• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rezolucija usvojena aklamacijom

Generalna skupština Ujedinjenih nacija aklamacijom je usvojila rezoluciju o Kosovu, koju su podnele zajedno Srbija i 27 članica Evropske unije (EU)

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić rekao je večeras na zasedanju da je Srbija, zajedno sa 27 članica Evropske unije (EU), podnela nacrt rezolucije o Kosovu, koja je fundamentalno statusno neutralna.

Srbija je podnela nacrt rezolucije, koju zajedno predlaže sa 27 država EU, među kojima su neke od zemalja koje poštuju njen teritorijalni integritet, dok su neke priznale Kosovo, rekao je Jeremić, obraćajući se Generalnoj skupštini UN.

Srbija smatra da podneta rezolucija zaslužuje punu podršku i predlažemo da se usvoji jednoglasno, aklamacijom, rekao je Jeremić i ponovio da Srbija nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

"Nemojte sumnjati da će Srbija i dalje ostati odlučna. Nećemo se umoriti zato što ne smemo da ne uspemo. Preostaje mnogo izazova pred nama, ali su i naše snage takve, jer gledamo u budućnost sa ubeđenjem u pravednost naše stvari", poručio je Jeremić.

Moje prisustvo, kao ministra spoljnih poslova Srbije, pokazuje važnost koju moja zemlja pridaje ovom pitanju, naglasio je Jeremić.

Kao što dolikuje Generalnoj skupštini UN, ovde razgovaramo posle mišljenja Međunarodnog suda pravde, rekao je Jeremić i naveo da rezolucija priznaje sadržaj mišljenja Suda i pozdravlja spremnost EU da olakša proces dijaloga između dve strane koji bi doprineo stabilnosti i poboljšanju života ljudi na terenu.

Ukoliko rezolucija bude usvojena, ocenio je Jeremić, biće kreirana atmosfera u kojoj će se kroz dijalog u dobroj veri doći do održivog rešenja.

Ambasadorka SAD u UN Rozmari Dikarlo je u raspravi posle usvajanja rezolucije rekla da su SAD podržale rezoluciju o Kosovu kao odgovor na mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu, istakavši da je rezolucija u skladu sa snažnom podrškom SAD nezavisnosti Kosova.

Ona je ponovila stav SAD da je Kosovo poseban slučaj, a ne presedan, da su pregovori o statusu iscrpljeni, a da novi ne bi bili od koristi.

"Vreme je da Srbija i Kosovo otvore novu fazu u odnosima i budu usmereni ka zajedničkoj budućnosti u EU", rekla je Dikarlova.

Dikarlova je pozdravila ulogu EU u olakšavanju dijaloga dve strane i njihovog napretka ka evropskim integracijama što će garantovati mir, bezbednost i sigurnost na Balkanu i izrazila spremnost SAD da u tome pomognu.

Brazil, Rusija, Indija i Kina pridružile su se večeras konsenzusu koji je u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (UN) postignut.

Predstavnik Brazila je istakao da je rezolucija rezultat dogovora Srbije i EU i veoma važna za dijalog o Kosovu.

Cenimo ulogu EU u naporima da se reši spor i ponavljamo da svako rešenje mora imati podršku međunarodne zajednice, naveo je ambasador Brazila i poručio da rezolucija 1244 ostaje osnova za trajni mir i stabilnost u regionu.

Predstavnik Rusije istakao je da se njegova zemlja pridružila konsenzusu o ovoj rezoluciji i ponovio da se stav Rusije o jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova nije promenio.

Rezolucija 1244 u potpunosti ostaje na snazi i obavezujuća je za sve, kao pravni osnov za rešavanje problema, rekao je ruski ambasador.

On je predočio da Savet bezbednosti ostaje mesto za rešavanje pitanja Kosova i da UN moraju imati vodeću ulogu u ovom pitanju.

Predstavnik Kine ocenio je da je pitanje Kosova složeno i osetljivo i da proizvodi posledice po mir i stabilnost Balkana i čitave Evrope.

Kina je primila k znaju savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde i smatra da se dijalogom može doći do rešenja, rekao je predstavnik Kine.

On je ponovio podršku Pekinga teritorijalnom integritetu i suverenitetu članica UN.

"Mišljenje MSP ne treba da spreči dve strane da nađu odgovarajuće i uzajamno pirhvatljivo rešenje," istakao je on.

Indija se, takođe, pridružila onima koji su podržali rezoluciju, rekao je predstavnik ove zemlje u Generalnoj skupštini UN i dodao da je njegova zemlja oduvek zastupala tezu da se mora poštovati teritorijalni integritet i suverenitet država.

Nismo priznali Kosovo i smatramo da se ovo pitanje može rešiti kroz konsultacije i dijalog, rekao je predstavnik Indije.

Predstavnik Albanije izrazio je zadovoljstvo što je Srbija donela odluku da povuče "destruktivnu" rezoluciju i zameni je ovom koja je usvojena.

Albanija pozdravlja razuman stav Srbije i smatra da bi trebalo otvoriti dijalog Srbije i Kosova o praktičnim pitanjima, naglasio je predstavnik Albanije.

On je naveo da je slučaj Kosova jedinstven, a nezavisnost Kosova realnost koju priznaje više država.

On je dodao da će mišljenje MSP pomoći mnogim državama da priznaju nezavisnost Kosova i izrazio poštovanje za "napore EU da Srbija zauzme razuman stav."

Usvojena rezolucija je "važan korak unapred" za mir i stabilnost na Balkanu, dodao je predstavnik Turske.

"Cenimo korake koje je Srbija preduzela da bi se postigao dogovor oko teksta rezolucije, a Turska je spremna da pomogne svim stranama da uspostave konstruktivni dijalog", rekao je turski predstavnik.

On je napomenuo da je pozicija Ankare o nezavisnosti Kosova poznata i da Turska podržava nezavisnost Kosova.

Iran smatra da usvojena rezolucija predstavlja poziv svim stranama da reše svoje sukobe dijalogom.

"Naglašavamo da svi sporovi moraju da se reše mirno, u skladu sa međunarodnim pravom i uz poštovanje Povelje UN i zaštite integriteta država članica UN", rekao je iranski ambasador.

Predstavnik Venecuele je izjavio da vlada te zemlje smatra da je jednostrano proglašena nezavisnost privremenih vlasti Kosova kršenje Rezolucije1244, jer ne uzima u obzir poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Republike Srbije, ali podržava napore da se dve strane ohrabre da nastave dijalog.

Nezavisnost Kosova je i u neskladu sa prethodnim rezolucijama 1160, 1199 i 1203 iz 1988. godine i rezolucija 1239 iz 1999., rekao je predstavnik Venecuele.

Vlada Venecuele veruje da pravo na secesiju u kontekstu prava naroda na samostalnost može da se primeni samo na kolonizovane teritorije i podržava bilo koje rešenje u skladu sa očuvanjem međunarodnog prava, zaključio je on.

Predstavnik Argentine podržao je predloženu rezoluciju rekavši da u slučaju Kosova postoji rezolucija 1244 Saveta bezbednosti koja jasno uspostavalja pravne i političke parametre, ali da je važno i mišljenje Međunarodnog suda pravde.

Predstavnik Perua je rekao da je važno naglasiti "konstruktivni duh i zrelost" Kosova i partnera u EU, što su se dogovorili o tekstu rezolucije koju je usvojila Generalna skupština UN.

Predstavnik Azerbejdžana u GS UN rekao je da njegova zemlja ima principijelan stav da jednostrane akcije ne mogu da budu prihvatljiv način za rešavanje teritorijalnih pitanja, poštujući princip zaštite teritorijalnog integriteta svake države i ne dozvoljavajući otcepljenje.

Azerbejdžan podržava napore da se nastavi dijalog između strana u cilju postizanja bezbednosti u regionu, dodao je predstavnik Azerbejdžana i podsetio da međunarodno pravo ne dozvoljava otcepljenje država niti dopušta da se stvore osnove za priznavanje legitimnosti otcepljenja.

Jedini način da se pronađe rešenje sukoba je pristup zasnovan na punom poštovanju duha međunarodnog prava, zaključio je on.

Na kraju, predstavnik Fidžija ocenio je da treba pažljivo razmotriti mišljenje MSP kako ne bi poslužilo kao primer za sve separatističke tendencije.

Sednica Generalne skupštine UN počela je večeras u Njujorku posle dva i po sata zakašnjenja.

Jeremić je zatražio na početku sednice od predsedavajućeg Ali Abdusalam Trekija da objasni prisustvo delegacije privremenih vlasti u Prištini s obzirom da Kosovo nije suverena zemlja i članica Ujedinjenih nacija.

Treki je objasnio da se predstavnici kosovskih Albanaca - ministar spoljnih poslova Skender Hiseni, predsednik vlade Hašim Tači i predsednik Fatmir Sejdiu - u sali nalaze kao gosti Francuske, Nemačke, Velike Britanije i SAD, posle čega je dao reč šefu diplomatije Srbije.

Hiseni je izjavio večeras da predstavnici Kosova na sednici Generalne skupštine UN, kojoj prisustvuju u svojstvu posmatrača, neće napustiti mesta na kojima sede, što je zahtevala delegacija Srbije.

On je prištinskoj televiziji RTV 21 u direktnom uključenju iz Njujorka rekao da je predsedavajućem Generalnoj skupštini UN preneo izričit stav delegacije Kosova da neće napustiti mesta na kojima sede i koja su im dodeljena prema protokolu UN.

Ministar inostranih poslova Kosova je istakao da je Treki izrazio razumevanje za takav stav kosovske delegacije.

Hiseni je ocenio da je ponašanje predstavnika Srbije "diplomatski skandal" nalik onima koji su se događali tokom hladnog rata.

Četiri televizijske stanice koje emituju program na celom Kosovu direktno su prenosile zbivanja u sali Generalne skupštine UN.

Prvobitni tekst rezolucije o Kosovu Srbija je podnela Generalnoj skupštini UN 28. jula nakon mišljenja Međunarodnog suda pravde da jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova nije u suprotnosti sa međunarodnim pravom, Rezolucijom 1244 SB UN, ni međunarodnim pravnim poretkom na Kosovu.

Generalna skupština UN najčešće usvaja rezolucije natpolovičnom većinom glasova, ali je za usvajanje rezolucija o "važnim pitanjima" potrebna dvotrećinska većina.

Generalna skupština UN jedan je od pet glavnih organa svetske organizacije i jedini u kojem su sve zemlje članice jednako zastupljene, po sistemu jedna zemlja jedan glas.

Rezolucije koje usvoji Generalna skupština UN nisu obavezujuće za zemlje članice, ali imaju veliku političku težinu.

Ovim je okončan proces koji je počeo pred Međunarodnim sudom pravde. To, međutim, ne znači da se o tom pitanju više neće razgovarati u svetskoj organizaciji.

Tim pitanjem će se i ubuduće, kao i do sada, baviti Savet bezbednosti UN u skladu sa rezolucijom 1244.

Redefinisani tekst rezolucije je usaglašen sa svih 27 država članica EU - 22 koje su priznale nezavisnost Kosova i pet koje to nisu učinile.

Kosovo je do sada priznala 71 od ukupno 192 države članice Ujedinjenih nacija.

Tekst rezolucije Srbije i EU o Kosovu

"Generalna skupština,

a) Svesna ciljeva i principa Ujedinjenih Nacija;

b) Uzimajući u obzir njene funkcije i ovlašćenja na osnovu Povelje Ujedinjenih Nacija;

c) Podsećajući na njenu Rezoluciju 63/3 od 8. oktobra 2008. kojom se traži od Međunarodnog suda pravde da da svoje savetodavno mišljenje u vezi sa sledećim pitanjem:

''Da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti od strane privremenih institucija samouprave na Kosovu u skladu sa međunarodnim pravom?;

d) Primivši sa uvažavanjem savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde od 22. jula 2010 o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti u skladu sa međunarodnim pravom kada je u pitanju Kosovo i nakon pažljivog razmatranja istog, uključujući i pitanja o kojima je dato mišljenje;

e) Prima k znanju sadržaj savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o tome da li je jednostrano proglađenje nezavisnosti u skladu sa međunarodnim pravom kada je u pitanju Kosovo, kao odgovor na zahev Generalne Skupštine;

f) Pozdravlja spremnost Evropske Unije da olakša proces dijaloga između strana.

Proces dijaloga bi sam po sebi bio faktor mira, bezbednosti i stabilnosti u regionu.

Ovaj dijalog bi imao za cilj da unapredi saradnju, ostvari napredak na putu ka Evropskoj Uniji i poboljša živote ljudi".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image