• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Glavaš ipak ne bi u Hrvatsku

Ratni zločinac Branimir Glavaš demantuje da je odbio da primi presudu Vrhovnog suda i tvrdi da mu je uručena 16. avgusta. Od tada teče rok od 30 dana da se podnese ustavna protivtužba.

Nakon što je portparol Županijskog suda u Zagrebu Krešimir Devčić izjavio da je Glavašu presuda poslata poštom u BiH i da je on odbio da je primi, Glavaš se javio redakciji Index.hr da to demantuje.

"To je laž, presudu sam primio 16. avgusta 2010. godine", rekao je Glavaš koji je poslao redakciji dostavnicu potpisanu 16. avgusta.

Primanje presude Vrhovnog suda Hrvatske, kojom je kažnjen sa osam godina zatvora, potvrdio je danas Glavaš, kao i jedan od njegovih advokata Ante Madunić.

"Glavaš je 16. avgusta primio pravosnažnu presudu i od tog dana teče 30-dnevni rok za podnošenje ustavne tužbe", rekao je agenciji Hina Madunić.

Advokat je ponovio da će presudu Vrhovnog suda odbrana pokušati "da sruši" svim pravnim sredstvima i da će dokazati pravu istinu o zbivanjima u ratnom Osijeku.

Glavaš je, po komandnoj odgovornosti osuđen, jer je Županijski sud u Zagrebu utvrdio da je naredio hapšenja, mučenja i ubistva sedmoro srpskih civila, čija su tela bačena u Dravu.

Madunić je demantovao izjavio je "Glasu Srpske" " class="text-link" target= "_blank" >medijske tvrdnje da je Glavaš odbio da primi presudu od 30. jula kojom mu je Vrhovni sud potvrdio prvostepenu presudu da je kriv za zločine, ali mu je kazna smanjena sa 10 na osam godina zatvora.

U izjavi za Hinu Devčić, međutim, tvrdi da je to izvučeno iz konteksta.

"Kazao sam da je nakon što se vratila prva presuda, sud na Glavaševu adresu uputio putem Interpola još jedanput presudu Vrhovnog suda. To ne znači da je on odbio da je primi, ali je činjenica da sud još nema nikakve službene potvrde", objasnio je Devčić.

On je dodao da je presuda Glavašu poštom poslata čim je iz Vrhovnog suda Hrvatske dostavljena Županijskom sudu, a to je bilo krajem prošlog meseca.

"Čeka se da se presuda uruči Branimiru Glavašu, posle čega bismo je mogli proslediti i Ministarstvu pravosuđa Hrvatske, a ono dalje da prosledi BiH da je potvrdi i postupa po njoj", kazao je Devčić.

Ministarstvo pravosuđa zauzelo je stav da pre nego što Glavaš primi presudu ne može pokrenuti postupak izvršenja pravosnažne presude u BiH, gde je Glavaš, kao državljanin te zemlje, pobegao neposredno pre izricanja presude Županijskog suda i na taj način izbegao pritvaranje.

Međutim, u pravosudnim krugovima ističu da Glavaš ne mora da primi presudu, jer bi se pravne norme zadovoljile i njenim objavljivanjem na oglasnoj ploči suda, a postoje i mišljenja da bi Hrvatska celi spis trebala da pošalje u BiH koja bi nakon toga trebala da uredi način izdržavanja kazne.

U slučaju dvojnog državljanstva osuđenik može izabrati gde želi da odsluži zatvorsku kaznu, a odluči li se za državu u kojoj presuda nije donesena mora se sprovesti i postupak usklađivanja presude s pravnim propisima te zemlje.

Vrhovni sud Hrvatske je 30. jula smanjio Glavašu kaznu sa deset na osam godina zatvora zbog ratnih zločina počinjenih nad Srbima u Osijeku 1991. godine, čime je ona postala pravosnažna.

Glavaš je po komandnoj odgovornosti osuđen, jer je Županijski sud u Zagrebu utvrdio da je naredio hapšenja, mučenja i ubistva sedmoro srpskih civila, čija su tela bačena u Dravu.

Ranije je Glavaš izjavio da ga "niko nije kontaktirao u vezi sa upućivanjem na izdržavanje (kazne)", jer ima pravo da izbere da li će da služi kaznu u Hrvatskoj ili BiH.

On je u maju prošle godine pobegao u BiH, a zahvaljujući državljanstvu BiH i činjenici da mu presuda u to vreme nije bila pravosnažna, slobodno živi u zapadnoj Hercegovini.

Kada Ministarstvo pravosuđa Hrvatske dostavi BiH presudu i nadležni sud je potvrdi, Glavaš će imati pravo žalbe u roku od 30 dana i taj slučaj u BiH mogao bi da potraje i godinama.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image