• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Neredovna plata za 400.000 radnika

Iako se kao "državno pitanje" postavlja odleđivanje budđetskih plata, pravi račun krize stigao je zaposlenima u privatnom sektoru.

Mesecima pravljena strategija pregovaranja sa MMF o odleđivanju zarada u javnom sektoru daće plod s prvim povećanjem plata u januaru. Za deblje koverte zaposlenih u privatnom sektoru niko se nije borio i tu se povećanje plata ni ne nazire a za 400.000 ljudi one, ni ovakve kakve su, nisu redovne, pišu Novosti.

Privreda, koja bi trebalo da vuče standard, u Srbiji tradicionalno zaostaje sa platama. U oktobru 2008, kada je počela ekonomska kriza, u njoj je prosečna plata, bez poreza i doprinosa, iznosila - 32.206 dinara, 2.105 dinara manje nego u javnom sektoru i institucijama. Nepune dve godine kasnije, u julu ove godine, prosek u privredi je - 32.837 dinara, svega 631 dinar „jači“.

"Podaci koje ja imam gori su nego zvanična statistika. Plata u privredi, prosečna, iznosi 27.000 dinara. Najveći broj radnika dobija minimalac, a prosek diže menadžment. Minimalac od 15.500 dinara prima 360.000 radnika, a oko 400.000 radnika ne prima redovno platu. Tako, oko 700.000 radnika u Srbiji ili ne prima zaradu ili živi na minimalcu. Rade samo državna i lokalna samouprava i komunalne delatnosti. Za skoro dve godine minimalna plata je porasla za 200 dinara, što su tri-četiri vekne hleba. Nisam za bilo kakvo zamrzavanje plata. Ali, da li je trebalo insistirati na odmrzavanju plata u javnom sektoru kad su kod drugog dela privrede one prinudno zamrznute? - kaže Ranka Savić, predsednica Asocijalcije nezavisnih i samostalnih sindikata.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image