• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Srbija spremna za dijalog

Predsednik Srbije Boris Tadić poručio danas, na kraju posete Njujorku, da je Srbija spremna za dijalog sa Prištinom, u uverenju da će uloga Saveta bezbednosti u rešavanju kosovskog pitanja ostati dominantna i dati legitimitet ishodu.

"Pozicija Srbije se nije promenila. Srbija nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova ni eksplicitno, ni implicitno. To je i u našem Ustavu", rekao je Tadić u obraćanju 65. zasedanju Generalne skupštine UN.

On je, međutim, naglasio da je Srbija spremna da se uključi u proces za koji se nada da će dovesti do obostrano prihvatljivog kompromisnog rešenja problema Kosova, u okviru globalno prihvaćenog prava - prava UN.

Predsednik Srbije je podsetio da je dijalog Beograda i Prištine omogućen Rezolucijom Srbije i EU o mišljenju Međunarodnog suda pravde, koju je pre nekoliko sedmica usvojila Generalna skupština.

"Ta rezolucija je suštinski statusno neutralna i svako drugo tumačenje ne odgovara istini", naglasio je Tadić.

"Srbija pozdravlja tu rezoluciju. Radujemo se uključivanju u proces koji će, nadajmo se, dovesti do obostrano prihvatljivog kompromisnog rešenja problema Kosova", rekao je predsednik Srbije.

Ponoviši stav Srbije da je unilateralni pokušaj secesije Kosova kršenje osnovnih principa Povelje UN, Helsinškog akta i Rezolucije SB UN 1244, Tadić se zahvalio velikoj većini država članica UN koje su se uzdržale od priznavanja tog jednostranog čina.

Te zemlje, naveo je Tadić, pridržavaju se obaveze iz Povelje UN da se mora poštovati suverenitet i teritorijalni integitet Srbije, kao što se Srbija pridržava svog ustava, te nikada neće priznati nezavisno Kosovo.

Predsednik Srbije je rekao da Srbija insistira na dijalogu u okviru globlano prihvaćenog prava - prava UN.

"Zbog toga smo insistirali na traženju mišljena MSP, a potom i na rezoluciji povodom tog mišljenja u Generalnoj skupštini", dodao je on.

Tadić je ponovio da je savetodavnim mišljenjem MSP potvrđeno da Kosovo ostaje pod prelaznom adminstracijom UN, kao i da na snazi ostaje Rezolucija 1244 i okvir UN za funkcionisanje privremnih institucija u pokrajini.

"Centralna i vodeća uloga Saveta bezbednosti u određivanju sveobuhvatnog rešenja kosovskog pitanja ostaje dominantna i daće legitimet rezultatu", istakao je predsednik Srbije.

Tadić je, takođe, naveo da MSP nije prihvatio stav da je Kosovo slučaj sui generis, kao ni pravo na samoopredeljenje kosovskih Albanaca.

Sud se, kako je rekao, opredelio da ispita jezik unilateralne deklaracije Kosova i izneo stav da sam tekst ne sadrži ništa što predstavlja kršenje međunarodnog prava.

"Sud, dakle, nije odobrio pravo pokrajine na secesiju od Srbije, niti je podržao stav da je Kosovo suverena država. Mišljenje suda je jasno: unalitaeralna deklaracija je samo 'pokušaj konačnog određivanja statusa Kosova'", rekao je Tadić.

Ističući da je Srbija spremna za razgovore i pozivajući države članice UN da se uključe u taj dijalog, on je istakao da razgovori zahtevaju poverenje.

"Uskoro će dve strane razgovarati prvi put posle mnogo godina. Moramo biti strpljivi i usredsrediti se na ona pitanja koja će omogućiti izgradnju poverenja na obe strane. Biće mnogo pitanja za razgovor i neka od njih će biti komplikovana", ukazao je Tadić.

"Svi možete doprineti atmosferi koja omogućava uspostavljanje poverenja. Ulazimo u fazu u kojoj će kreativna rešenja zahtevati političku maštu i izuzetne veštine".



"Verujem da možemo da uđemo u fazu u kojoj će sve strane ostaviti iza sebe anahronističke analize i diplomatske zasede. Moramo biti sposobni da izgradimo poverenje", rekao je Tadić.

On je takođe rekao da smatra da su dalja insistiranja na priznavaju nezavisnosti Kosova uzaludna i kontraproduktivna za atmosferu u koju se sada ulazi.

"Svako ko je to hteo da učini, učinio je i još uvek nemamo jasno rešenje", primetio je Tadić.

Prema njegovim rečima, od suštinskog je značaja za zemlje članice koje nisu priznale nezavisnost Kosova da ostanu pri tom stavu tokom procesa dijaloga.

"To će predstavljati značaj doprinos stavu da unilateralni pokušaji nametanja rešenja za etničke ili teritorijalne sporove nemaju legitimitet i na taj način sprečiti Kosovo da postane opasan i destabilizujući presedan", poručio je predsednik Srbije.

Navodeći da se do sada nikada nije dogodilo da nečija državnost bude ostvarena bez pristanka matične države,Tadić je rekao da trajno rešenje za tako značjano i osetljivo pitanje nikad nije bilo rezultat prinude, već da je uvek neophodna saglasnost.

"Podjednako štetni bili bi pokušaji da se izmeni stavrnost na terenu tokom trajanja dijaloga. Svaki pokušaj da se ta realnost izmeni putem primene sile dovela bi do momentalnog prekida dijaloga", upozorio je Tadić.

Govoreći o Balkanu, Tadić je istakao da veruje da budućnost regiona leži u pomirenju.

On je podsetio da je Skupština Srbije usvojila istoriju Deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici.

Izražavajući ponos zbog zrelosti demokratije Srbije koju je taj čin pokazao, Tadić je izrazio nadu da će više takvih sličnih postupaka širom regiona pomoći stvaranju novog regiona u kojem će nas zajednička istorija moralno ujedinjavati, a ne politički deliti.

To je osnova za izgradnju budućnosti, rekao je on, dodajući da je za njega u tom smislu vodilja istorija EU, koja predstavlja priču o rekonstrukciji i pomirenju i koja još nije završena.

Ističući da region mora da se ugleda na EU i da usvoji vrednosti i kulturu današnje Evrope na način na koji Unija prihvata nas, Tadić je ukazao da Evropa evoluira, kao i region.

"U okviru te dinamike, moramo da pođemo od pretpostavke da će EU održati reč da će ceo region Zapadnog Balkana postati deo Unije. Ukoliko do toga ne dođe dogodiće se geografsko, istorijsko i kulturno udaljavanje", upozorio je predsednik Srbije.

Tadić je upozorio i da organizovani kriminal na Zapadnom Balkanu predstavlja najveći pojedinačni izazov za Srbiju, ali i za ceo region.

"Bojim se da smo u regionu u trci s vremenom. Jugoistočna Evropa će postati ili most između Evrope i Istoka ili mostobran organizovanog kriminala koji pokušava da dopre do Evrope", upozorio je on.

Imamo zajedničku odgovornost kao lideri regiona da elimišemo tu pretnju, rekao je Tadić, ističući da Srbija neće štedeti svoje snage po tom pitanju.

"To je stratesko pitanje koje pogađa celu Evropu", istakao je Tadić.

"Mi u regionu imamo odgovornost da stvorimo savez za borbu protiv organizovanog kriminala. Nadamo se da će sve zemlje Zapadnog Balkana tu borbu označiti kao prioritet . Dugujemo to našim građanima, susedima u EU i narednim generacijama", zaključio je predsednik Tadić.

Predsednik Srbije Boris Tadić razgovarao je danas u Njujorku, na marginama 65. zasedanja Generalne skupštine UN, s predsednikom Češke Vaclavom Klausom, premijerom Portugala Žozeom Soktarešom i šefom švedske diplomatije Karlom Biltom.

Ovim susretima i obraćanjem Generalnoj skupštini UN Tadić je završio višednevni boravak u Njujorku.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image