• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

O kandidaturi Srbije u EU u oktobru

Ministri spoljnih poslova EU odlučili da se kandidatura Srbije razmatra u oktobru, kao što su to i očekivali Cvetković i Đelić.

Steven Vanakere, šef diplomatije Belgije, koja predsedava Evropskoj uniji, najavio je danas da će pitanje kandidature Srbije za članstvo u Evropskoj uniji biti na dnevnom redu narednog sastanka Saveta Unije za opšte poslove u oktobru.

Vanakere je objasnio da je veliki broj zemalja članice Unije bio za razmatranje srpske kandidature, a predstavnica Slovenije - da to iz tehničkih razloga nije bilo moguće već sada, jer je na čelu Holandije prelazna vlada.

Belgijski ministar je podsetio da je Srbija usaglasila rezoluciju o savetodavnom mišljenju Međunarodnog suda u Hagu sa Unijom.

“Veliki broj država izrazio je želju da ovaj napredak ne može da prođe nenagrađeno”, rekao je Vanakere na konferenciji za novinare nakon sednice kojom je predsedavao.

“Što se tiče konkretnih rezultata, odnosno slanja srpske aplikacije na analizu Komisiji, to je nešto što je u nadležnosti Saveta za opšte poslove. Čvrsto sam odlučan da to stavimo na agendu u oktobru i da dođemo do sporazuma o tome. Ako nešto stavljam na agendu, to je sa ciljem da dođemo do jasnog rezultata”, dodao je belgijski ministar.

Vanakere je naglasio da je upućivanje srpske aplikacije Komisiji plod rada “koji su učinile ne samo 27 država članica EU, nego i predsednik Srbije Boris Tadić u naporima da se dođe do rezolucije prihvatljive za sve”.

U odvojenim, ranijim izjavama za novinare, šef grčke diplomatije Dimitris Drucas i slovenačka državna sekretarka Andrea Jerina istakli su da je upravo zahvaljujući naporima Grčke, odnosno Slovenije, pitanje Srbije bilo tema ministarskog sastanka.

Jerina je rekla da se upućivanju kandidature Srbije Evropskoj komisiji u ovom trenutku protivila jedino Holandija, ali iz čisto tehničkog razloga, jer ovom zemljom sada rukovodi prelazna vlada i jer pregovori o formiranju vlade proizašle iz parlamentarnih izbora održanih u junu još uvek traju.



Kako je ranije bilo objavljeno očekivalo se da će u Briselu verovatno biti predloženo da se Evropskoj komisiji naloži da izradi "mišljenje" o spremnosti Srbije za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU.

To je trebalo da učini slovenački ministar inostranih poslova Samuel Žbogar, koji je izjavio da "Evropska unija, naime, mora poslati pravi signal" Srbiji posle zajedničkog pristupa Beograda i Unije pitanju Kosova u UN.

Za to su se na završenom dvodnevnom nezvaničnom zasedanju založili ministri više članica Unije, među kojima i prethodno uzdržane Nemačke, naglasivši da se "jasna privrženost Srbije Evropi mora nagraditi".

Bilo je potrebno samo da se proveri da li je za to spremna i Holandija, čija je vlada u ostavci. Holandija je dosad izgleda jedina zemlja EU koja je šire otvaranje Unije Srbiji uslovljala hapšenjem i izručenjem Haškom sudu optuženog Ratka Mladića.

Žbogar je podvukao da se od Holandije očekuje "spremnost i konstruktivnost kakvu su u raspravi o rezoluciji o Kosovu iskazale pet zemalja koje ne priznaju nezavisnost", a to je stavio do znanja i šef španske diplomatije Migel Anhel Moratinos.

Prema evropskim diplomatskim izvorima, Nemačka i još neke "moćne članice Unije potpuno su izmenile" dosadasnji uzdržan stav prema bržem otvaranju vrata Srbiji.

Da bi o ovome moglo biti reči već na zvaničnom sastanku šefova diplomatije danas, iako to ranije nije bilo planirano, najavio je šef austrijske diplomatije Mihael Špindeleger.

Austrijski ministar je rekao da je ishod razgovora između Beograda i Brisela "sjajan znak saradnje" i da sada treba poslati "dobar signal" Srbiji - da može da bude "mnogo bliža Uniji" i da se njegova zemlja zalaže za prosleđivanje srpske aplikacije Komisiji.

"Mi to podržavamo. Na zvaničnom sastanku ministara spoljnih poslova u ponedeljak ćemo razgovarati o tome. Mislim da ćemo uskoro imati rezultat", rekao je on.

Šef španske diplomatije Migel Anhel Moratinos, takođe je ukazao da se put Srbije ka članstvu u EU mora ubrzati i da se odlaganje davanja statusa kandidata Beogradu ne sme više odlagati, nego da se mora omogućiti početak pregovora o članstvu kao i svakoj drugoj balkanskoj državi.

Šef švedske diplomatije Karl Bilt rekao je da, nakon usvajanja u UN rezolucije Srbije i EU o mišlju MSP, očekuje da aplikacija Beograda za članstvo u EU bude prosleđena na razmatranje Evropskoj komisiji, ali da ne zna kada bi to moglo da bude učinjeno.

Cvetković i Đelić dobro prognozirali

Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je danas da očekuje da kandidatura Srbije za članstvo u EU bude prosleđena Evropskoj komisiji sledećeg meseca.



On je novinarima u "Hajatu" rekao da teoretski postoje šanse da to bude i danas, ali da to ne očekuje, jer je suviše rano da se obave sve konsultacije unutar EU.

"Ono što jeste činjenica je da imamo podrušku svih 27 zemalja", rekao je Cvetković i dodao da je problem što jedna zemlja (Belgija) ima tehničku vladu i da je pitanje da li ta tehnička vlada ima kapacitet da daje takve odluke.

Premijer je izrazio optimizam da to, ipak neće biti prepreka jer se radi, kako je ocenio, o "tehničkom pitanju".

I Potpredsednik vlade za evropske integracije i ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić izjavio je jutros da očekuje da u oktobru, a u svakom slučaju do kraja godine, bude doneta konkretna odluka o prosleđivanju kadidature Srbije na razmatranje Evropskoj komisiji.

Prema Đelićevim rečima, na sastanku Saveta Evropske unije koji će se održati ove nedelje na nivou predsednika država i premijera apostrofiraće se napredak Srbije.

On je dodao da je veoma bitno to što sada Nemačka i Francuska zvanično podržavaju prosleđivanje kandidature Srbije ka Evropskoj komisiji.

"Iskustvo nas je naučilo da sa Evropom stvari na kraju idu u dobrom pravcu, ali da je to slojevit, složen proces gde 27 zemalja mora da se složi", dodao je on.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image