• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU sponzor dijaloga Beograda i Prištine

Srbija je UN podnela izmenjeni predlog rezolucije usaglašen sa EU ali se i u njemu "ni na koji način ne priznaje nezavisnost Kosova". Predsednik Tadić kaže da je Rezolucijom otvorena mogućnost dijaloga u Savetu bezbednosti.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije danas je, na osnovu odluke Vlade Srbije, dostavilo Generalnoj skupštini UN redefinisani predlog rezolucije o Kosovu. Rezoluciju je Srbija usaglasila sa svih 27 zemalja EU - 22 koje su priznale nezavisnost Kosova i pet koje nezavisnost nisu priznale, navodi se u saopštenju vlade.

Taj dokument, dodaje se, predstavlja kompromis koji je Srbija postigla u saradnji sa EU i u potpunosti je u skladu sa odlukom Narodne skupštine Republike Srbije od 26. jula 2010. godine.

U izmenjenom predlogu rezolucije UN nema "neprihvatljivosti jednostrane secesije" već se "pozdravlja spremnost EU da olakša proces dijaloga", prenosi Beta.

"Proces dijaloga bi sam po sebi bio faktor mira, bezbednosti i stabilnosti u regionu. Ovaj dijalog bi imao za cilj da unapredi saradnju, ostvari napredak na putu ka Evropskoj uniji i poboljša živote ljudi", navodi se u tom članu.

U poređenju sa prvobitnim predlogom, podseća Beta, koji je Srbija podnela 28. jula, u izmenjeni predlog ubačena je i rečenica da se "prima sa uvažavanjem savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde od 22. jula 2010. o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti u skladu sa međunarodnim pravom kada je u pitanju Kosovo i nakon pažljivog razmatranja istog, uključujući i pitanja o kojima je dato mišljenje".

Iz teksta je izostavljena rečenica u kojoj se u prvobitnom predlogu Srbije konstatovalo da je Generalna skupština "svesna da nije postignut dogovor između strana o posledicama jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova od Srbije" i naredna u kojoj je pisalo da "jednostrana secesija ne može biti prihvatljiv način za rešavanje teritorijalnih pitanja".

Izbačen je potom i član u kojem Generalna skupština "poziva strane da pronađu uzajamno prihvatljivo rešenje za sva otvorena pitanja putem mirnog dijaloga, u interesu mira, bezbednosti i saradnje u regionu".

Tadić: Omogućen dijalog o Kosovu

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da zajednička rezolucija o Kosovu i Metohiji, Srbije i Evropske unije omogućuje dijalog za rešenje kosovskog pitanja koje će biti potvrđeno u Savetu bezbednosti UN.

"Zajednički imenitelj koji je postignut, plod je kompromisa koji podrazumeva da je posle odluke Međunarodnog suda pravde pronađena formula kojom se otvara dijalog o budućim rešenjima, koja se poziva na Povelju UN i koja ne sadrži priznanje nezavisnosti Kosova ni na koji način“, rekao je predsednik Tadić.

"Do usaglašenog teksta rezolucije došli smo sa iskrenom željom da sva pitanja rešavamo u partnerskom odnosu sa EU i svim drugim važnim međunarodnim faktorima, uvereni da je to jedini način da se do rešenja zaista i dođe", naveo je Tadić, a prenosi Pres-služba predsednika Srbije.

Tadić je podsetio da je proces usaglašavanja rezolucije sa EU počeo još 26. jula kada je bila sednica Skupštine Srbije na kojoj je i obećao razgovor sa EU, i ostalim važnim faktorima u međunarodnoj zajednici.

"Stalni kontakti sa predsednicima i premijerima pet zemalja, članica EU, koje nisu priznale nezavisnost Kosova i rad na predlogu sa predstavnicima svih drugih zemalja, doveli su do kompromisa i zajedničke rezolucije Srbije i EU koja će omogućiti dijalog za rešenje kosovskog pitanja koje će biti potvrđeno u Savetu bezbednosti UN. Od samog početka zalagali smo se za razgovore kako bi došli do rešenja za KiM još od 2005. godine i to dosledno radimo i danas", naglasio je predsednik Tadić.

Od "hrabra odluka" do "kapitulacija"

Lider Srpskog pokreta obnove (SPO) Vuk Drašković izjavio je danas da daje punu podršku predsedniku Srbije Borisu Tadiću za "hrabru odluku" koju je doneo povodom rezolucije o Kosovu pred Generalnom skupštinom UN.

"Pokazao je (Tadić) spremnost i sposobnost za stratešku politiku koja će Srbiju dovesti do EU i demokratskog sveta kojem težimo i za koji smo se borili uz tolika stradanja i žrtve", navodi se u izjavi Draškovića povodom odluke Srbije da Generalnoj skupštini UN dostavi predlog rezolucije o Kosovu koji je usklađen sa EU.

Potpredsednik Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić ocenio je danas da je prihvatanje predsednika i Vlade Srbije da se izmeni predlog rezolucije o Kosovu "akt kapitulacije pred ultimatumima zapadnih sila za oduzimanje Kosova i Metohije".

"Ovakvom rezolucijom Srbija će na Generalnoj skupštini UN pobediti samu sebe i srpski narod", navodi se u Samardžićevoj izjavi dostavljenoj agenciji Beta.

"Ovom rezolucijom sudbina Kosova i cele Srbije predaje se u ruke vašingtonske i briselske birokratije. Umesto da se za Kosovo i Metohiju i dalje borimo u Savetu bezbednosti UN, na osnovu ove rezolucije prepušta se Evropskoj uniji da daje dobre usluge Srbiji i Kosovu u razvijanju dobrosusedskih odnosa", naveo je Samardžić.

Operativni direktor Centra za slobodne izbore i demokratiju (Cesid) Marko Blagojević ocenio je večeras da usaglašavanje stavova Srbije i EU o rezoluciji o Kosovu i Metohiji je "logičan" ishod, jer u Srbiji nema spremnosti za nove konfrotacije sa svetom i EU.

"Situacija u Srbiji je danas takva, i u javnom mnjenju i na politčkoj sceni, da konfrotacija sa svetom, a naročito sa EU, nema nikakvog smisla. U Srbiji ne postoji nijedna ozbiljna politička partija koja bi u ovom trenutku bila spremna na konfrotaciju sa EU", rekao je Blagojević Tanjugu.

Prema njegovim rečima, partije koje još uvek dovode u pitanje potrebu evropskih integracija svedene su na marginu, a na narednim izborima mogle bi da pređu cenzus samo "tankom razlikom".

Predsednik Srpskog nacionalnog veća severnog Kosova i Metohije Milan Ivanović ocenio je da je Beograd odustao od ključnih stavova.

Ivanović je agenciji Beta kazao da je rezolucija koju je Srbija podnela 28. jula bila na "minimumu koji zadovoljava interese Srbije", a da će sadašnjim izmenama situacija na Kosovu biti "destabilizovana", a položaj Srba "pogoršan".

Prema njegovim rečima, Srbija je odustala od ključnih stavova - da su potrebni pregovori o svim otvorenim pitanjima, što podrazumeva i status Kosova, kao i od ocene da je secesija neprihvatljiv način za rešavanje sporova.

Dodao je da je neprihvatljivo to što je rezolucija menjana bez šireg konsenzusa, pregovorima koji su bili daleko od očiju javnosti i bez konsultacija sa predstavnicima kosovskih Srba.

"Sve to govori da su pregovarači išli za nekim obećanjima kao prioritetom, za nekakvim evrointegracijama jednog dana, jedne godine, jedne decenije na uštrb očuvanja teritorijalnog integriteta", rekao je Ivanović.

Kosovski politički analitičar i univerzitetski profesor Behljulj Bećaj ocenio je danas da je saglasnost o predlogu nove rezolucije između Evropske unije i Srbije pomoć da se Srbija ne ponizi.

"Realno mislim da je rezolucija sa značajnim promenama dokaz da je postignuta izvesna saglasnost da se Srbija ne ponizi u potpunosti, uvažavajući delove njene rezolucije ali i promene koje su suštinski promenile sadržaj prvobitnog predloga", rekao je Bećaj za agenciju Beta.

On smatra da ovaj dogovor ne treba da se prihvati kao poraz Srbije već dokaz da je međunarodna zajednica usaglasila stavove da podrži Srbiju da u predstojećem dijalogu sa Kosovom postigne maksimum interesa Srbije kao države i Srba kao stanovnika Kosova.

Tekst predloga Srbije i EU za Rezoluciju UN o Kosovu

Tekst Rezolucije Republike Srbije usaglašen sa EU koji je podnet Generalnoj skupštini UN glasi:

" Generalna skupština ,
a) Svesna ciljeva i principa Ujedinjenih Nacija;
b) Uzimajući u obzir njene funkcije i ovlašćenja na osnovu Povelje Ujedinjenih Nacija;
c) Podsećajući na njenu Rezoluciju 63/3 od 8. oktobra 2008. kojom se traži od Međunarodnog suda pravde da da svoje savetodavno mišljenje u vezi sa sledećim pitanjem: ''Da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti od strane privremenih institucija samouprave na Kosovu u skladu sa međunarodnim pravom?;
d) Primivši sa uvažavanjem savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde od 22. jula 2010 o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti u skladu sa međunarodnim pravom kada je u pitanju Kosovo i nakon pažljivog razmatranja istog, uključujući i pitanja o kojima je dato mišljenje;

e) Prima k znanju sadržaj savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o tome da li je jednostrano proglađenje nezavisnosti u skladu sa međunarodnim pravom kada je u pitanju Kosovo, kao odgovor na zahev Generalne Skupštine;

f) Pozdravlja spremnost Evropske Unije da olakša proces dijaloga između strana. Proces dijaloga bi sam po sebi bio faktor mira, bezbednosti i stabilnosti u regionu. Ovaj dijalog bi imao za cilj da unapredi saradnju, ostvari napredak na putu ka Evropskoj Uniji i poboljša živote ljudi".

Rumunija i Kipar ostaju tvrde prema Kosovu

U smernicima Političko-bezbednosnog komiteta EU, pre konačnog predloga Rezolucije, Rumunija i Kipar zadržali stav o nepovredivosti granica Srbije.

Usaglašeni stav Evropske unije, koji je bio osnov za kompromis sa Srbijom o tekstu zajedničke rezolucije o Kosovu, ni na koji način ne dovodi u pitanje politiku pet zemalja članica Unije koje nisu priznale Kosovo, niti ih obavezuje na promenu te politike, komentariše se danas u Briselu uz pozivanje na zaključke Političko-bezbednosnog komiteta EU.

"Pojedinačno, članice imaju pravo da donesu odluku o tome kakvi će biti njihovi odnosi sa Kosovom u skladu sa njihovom praksom i međunarodnim pravom", navedeno je u smernicama koje je Komitet usvojio pre dogovora Srbije i EU.

Komitet je u te zaključke, u koje je Tanjug imao uvid, uvrstio kao aneks saopštenja Rumunije i Kipra, dve od ukupno pet zemalja EU, koje ne priznaju kosovsku nezavisnost.

Rumunija smatra da je usaglašeni stav EU "u skladu sa neutralnim pristupom Evropske unije prema statusu Kosova".

Bukurešt smatra da je prioritet postizanje sporazuma sa Srbijom, iz koga će proisteći rezolucija Generalne skupštine UN, uz poštovanje evropske perspektive Srbije i njenog teritorijalnog integriteta, navodi se u saopštenju te zemlje.

Rumunija poštuje savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde, ali ponavlja da se sud nije bavio suštinom tog pitanja, odnosno legalitetom stvaranja navodne nove države.

"Zato Rumunija ne odustaje od svog stava da ne prizna jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova, koji nije u suprotnosti sa našom podrškom ekonomskom i socijalnom razvoju Kosova i blagostanju svih njegovih stanovnika".

Kipar takođe prihvata zajednički stav EU o rezoluciji o Kosovu za Generalnu skupštinu UN, uz napomenu da su ti stavovi "u skladu sa dogovorenim neutralnim stavom EU prema statusu Kosova".

Zajedničke smernice EU "ni u kom slučaju ne utiču na stav Kipra prema jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova".

Nikozija takođe ističe "da se savetodavnim mišljenjem MSP ne rešava pitanje statusa Kosova koje, zato, ostaje otvoreno".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image