• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ubuduće krivični postupci godinu dana

Ministarka pravde Snežana Malović izjavila je danas da će krivični postupci u Srbiji ubuduće trajati godinu dana, a parnični dve godine, u skladu sa standardom koji važi i u drugim evropskim zemljama.

Na prezentaciji izveštaja Saveta Evrope (SE) o podršci reformi pravosuđa u Srbiji, Malović je rekla da bi uskoro trebalo da budu usvojene izmene i dopune Zakona o izvršnom postupku kojim će biti rešen problem dugotrajnog izvršenja presuda.

"Srbija više neće biti zemlja u kojoj se na izvršenje u proseku čeka oko 500 dana, dok u Evropskoj uniji izvršenja traju najduže 30 do 40 dana", rekla je Malović.

Ona je navela da će se Srbija reformom pravosuđa i usvajanjem novih pravosudnih zakona pripremiti za kandidaturu za članstvo u EU koju očekuje, kao i za uspešne pregovore sa EU.

"Ministarstvo pravde već je pristupilo zahtevnom procesu koordinacije i pripreme odgovora na pitanja iz Upitnika, prvenstveno onih koji se odnose na pravosuđe i osnovna prava, ali i pitanja iz ostalih poglavlja o pravosudnom sistemu i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije", rekla je Malović.

Predsednica Visokog saveta sudstva Nata Mesarović rekla je da je šestomesečna analiza rada u 2010. godini pokazala da sudovi u Srbiji nisu preopterećeni.

Ona je negirala da odluke Visokog saveta sudstva o izboru sudija nisu bile transparentne i navela da je do danas Ustavnom sudu Srbije dostavljeno 330 pojedinačnih odluka o kojima će taj sud postupati.

Dodala je i da je Visoki savet sudstva u decembru prošle godine sproveo postupak opšteg izbora, a ne razrešenja ili reizbora, i da su sve procedure sprovedene onako kako to nalaže zakon.

Prema njenim rečima, zbog situacije nakon obavljenog izbora, Ustavni sud sada sprovodi "kontradiktorni postupak koji važi za razrešenje, a koji nije bio predviđen u vreme izbora".

"Čini mi se da Ustavni sud sada pokušava da bude parnični sud, što je ispod nivoa nadležnosti Ustavnog suda i njegovih sudija i to u radnim sporovima", rekla je Mesarović.

Republički javni tužilac Zagorka Dolovac kazala je da izveštaj o radu tog tužilaštva u prvih šest meseci tekuće godine ukazuje da je broj rešenih predmeta povećan za oko 32 odsto.

Navodeći da je 2009. godine rešeno 88.182 predmeta, a ove godine 116.505 predmeta, Dolovac je istakla da su ti podaci potvrda neophodnosti reforme koja je sprovedena u pravosuđu.

Zamenica šefa kancelarije SE u Srbiji Nađa Ćuk rekla je novinarima u pauzi skupa da je reforma pravosuđa delikatan i dugoročan proces koji će biti značajan u toku pregovaranja sa EU, rekla je ona.

"Bitno je da se osnaže institucije Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca i da one izrade određena pravila koja će važiti u budućnosti u izboru sudija i tužilaca", objasnila je Ćuk.

Ona je kazala da je za Srbiju bolje da prihvati preporuke SE kako bi se u toku pregovora o kandidaturi za članstvo u EU izbegle dodatne teškoće, jer su to i evropski standardi koji važe u EU i zemljama kandidatima.

Izveštaj SE o podršci reformi pravosuđa u Srbiji u svetlu standarda SE pored ostalog preporučuje sprovođenje izbora za popunu članstva u Visokom savetu sudstva i državnog veća tužilaca i preispitivanje postupka izbora sudija i tužilaca i eventualne odluke o potrebi novog postupka.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image