• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I Dunavom se ide u Evropu

Svaki napor u pravcu jačanja saradnje na razvoju projekata na Dunavu je investicija u evropsku budućnost Srbije, kaže premijer.

Premijer Mirko Cvetković poručio je danas na skupu o mogućnostima finansiranja Dunavske strategije, da za Srbiju uključivanje u Dunavsku strategiju znači ne samo jačanje konkurentnosti već predstavlja i ključan projekat za razvoj transportne infrastrukture.

Premijer je podsetio da u slivu Dunava živi oko 80 miliona ljudi i da Dunavska strategija ima važan zadatak da mobiliše resurse EU i podunavskih zemalja, kako bi se unapredio ekonomski razvoj, saobraćaj, turizam, poboljšala bezbednost, suzbio kriminal i očuvali kultura i identitet naroda koji žive na tom području.



Cvetković je naglasio da Vlada ulaže napore da uskladi planiranje budžetskih sredstava i novca dobijenog iz fondova EU i drugih razvojnih partnera u cilju što efikasnijeg razvoja plovne, železničke i putne infrastrukture.

"Investicije u plovni Koridor 7 omogućiće efikasniji transport robe iz Evropske unije prema Grčkoj, Turskoj, i dalje ka Aziji", istakao je on.

Predsednik vlade podsetio je da uskoro počinje izgradnja Žeželjevog mosta u Novom Sadu, vrednog 60 miliona evra, za čiju će izgradnju Srbija i EU izdvojiti 30 miliona evra.

"Takođe, sa kineskim partnerima gradićemo novi most u Beogradu preko Dunava", predočio je planirane projekte Cvetković.

Premijer je istakao da je u svim istorijskim epohama Dunav bio važan koridor, ali da "za razliku od vremena u kojima je bio reka koja razdvaja i deli narode, svedok sukoba, nestajanja i nastajanja, sada smo savremenici nove epohe u kojoj Dunav povezuje narode, omogućavajući protok kulturnih, naučnih i tehničkih dostignuća".

Potpredsednik vlade Božidar Đelić rekao je da je svestan činjenice da su finansijska sredstva evropskog budžeta ograničena, ali da u tom okviru treba naći način da se dođe do raspoloživog novca.

On je naveo da je razvoj Dunava važan za celu EU a ne samo za zemlje regiona i naglasio da svi treba da očekuju da od 2014. do 2020. godine Dunavska strategija bude vidiljiva stavka u budžetu EU.

"Da bi bila primenjena u periodu od 2011. do 2013. godine bitno je da se u već postojećim budžetima pronađu sredstva za njenu implementaciju", rekao je Đelić.

On je naveo da je Srbija sa Evropskom unijom predvidela za sledeću godinu 18,5 miliona evra za finansiranje podunavskih projekata.

Obnova Golubačke tvrđave posle 700 godina, izgradnja lokalne infrastrukture u Velikom Gradištu kod Srebrnog jezera, lokalnih projekata u Baču i mnogim drugim mestima samo su neki od projekta na kojima će se raditi, precizirao je Đelić, koji je i nacionalni koordinator za Dunavsku strategiju.

Đelić je naglasio da će učesnici sastanka pokušati da nađu način da se, uz domaće i evropske budzete, mobilizaciju banaka ali i privatnog kapitala, obezbedi novac i za druge projekte poput obnove sistema kanala Dunav-Tisa-Dunav ili prečišćavanja otpadnih voda u Beogradu.

On je izjavio da bi Dunavska strategija trebalo da bude usvojena u prvoj polovini sledeće godine, kada Mađarska bude predsedavala EU.

Današnji beogradski sastanak ima za cilj da identifikuju odgovarajuće mehanizme finansiranja za kratkoročne, srednjoročne i dugoročne strateške aktivnosti Dunavske strategije.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image