• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Eh da nam se vrati Čaušesku

Zbog siromaštva koje pogađa sve više ljudi, zaboravljaju se zločini komunizma, ukidanje ljudskih sloboda, glad, zime bez grejanja... Dobar deo Rumuna danas smatra da "dobro živeli" u komunizmu, pokazuje rezultat ankete koja je objavljena danas.

Analiza anketa ukazuje da, i pored toga što komunizam smatraju nezakonitim, represivnim i kriminalnim, značajan broj Rumuna sada ima pozitivinu percepciju komunizma: 61 odsto se izrazilo da je komunizam "dobra ideja", a to je osam odsto više nego pre četiri godine.

Gotovo polovina Rumuna, 49 odsto, smatra da je do 1989. godine živelo bolje, 14 odsto je odgovorilo da živi isto kao pre, dok 23 odsto kaže da bolje živi sada.

Iako kažu da su u komunizmu bolje živeli, anketirani Rumuni u većini - 69 odsto, smatraju da je u komunizmu bilo negativno ukidanje slobode, 47 odsto je navelo siromaštvo, nestašicu hrane i drugih potrebnih stvari, 11 odsto ukazuje na cenzurisanje informacija, a tek šest odsto je pomenulo diktaturu, a četiri odsto ukazuje na zločine, torturu i drugo stradanje.

Ove godine je drastično opao životni standard zbog mera štednje koje su preduzele vlasti, dok stanovništvo ne oseća da ima perspektivu da će se u bliskoj budućnosti nešto popraviti.

Počevši od 1. jula, Vlada Emila Boka je - uprkos protestima i sve učestalijim demonstracijama - smanjila plate u državnom sektoru za 25 odsto, ukinula sve dodatke na plate, povećala PDV sa 19 na 24 odsto, ograničila pomoć za grejanje, socijalnu pomoć, uzima kredite i najavljuje da će se te mere nastaviti i u 2011. godini, dok nema nagoveštaja privrednog rasta.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image