vrsti mutiranih mušica, nakon ispitivanja utvrdili smo da su u pitanju simulide, veoma sitna vrsta muve, koja je manja i od komarca.

Njihov ujed je bolan, a otok koji nastane može biti izuzetno velik kod osoba koje su osetljive", priča dr Žikić i ističe da ujed ovih mušica nije smrtonosan.
On objašnjava da te mušice postoje od kada postoje i ljudi, ali da ih je do ove godine bilo znatno manje, pa većina nije ni dolazila u kontakt sa njima.

"S obzirom na to da je ove godine zbog velike količine padavina povećana vlažnost vazduha i one su se namnožile. Donedavno ste mogli da ih nađete samo u prirodi, a sada tih mušica ima i u prigradskim naseljima i gradovima", ističe Žikić.

Kako kaže naš sagovornik, i njega su ove bube izujedale pre nekoliko dana na Vlasinskom jezeru.

"Kod mene se nisu javile komplikacije, ali sami ubodi su bili pomalo bolni i posle njih koža jako svrbi", kaže Vladimir Žikić za "Press".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image