• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

O prijemu Srbije 26. oktobra u Luksemburgu

Potpredsednik Vlade Božidar Đelić izjavio je danas da će pitanje prosleđivanja kandidature Srbije Evropskoj komisiji biti stavljeno na dnevni red Saveta ministara 26. oktobra u Luksemburgu.

Đelić je najavio da će kandidatura Srbije biti prosleđena najkasnije do kraja godine, ocenivši da Srbija ostvaruje napredak u pravcu evrointegracija i da predstoji početak onoga za šta se Srbija zalagala, a to su razgovori Beograda i Prištine.

Đelić je u "Kažiprstu" RTV B92 najavio da će koraci u reformi pravosuđa biti predmet i sutrašnjeg razgovara u Briselu sa komesarom za proširenje EU Štefanom Fileom i prekosutra sa njim u Beogradu.

Ističući da će delegacija Srbije biti na skupu u oktobru u Luksemburgu, Đelić je rekao da je sada ono što se tražilo od Srbije - da pokaže opredeljenost u radu oko rezolucije o Kosovu u UN, pitanje i za članice EU.

"Vreme je, kao što su rekli i ministri spoljnih poslova Slovenije, Slovačke, Italije, Belgije i Nemačke, da sve zemlje članice EU pokažu i posvećenost Evrope Srbiji", smatra Đelić.

Srbija je sa svim zemljama EU predložila rezoluciju o mišljenju MSP koja je statusno neutralna i koja ojačava evropsku perspektivu zemlje, a koja ni na koji način ne znači priznanje Kosova, podsetio je on.

Đelić je ponovio da je centralni strateški cilj punopravno članstvo u EU i da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova i najavio nastavak politike, koja obezbeđuje da se istovremeno učlani zemlja u EU, a da se za Kosmet nađe rešenje koje bi bilo prihvatljivo za Srbiju.

On je istakao da nije moguć ulazak Zapadnog Balkana u EU dok ne bude nađeno rešenje za pitanje i status Kosova i da je ulazak u EU snažan podsticaj da se postigne dogovor oko toga, a da put Srbije ka Evropi pomaže rešavanje pitanja Kosova.

Razgovori Beograda i Prištine nikako ne znače indirektno priznavanje nezavisnosti Kosova i to je "crvena linija" za Srbiju, naglasio je Đelić.

On je ukazao da su organi u Prištini odlučili da promene pečat i "ime potpisnika", iako je po međunarodnom pravu to moguće samo ukoliko se sve potpisnice takvog sporazuma slože i naglasio da Srbija nije prihvatila predlog iz Prištine.

Prema njegovim rečima, mora se postići dogovor o tome i naći tehničko rešenje oko pečata i carine, jer Srbija ne želi "indirektno priznavanje nezavisnosti Kosova".

"Bitno je da postoji proces koji jasno pokazuje da neće biti nasilja, da ni jedna, ni druga strana neće preduzeti neke jednostrane akcije, ponajmanje na severu Kosova, koji pokazuje da se pokušavaju rešavati svi problemi na način koji je prihvatljiv za obe strane", rekao je Đelić.

Đelić je podsetio da bi plan koji je Srbija predložila za integracije trebalo potpuno da se uskladi sa evropskim zakonodavstvom do kraja 2012. godine.

Ferhojgen: Prijem Srbije je obaveza EU

Nekadašnji komesar za proširenje EU Ginter Ferhojgen kaže da je članstvo Srbije "na neki način obaveza" EU.

Ferhojgen je, govoreći na forumu "Evropska perspektiva Srbije", održanom juče u "Aeroklubu" u Beogradu, ocenio da Unija nije kompletna bez članstva Srbije.

"Srbija je ključna zemlja za čitav region Zapadnog Balkana. Čvrsto sam uveren da Srbija može da ispuni uslove za članstvo u EU", rekao je Ferhojgen, koji je od 1999. do 2004. godine bio komesar za proširenje EU.



On je kazao da je EU Srbiji dala jasno obećanje o članstvu i da je to "na neki način obaveza Unije".

Nemački diplomata smatra da su evropske integracije "mirovni projekat" i da je bitno da se reforme u državama Zapadnog Balkana nepovratno nastave.

Kao najvažnije probleme koje Srbija treba da reši on je naveo pitanja političke kulture, saradnje sa Hagom i pitanje Kosova, za koje rešenje vidi u "paralelnom približavanju Srbije EU".

Forum "Evropska perspektiva Srbije" zajednički su organizovali fondacija Fridrih Ebert i Beogradska otvorena škola -BOŠ.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image